Eczacilar.net

Kolesterol Baş Ağrısı Yapar Mı?

Kolesterol Baş Ağrısı Yapar Mı?

KOLESTEROL BAŞ AĞRISI YAPAR MI?

Yağ içeren besinlerden üretimi sağlanan kolesterol, bir yağ çeşidi olarak vücudun yapı taşlarından birisi sayılmaktadır. Beden içerisinde hormon ve doku gibi üretimleri sağlayan ve gerçekten hayati öneme sahip bir yeri olan kolesterolün derecesi çok önemlidir. Ama kolesterol fazlası da her şeyde olduğu gibi önemli ve farklı sorunları beraberinde getirir. Pek çok kişinin bildiği ve kan tahlilleri ile takip ettiği HDL ve LDL değerleri gerçekte vücut içerisinde kolesterol barındırılmasında adeta baş rol oynayan elementlerdir. HDL kavramı iyi huylu kolesterol anlamına gelir, diğer bir anlamı ile fazla görünen kolesterolü karaciğer organına taşıyarak burada yok edilmesini sağlar. LDL molekülü ise kötü huylu kolesterol çeşididir ve LDL de kolesterol taşıma görevini yapar. Bu değerlere göre değerlendirildiğinde, kolesterol hastası olan insanlarda büyük bir derecede LDL artışı meydana gelir. Kolesterol baş ağrısı yapar mı sorusu, bu hastalığı yaşayan insanlar tarafından sık sık sorulur.

Kolesterol baş ağrısı yapar mı konusu hakkında çeşitli söylentiler yer alır. Yağ değerleri ile alakalı olan bir hastalığın bunu etkileyebileceği araştırılır. Direk kolesterol hastalığının baş ağrısı problemine neden olabileceğini söylemekten ziyade, kolesterol ile meydana gelen damar tıkanıklığının çok ciddi baş ağrılarına neden olacağını söylemek daha doğru olacaktır. Damar tıkanıklıkları sonucu nefes alma ve verme zorlaşacağı için, oksijen azalması ile baş ağrısı yaşanabilir. Bu gibi durumlarda hafif bir ağrı kesici sorunu çözecektir. Kolesterol gerçekten önem verilmesi gereken ve çok ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır ve mutlaka geç kalınmadan doktora gidilmesi de şarttır. Kolesterol baş ağrısı yapar mı sorusu için damar tıkanıklığı yapacaktır denmesi daha doğru olur. Beyine doğru giden damarlar yolunda tıkanıklık problemi ile sonucu bir bölüm ya da tümden kan akışının kesintiye uğraması ile meydana gelen doku onarımının azalması ile baş ağrısı problemi meydana gelecektir. Doku onarımının bütünü ile kesintiye uğraması ile de beyin dokusu ölüm yaşayabilir ve işlevlerini de tamamen kaybeder. Kan pıhtı kısmının tıkandığı damarın olduğu yere göre de gerçekten hayati felç gibi durumlar daha da kötüsü olan ölüm sonucu meydana gelebilir. Kolesterol hastalığı riski barındıran ve ileri bir yaşa sahip olan insanların sık sık yaşadığı baş ağrısı sorunu ile kesinlikle düzenli şekilde doktora görünmeleri zorunludur. Zamanında alınacak önlemler ve gerekli müdahaleler ile bu problemlerin önüne geçilebilir. Kan akışının azalması ve tamamen durması ile damarlar tıkandığı için, dokular işlevlerini gerçekleştiremez ve bu nedenle de beyinsel fonksiyonlarda tıkanıklık meydana gelir. Çok zararlı sonuçları içeren bu durum için gereken önlemler alınmalıdır. Sağlık asla ihmale gelmez ve beyin ya da damarlar ile alakalı durumlar önemsenmelidir. Kolesterol hastalığının hem baş ağrılarını tetiklediği hem de kalp yolunda da ciddi hasarlara neden olduğu da bilinir. Uzman doktorlardan alınacak destek ve düzenli ilaç kullanımı ile bu hastalığın önüne geçilebilir ve zararları en az seviyede tutulabilir. Tetkik ve testlerin yaptırılması şarttır.

kolesterol

Hastalığın tıbbi yöntemlerinin yanında, aynı zamanda hayat kalitesinin de yüksek seviyede tutulması iyi olacaktır. Düzenli egzersiz ve yüksek yağ ve şekerden uzak bir beslenme anlayışı, hem kolesterol hastalarına hem de herkese iyi gelecektir. Sağlıklı beslenmek ve sürekli hareket halinde olmak vücut sağlığını ve kalp ile damar yolu durumlarını iyi bir hale sokacaktır. Bu nedenle herkes kolesterol ölçümlerine ve yağ oranına çok dikkat etmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Geniz Akıntısı Nasıl Geçer konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Kolesterol Baş Ağrısı Yapar Mı?
Makale Adı
Kolesterol Baş Ağrısı Yapar Mı?
Açıklama
Kolesterol Baş Ağrısı Yapar Mı?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ