Eczacilar.net

Gastrit baş ağrısı yaparmı? Ülser baş ağrısı yaparmı

Gastrit baş ağrısı yaparmı? Ülser baş ağrısı yaparmı

Gastrit baş ağrısı yaparmı? Ülser baş ağrısı yaparmı? Mide rahatsızlıkları baş ağrısı yaparmı?

Ülkemiz insanının en sık karşılaştığı sorunlardan biri de mide rahatsızlıkları. Nasıl besleneceğimizi bilememizden ötürü gün ve gün yeni bir hastalıkla karşı karşıya kalma olasılığımız artmakta. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin ve mineralleri ihmal edip abur cuburla beslenir hale gelen bizler her geçen gün vücut direncimizin azalmasına yol açıyoruz.Peki debgesiz beslenme sonucu kapı araladığımız mide rahatsızlıkları nasıl seyreder? Hangi mide rahatsızlıklarına sebebiyet verir?

Gastrit

Midenin iç yüzünde besinlerin sindirilmesinde önemli bir yere sahip olan mukoza tabakası bulunur. Mukoza tabakasının iltihaplanması sonucu oluşan bu rahatsızlığın adı gastrit‘tir.

Peki gastritin nedenleri nelerdir?

Dengesiz beslenme, gastrit oluşumunda önemli bir etkendir. Kötü beslenme, alkol kullanımı, doğrudan mide yüzeyini tahriş ederek gastrite neden olabilir.Bununla beraber sigara kullanan kişilerde gastrite yakalanma olasılığının arttığı bilim adamlarınca ispatlanan bir durumdur.

Gastrit baş ağrısı yaparmı?

Gastrit, Akut ve Kronik olmak üzere 2 alt kola ayrılır. Kronik gastrit yani uzun süreli gastrit, çok az belirti verir ya da belirti vermeden seyreder. Uzun zaman devam eden mide iltihabı vardır. Karnın biraz üst kısmında ağrı, mide bulantısı, kusma gözlenebilir. Bununla beraber iştah azalması ve şişkinlik de gözlenen belirtiler arasındadır.

Peki gastrit baş ağrısı yaparmı? Gastrit sonucu oluşabilecek yan etkileri yukarıda belirtmeye çalıştık. Yani özetlemek gerekirse gastrit, mide rahatsızlıkları ile meydana gelen ve yan etkilerinin çoğunun sindirim ve hazımsızlık sorununun olduğu bir gastrointestinal bir rahatsızlıktır.Vücutda meydana gelen bağ ağrılarının bir çok sebebi olabilir. Gastrit ile eşdeğer zamanda da baş ağrısı gözükebilir fakat şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki gastritin baş ağrısı gibi doğrudan bir yan etkisi bulunmamaktadır. Gastrit, baş ağrısı oluşumunu hızlandırabilir fakat bu durum her hastalıkta görülebilecek bir durum olmakla beraber yan etki semptomu olarak kayıtlara geçmemektedir.

gastrit_tedavisi

 

Ülser

Ülser, mide ve onikiparmak bağırsağının mide asidi tarafından harap edilmesi sonucu meydana gelen doku kaybıdır.

Halkımızın mide yanması olarak bildiği ülser, kişinin hayat kalitesini önemli derecede zedelemekle birlikte gece uykudan uyandırırma noktasına kadar ilerleyebilmektedir. Özellikle yemek yedikten sonra iki öğün arasında meydana gelen ülser belirtileri mide yanması semptomu ile kişide iştahsızlık ve kilo kaybına yol açabilmektedir.

Peki ülser ne gibi yan etkiler meydana getirir? Ülser baş ağrısı yaparmı?

Yukarıda gastrit hakkında bahsettiklerimizin bir aynısını ülser için de düşünebiliriz. Vücutta daha çok sindirim rahatsızlığı olarak beliren gastrit ve ülser gibi sindirim rahatsızlıkları dolaylı olsa da baş ağrısı semptomlarına ortam hazırlayabilir yalnız bu durum vücutda gelişebilecek tüm rahatsızlıklar için mümkün olan bir durum olması sebebiyle bu hastalıklara özel bir yan etki şeması çizildiğinde baş ağrısı, yan etki semptomları arasında yazılmayacak kadar nadir görünen ve dikkate alınmayacak olan bir durum olarak karşımıza çıkar.

Bir önceki makalemiz olan Kansızlık baş ağrısı yaparmı konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.NET

Özet
Gastrit baş ağrısı yaparmı? Ülser baş ağrısı yaparmı
Makale Adı
Gastrit baş ağrısı yaparmı? Ülser baş ağrısı yaparmı
Açıklama
Gastrit baş ağrısı yaparmı? Ülser baş ağrısı yaparmı? Mide rahatsızlıkları baş ağrısı yaparmı?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Buse dedi ki:

    Benim geçen gün gece saat 3 te bi mide agrisiyla kalktım sanki midem yerinden çıkıyo sağ sola hareket edemiyorum sürünerek kalktım bi tane talcid iceyim dedim bu arada midem bulanıyor ben içtim talcidi ama daha kötü oldum hemen banyoya gittim istifa ettim biraz rahatladım sabah kalktım Karnım aç ama ölü gibiyim ben kahvaltı ettim ama hala açlık hissediyorum bu iki sürdü ama hala midem ağrıyor hafif hala açlık hissi hissediyorum başım felaket ağrıyor cevap larsaniz memnun olurum

  2. cahit dedi ki:

    Gastrit var endoskopiye de gittim İlaç da kullanıyorum ama bir türlü iyileşemedim Şimdi ise başıma vuruyor gözüm göz kapağı şişiyor ne yapacağımı şaşırdım yok mu bunun bir tedavisi

BİR YORUM YAZ