Eczacilar.net

Ayak Nasırı Nasıl Geçer Ve Ayak Nasırı Tedavisi

Ayak Nasırı Nasıl Geçer Ve Ayak Nasırı Tedavisi

Ayak nasırına hangi bölüm bakar, Ayak nasırı için hangi doktora gidilir, Ayak nasırına hangi doktor bakar

Ayak Nasırı Nasıl Geçer Ve Ayak Nasırı Tedavisi

İnsan vücudundaki derinin kalınlaşması ile oluşan duruma nasır ismi verilir. Nasır en çok ayaklarda meydana gelir çünkü ayaklarda basınç ve sürtünme vücudun diğer bölgelerine göre daha çoktur. Nasır birçok kişi için büyük bir rahatsızlık olarak bilinse de aslında vücudun kendisini korumak için oluşturduğu bir durumdur. Tabi ayaklarda meydana gelen nasırlar bazen çok can yakıcı bir hal alabiliyor. Ayak tabanı dümdüz bir yapıda değildir bu yüzden yürürken yere basıldığında tüm ayak aynı hizada baskı hissetmez. Yere ilk temas eden yerler baskıyı ve ağırlığı hissettiği için tam o bölgede nasır oluşur.

Nasır Oluşumunu Engellemek İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi nasırlar basınç ve sürtünme olan yerlerde çıkarlar. Bu yüzden insan vücudunda nasır çıkan yerler ayak tabanı, parmaklar ve parmak aralarıdır. Ayaklarında çıkan nasırlardan dolayı canı yanan ve bu yüzden doktora gitmek isteyen kişilerin akıllarına takılan soru ise ayak nasırına hangi doktor bakar sorusudur. Bu sorunun cevabına gelmeden önce kişilerin evde kendi kendilerine alabilecekleri önlemler ile nasırın engellenebileceğini hatırlamak istiyorum. Genellikle nasır olan bölgenin sürekli olarak temiz tutulması yapılması gereken en önemli davranışlardır. Ayrıca nasırlaşmaya başlayan ayak derisisin özel nasır taşları ile alınması da temizlik için yapılması gerek bir davranıştır. Ayak sağlığı çok önemlidir bu yüzden her gün kullanılan çorapların değiştirilmesine özen gösterilmelidir. Sık çorap değiştirmek hem ayak sağlığını korur hem de ayakkabılarda bakteri oluşumunu engeller. Sürekli olarak ayaklarının farklı bölgelerinde nasır çıkan kişilerin ayakkabılarına da dikkat etmesi gerekir. Özellikle uzun süre ayakkabı kullanmak zorunda kalan kişilerin ayakkabı tercihlerini doğru yapması gerekir. Kullanılan ayakkabının ne çok dar ne de çok büyük olması gerekir. Bağcıklı ayakkabı kullanılması gerektiğinde bağcıkların gevşetilmesine olanak tanıdığı için ayak nasırı olan kişilere fayda sağlar. Kullanılan ayakkabının yumuşak tabanlı olması da nasıra karşı alınacak önlemlerdendir. Gün boyunca çıplak ayakla yürünmekten kaçınmak gerekir. Özellikle dış mekânlarda çıplak ayak ile yürümekten uzak durmak gerekir. Ayaklarda çıkan nasırların önüne geçen en güzel şeylerden birisi de nemlendirici krem kullanılmasıdır. Krem kullanmak ayakların nemli ve yumuşak olmasını sağladığı için ayak nasırlarına karşı alınacak bir önlemdir. Bu yüzden mümkün olduğunca ayakların kurumasına izin vermemek ve süreli olarak nemli tutmak gerekir.

Ayak Nasırlarının Tedavisi İçin Görevli Uzmanlık Hangisidir?

Ayak nasırı için hangi doktora gidilir sorusunun cevabı konusunda toplumumuzda birçok doğru ve yanlış bilgi yer alıyor. Bazıları ayak nasırlarının bir ortopedi doktoru tarafından tedavi edileceğini düşünürken bazı insanlar ise genel cerrahi ya da plastik cerrahi doktorlarının nasır tedavisini üstlendiğini söyler. Aslında yukarıdaki uzmanlıkla gören alan doktorlara nasır için başvurulduğunda kişilere nasırlara iyi gelebilecek bir krem kullanılması tavsiye edilebilir. Ancak nasır rahatsızlığının tedavisinde görevli olan uzmanlık dermatoloji yani cildiye uzmanlığıdır. Bu durumda ayak nasırına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını da vermiş oluyoruz. Cildiye uzmanlığına sahip olan doktorlar ayak nasırlarının sebebini araştırarak uygun tedavi yöntemleri ile hastalarını iyileştirirler. Normal şartlarda kişiler kendi yaşamlarında bazı konulara dikkat ederek ayak nasırlarının önüne geçebilir. Ancak uzun süre geçmeyen nasırlar için bir cildiye uzmanına görünmekte fayda vardır. İlgili hekim gerekli olan tetkikleri yaptıktan sonra nasır için uygun olan kremi ve diğer tedavileri kullanabilir. Doktor kontrolü altında alınan nasır tedavisi sonrasında kısa sürede ayak nasırlarından kurtulmak mümkündür.

Bir önceki makalemiz olan Alerjiye Ne İyi Gelir konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Ayak Nasırı Nasıl Geçer Ve Ayak Nasırı Tedavisi
Makale Adı
Ayak Nasırı Nasıl Geçer Ve Ayak Nasırı Tedavisi
Açıklama
Ayak nasırına hangi bölüm bakar, Ayak nasırı için hangi doktora gidilir, Ayak nasırına hangi doktor bakar
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ