Eczacilar.net

Şeker hastalığı baş ağrısı yapar mı

Şeker hastalığı baş ağrısı yapar mı

Şeker düşüklüğü baş ağrısı yapar mı? Şeker hastalığı baş ağrısı yapar mı ?

Ülkemiz insanının en sık karşılaştığı rahatsızlıklardan biridir şeker hastalığı. Ülkemizde dengesiz beslenme yüzünden her yıl binlerce insanımız hayatını kaybediyor. Özellikle 40 yaşını aşan insanlarda önemli bir risk grubu oluşturan şeker hastalığı yanında birçok rahatsızlığı da beraber getiriyor. Vücudun işleyen mekanizmasını önemli ölçüde bozan ve zarar veren bir rahatsızlık olan şeker hastalığı vücudumuzda çeşitli komplikasyonlara da sebep olmakta. Peki Şeker hastalığı baş ağrısı yapar mı ? vücudumuzu önemli ölçüde yıpratan bir rahatsızlık olan şeker düşüklüğü baş ağrısı yapar mı ? merak edilen bu sorulara makalemizde yanıt bulmaya çalışacağız.

İlk olarak şeker hastalığı nedir bu soruyu cevaplandırmaya çalışalım. Vücutdaki şeker miktarının olması gerekenden az veya çok olmasıyla meydana gelen bir rahatsızlık türüdür. Vücutdaki şeker miktarı olması gerekenden az olması halinde hipoglisemi (şeker düşüklüğü), çok olması halinde de hiperglisemi (şeker yüksekliği) olarak nitelendirilir. Vücutdaki şeker miktarının az olması da çok olması kadar tehlikeli bir durum olmakla beraber vücutta geri dönüşümü zor hasarlara sebebiyet vermektedir. Vücutta kan şekerini düşürme görevini getiren insülin hormonları, fazla miktarda aktivite göstermesi sonucu kan şekeri düşme eğilimi göstererek hipoglisemi yani şeker düşüklüğü meydana gelirken aksi durumda yani insülin insülin hormanlarının yeterli miktarda aktivite göstermemesi sonucunda da kan şekeri yükselerek hiperglisemi meydana gelir.İki durum da vücut için zararlı durumlar olmakla beraber hiperglisemiye oranla hipoglisemi yani şeker düşüklüğü vücutta daha tesirli hasarlar meydana gelmektedir. Hipoglisemide (şeker düşüklüğü) vücut, ihtiyaç duyduğu şekere ulaşamaz. Vücutta depo edilmesi gerektiği halde insülin hormonlarının fazla çalışması sonucu azalan şeker miktarından ötürü vücut alması gerektiği şeker miktarını alamaz ve bu şeker ihtiyacını karşılayabilmek için dokulardaki şekerleri yıkarak bu ihtiyacını gidermeye çalışır. Dokuların sağlıklı çalışması için olmazsa olmaz bir unsur olan şeker, bu şekilde azaltıldığında organ ve dokularda fonksiyon kayıpları ve hücrenin kendi kendini yemesi durumu meydana gelir.An ve an vücudun erimesi olarak nitelendirilen şeker düşüklüğü, hayati bir sorun olarak algılanmalı ve bir an önce alınması gereken önlemler için harekete geçilmelidir.

şeker-hastaligi-bas-agrisi-yapar-mi

Peki Şeker hastalığı baş ağrısı yapar mı ?

Eğer sürekli başınız ağrıyorsa, kullanmadığınız ağrı kesici kalmamışsa ve buna rağmen başınız sürekli ağırmaya devam ediyorsa size önerimiz kan şekerinizi kontrol etmeniz olacaktır. Çünkü vücut için en önemli rahatsızlıklardan olan şeker düşüklüğü (hipoglisemi) baş ağrısına yol açar.

Vücudumuz için en ihtiyaç duyulan besin şekerdir. Yürürken, konuşurken, gülerken, ağlarken, düşünürken hatta ve hatta uyurken dahi vücudumuzun en ihtiyaç duyduğu besinlerin başında gelir şeker. Bu sebeple beynin en çok ihtiyaç duyduğu şekerin miktarının vücutta azalması olarak nitelendirebileceğimiz hipoglisemi (şeker düşüklüğü) vücuttaki çoğu fonksiyonun yerine getirilememesi anlamına gelir. Beyin, ihtiyaç duyduğu şekere ulaşamadığında, tıpki acıkan bir bebeğin ağlayarak acıktığını ifade etmesi gibi baş ağrısı yaparak vücutta bir şeylerin yanlış gittiğini ve buna sebep olan şeyin her neyse bir an önce düzeltilmesi gerektiği sinyalini verir.

Eczacilar.NET

Özet
Şeker hastalığı baş ağrısı yapar mı
Makale Adı
Şeker hastalığı baş ağrısı yapar mı
Açıklama
Şeker düşüklüğü baş ağrısı yapar mı? Şeker hastalığı baş ağrısı yapar mı ?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cennet dedi ki:

    Benim son gunlerde.sekerim birden arti.belirtileri kafamda boynumda agri yanma.kafamdan kulagima iniltiler geliyor.seker hapim var arada kulleniyordum.ama sikayetler artinca,ilacimi duzenli yutmaya basladim.sekerim.tokken.270.acken.120.

BİR YORUM YAZ