Eczacilar.net

Kansızlık baş ağrısı yaparmı

Kansızlık baş ağrısı yaparmı

Kansızlık baş ağrısı yaparmı, anemi baş ağrısı yaparmı

Kansızlık, muhakkak ki birçok hastalığın belirtisi olan bir rahatsızlıktır. İlk olarak kansızlık (anemi) nedir bu soruya cevap vermeye çalışalım:

Kansızlık için birçok tanım yapılabilmekle beraber genel hatlarıyla kan rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonlarında ve sayısındaki anormallik sonucu oluşan bir metabolik rahatsızlıktır. Dokularımızdaki kırmızı kan hücreleri kırmızı rengini hemoglobinden almakla birlikte, oksijeni akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine taşıma görevini üstlenir. Kansızlık, kırmızı kan hücrelerinin sayısı azaldığında veyahut vücudumuzun diğer bölgelerine taşınan oksijen miktarında meydana gelen azalma olarak yorumlanabilir.

Başlı başına önemli bir rahatsızlık olan kansızlık, yanında farklı hastalıklara da kapı aralar. Günümüz insanının en sık karşılaştığı rahatsızlıklardan olan baş ağrısı kansızlık ile birlikte seyredebilmekle beraber birbirlerine neden-sonuç ilişkisi ile bağlıdır. Baş ağrısı çeken çoğu kimsenin aklına gelen ilk sorulardan olan kansızlık baş ağrısı yaparmı sorusu çok yerinde bir soru olmakla beraber cevaplandırılması gereken ve halkı doğru bilgilendirme noktasında ehemmiyetli konulardan biridir.

kansizlik-bas-agrisi-yaparmi

Kansızlık baş ağrısı yaparmı ?

Baş ağrısına en çok sebep olan durumların başında stres gelir. Stresli kişilerin çoğunda ortak olarak gördüğümüz baş ağrısı, bazı kimselerde stres gibi bir durum olmamasına rağmen görülebilmektedir. Stres harici baş ağrısına sebep veren durumların başında: Kolesterol, şeker hastalığı , sigara tüketimi gibi konularla birlikte kansızlık da gelmektedir. Vücut mekanizmasının olmazsa olmazı kan, vücutta eksik olması halinde yeri doldurulamayacak kadar önemli bir unsurdur. Vücuttaki her mekanizmanın bir şekilde bağlantılı olduğu kan mekanizmasının eksik olması halinde, bu durum baş ağrısı olarak da dışa vurabilmektedir. Baş ağrısı, vücudun sigorta sistemi gibidir. Vücut mekanizmasında doğru gitmeyen durumlar gözlendiğinde vücut bunu baş ağrısı şeklinde dışa vurarak ikaz mesajı vermektedir. Vücutdaki kansızlık, Beyne giden kanın da azalacağı anlamına gelmesi olarak yorumlanabilir. Beyne az kan gitmesi durumunda ise baş ağrısı kaçınılmaz bir durum olacaktır. Bu sebeple kansızlık sebebiyle baş ağrısı çeken kişiler, beslenmesine özellikle dikkat etmeli ve demir içeren gıdalar almaya özen göstermelidir.

 

Bir önceki makalemiz olan Şeker hastalığı baş ağrısı yapar mı konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.NET

Özet
Kansızlık baş ağrısı yaparmı
Makale Adı
Kansızlık baş ağrısı yaparmı
Açıklama
Kansızlık baş ağrısı yaparmı, anemi baş ağrısı yaparmı
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ