Eczacilar.net

Aldara ne için kullanılır? Aldara yan etkileri

Aldara ne için kullanılır? Aldara yan etkileri

Aldara nasıl kullanılır? Aldara ne için kullanılır? Aldara yan etkileri? Aldara fiyatı?

BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI

Aldara® %5 Krem

KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM

Etkin madde: Her 100 mg krem 5 mg imikimod içerir.

Yardımcı maddeler: Metil hidroksibenzoat (E218) 0.2 mg, Propil hidroksibenzoat (E216) 0.02 mg, Setil alkol 2.20 mg, Stearil alkol 3.10 mg.

FARMASÖTİK FORM

Krem

Beyaz-hafif sarı krem.

Aldara ne için kullanılır?

Aldara Krem aşağıdaki durumların topikal tedavisinde endikedir:

-Erişkinlerde dış genital ve perianal siğiller (kondilomata akuminata)

-Erişkinlerde küçük yüzeyel bazal hücreli karsinomlar (BHK)

-Lezyonların büyüklüğü veya sayısı kriyoterapi etkinliğini ve/veya kabul edilebilirliğini sınırladığı durumlarda ve diğer topikal tedavi seçeneklerinin kontrendike ya da daha az uygun olduğu immun sistemi sağlam erişkin hastalarda, yüz veya saçlı derideki klinik açıdan tipik, nonhiperkeratotik, nonhipertrofik aktinik keratozlar (AK).

Aldara nasıl kullanılır?

Tedavi bir doktor tarafından başlatılmalı ve izlenmelidir. Aldara Krem, 4 hafta süre ile, haftada 3 kez (örneğin: Pazartesi, Çarşamba ve Cuma) normal uyuma saatlerinden önce uygulanmalı ve yaklaşık 8 saat deride kalmalıdır. Tedavi edilecek alanı kaplayacak kadar yeterli miktarda krem uygulanmalıdır. 4-Haftalık tedavisiz dönemden sonra, aktinik keratoz temizlenmesi değerlendirilmelidir. Herhangi bir lezyon devam ediyorsa bir diğer 4 haftalık tedavi tekrarı yapılmalıdır. En fazla önerilen tedavi süresi 8 haftadır.

Yoğun lokal inflamatuvar reaksiyon oluşursa veya tedavi yerinde enfeksiyon gözlenirse dozlamaya ara verme düşünülmelidir. Enfeksiyon durumunda uygun diğer tedbirler alınmalıdır. Doz atlanması ve dinlenim dönemi de dahil olmak üzere, her bir tedavi periyodu 4 haftayı aşmamalıdır..

Tedavi edilen lezyon(lar), ikinci bir tedavi periyodundan 4-8 hafta sonraki hasta takibi muayenesinde tam olmayan bir yanıt gösteriyorsa, farklı bir terapi kullanılmalıdır.

Aldara kullanımı nasıl olmalıdır? Aldara uygulama şekli

Aktinik keratoz

Krem sürülmeden önce, tedavi bölgesi sabun ve su ile yıkanmalı ve tamamen kuruyana kadar beklenilmelidir. Tedavi edilecek alanı kaplayacak kadar yeterli miktarda krem uygulanmalıdır. Krem tedavi bölgesine görünmez olana kadar iyice yedirilerek sürülmelidir. İmikimod krem normal uyuma saatlerinden önce uygulanmalıdır ve yaklaşık 8 saat süreyle deride kalmalıdır.. Bu dönem esnasında duş almak veya banyo yapmaktan kaçınılmalıdır. Bu süre sonunda imikimod krem, su ve sabunla yıkanarak mutlaka uzaklaştırılmalıdır. Saşeler bir kez açılıp kullanıldıktan sonra tekrar kullanılmamalıdır. Kremin sürülmesi öncesi ve sonrasında eller dikkatle yıkanmalıdır.

Aldara yan etkileri nelerdir?

Dış genital siğiller

Haftada 3 kez dozlamaya ait pivot çalışmalarda, imikimod krem tedavisi ile olası veya mümkün olarak ilişkilendirilen en sık bildirilen advers ilaç reaksiyonları, siğil tedavi bölgesindeki uygulama yeri reaksiyonlarıdır (imikimod tedavisi alan hastaların %33.7’si). Baş ağrısı (%3.7), nezle-benzeri semptomlar (%1.1) ve miyalji (%1.5) gibi bazı sistemik advers reaksiyonlar da bildirilmiştir.

Plasebo kontrollü ve açık tasarım klinik çalışmalarda imikimod ile tedavi edilen 2292 hastaya ait hastaların bildirdiği advers reaksiyonlar aşağıda sunulmaktadır. Bu advers olaylar, imikimod tedavisi ile en azından olası nedensel ilişkilidir.

Özet
Aldara ne için kullanılır? Aldara yan etkileri
Makale Adı
Aldara ne için kullanılır? Aldara yan etkileri
Açıklama
Aldara nasıl kullanılır? Aldara ne için kullanılır? Aldara yan etkileri? Aldara fiyatı?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ