Eczacilar.net

Concerta yan etkileri, Concerta nasıl kullanılır

Concerta yan etkileri, Concerta nasıl kullanılır

Concerta yan etkileri, Concerta nasıl kullanılır, concerta zararları, concerta aç karnına mı tok karnına mı

Concerta Ödeniyor mu?

-Evet

Concerta için Ayaktan tedavide rapor şartı var mı?

-Hayır

Hasta katılım payı muafiyeti var mı?

-Evet

Concerta ilacı piyasada var mı?

-Evet

Concerta İlacının fiyatı?

-54.21 TL

Concerta hangi durumlarda kullanılır?

Concerta merkezi sinir sistemini (beyin – omurilik) uyaran bir ilaçtır. Metilfenidat beyinde ve sinirlerde bulunan, hiperaktivite ve uyartı kontrolüne katkıda bulunan kimyasalları etkiler.

Conserta aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

-Çocuklarda (6 yaş üzerindeki), ergenlik çağındaki gençlerde ve 18 – 65 yaş arasındaki yetişkinlerde görülen dikkat eksikliği

– Hiperaktivite bozukluğu (DEHB).

Concerta alışkanlık yapabilen bir yapıdadır ve yalnızca reçete edilen kişi tarafından kullanılmalıdır. Concerta hiçbir zaman başka bir kişiyle paylaşılmamalıdır, özellikle de geçmişte hap bağımlılığı veya hap kullanımı varsa. Bu ilacı başkalarının ulaşamayacağı ve bulamayacağı güvenli bir yerde muhafaza ediniz.

Concerta’nın uzun dönemli kullanımı çocuklarda gelişimi etkileyebilir. Eğer ilacı kullanan çocuğunuz gelişmiyor veya kilo almıyorsa doktorunuzla görüşünüz.

Eğer süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi durumu (galaktoz intoleransı), Lapp – laktaz eksikliği veya glukoz – galaktoz emilim bozukluğu gibi kalıtsal bir rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmayınız. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Concerta’nın bazı yan etkilerini artırabilir.

Bu ilacı doktor tavsiyesi olmadan 6 yaşından daha küçük çocuklara vermeyiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Concerta Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Concerta’nın anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Concerta’nın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Concerta Kullanabilir miyim?

Concerta düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç veya makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Metilfenidat’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Concerta’yı yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacınızın her dozunu bir bardak su ile birlikte alınız.

Concerta’nın kontrollü salım tableti olarak hazırlanan formunu çiğnemeyiniz, bölmeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Bu ilacın vücudunuzda yavaşça salınması için özel olarak üretilmiştir. Hapı kırmak bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir. Concerta’nın kontrollü salım tableti olarak hazırlanan formu emilemeyen bir dış katmana sahiptir. Tabletin sahip olduğu bu kabuk vücuttan atılır, eğer ara sıra dışkınızda tablete benzeyen bir şey görürseniz endişelenmeyiniz.

Eğer ilacı günün ileri saatlerinde aldığınızda uyuyamıyorsanız; uyku problemlerini engellemek için ilacınızı günün erken saatlerinde alınız, ilacınızın son dozunu saat 18.00’den daha geç saatlerde almamaya dikkat ediniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza Concerta kullandığınızı belirli bir süre önceden bildiriniz. Ameliyat olacağınız gün için Concerta kullanmayı durdurmanız gerekebilir.

Doktorunuz Concerta’nın uzun süreli kullanımlarında ilacın zararlı bir etkiye yol açıp açmadığını öğrenmek için kan tahlili yaptırmanızı isteyebilir. Doktorunuz ile planlanan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Bu ilacı doktor tavsiyesi olmadan 6 yaşından daha küçük çocuklara vermeyiniz.

Concerta’nın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız:

-ürtiker (kurdeşen);

-nefes almada zorluk;

-yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

-hızlı, çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları;

-huzursuzluk, halüsinasyonlar, alışılmadık davranışlar, tikler veya mevcut tiklerin alevlenmesi;

-kolay çürük oluşumu, cilt üzerinde mor lekeler;

-tehlikeli derecede yüksek tansiyon (ağır başağrısı, bulanık görme, kulaklarda vızıltı, anksiyete, bilinç bulanıklığı, düzensiz kalp atışları, nöbet gibi belirtiler görülebilir).

 

Özet
Concerta yan etkileri, Concerta nasıl kullanılır
Makale Adı
Concerta yan etkileri, Concerta nasıl kullanılır
Açıklama
Concerta yan etkileri, Concerta nasıl kullanılır, concerta zararları, concerta aç karnına mı tok karnına mı
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. nurcan dedi ki:

  concerta kullanıyorum.ama şu an başım çok agrıyor.migren hastasıyım..ağrı kesici iiçebilirmiyim.4 saat önce concerta içmiştim.

 2. mustafa dedi ki:

  concertayı nasıl temin ettin ki ?

 3. Cenk dedi ki:

  Concerta alındığında Arginin alınması bir problem veya vucüt’da bir tepkiye yol açar mı?

 4. ayşe dedi ki:

  Nurcan hanım size sorularım olacak e mail veya bi ulaşım adresi verebilirmisiniz… teşekkürşer

 5. Burkat dedi ki:

  Concerta 54 mg Kulanıyorum

  Yaklaşık 2 ay oldu

  İlk başlarda etkisi daha fazlaydı,Şu an etkisini azaldığını His ediyorum

  Bu durumda ne önerirsiniz
  Sürekli etkisini daha iyi ala bilmem için

 6. EFE dedi ki:

  Ben İlk Başta İçişimde Kendi Kendime Ağlama Hissi Geliyor Ve Ağlıyorum. Bu ilaçtan dolayımı ?

 7. Mürüvvet dedi ki:

  Merhaba 2 buçuk yıl dır oğluma kullanıyorum hiperaktif ve dikkat dağınıklığı var fakat son 2 aydır çok hırçın ve tikler oluştu öneri leriniz nedir böyle bir durum da

 8. YBK dedi ki:

  concerta ve ritalini bir aydır kullanıyorum. ilk yirmi gün için iki kutu ritalin verildi. düzenli kullandığımda kişisel bozukluklar , ani ruh hali değişmeleri bazen gergin bazen ise çok mutlu hissediyordum fakat ders çalışırken odaklanmamı çok kolaylaştırıyordu öğrenmek için çabaladığımda öğrenip ezberliyordum adeta fakat bu tavırlarımı hareketlerimi çok etkiledi çevremde ki insanlar benim değiştiğimi ve olaylara kattığım yorumlarda farklı bir açıyla yaklaştığımı söylediler. İlk 20 günlük ritalin tedavisinden sonra Concerta 27 mg’lık ilaça geçtim 12 saatliik salınım tablet sabahları bir tane alıyorum ve o gün içinde canım ders çalışmaktan başka hiç birşey istemiyordu. Beynim bana azim ve hırs depolamıştı resmen amaça ulaşmanın verdiği haz beni mutlu etsede artık ben ben değildimm kendimi toplum içinde soyutlayarak insanlara fazla yanaşmıyorum ki ben çok şakacı sosyal hayatımda çok sevilen bir insanım. Eğer bu ilaça gerçekten ihtiyaçınız varsa kullanınız kullandırınız beynin merkezi sinir sisteminde ki etkileri herkeste aynı olmadığı gibi tehlikeli sonuçlara yol açması içten bile değil. Abilerim ablalarım büyüklerim ve küçüklerim hiç bir zaman çarenizi ufak bir tablet parçasından beklemeyin, çocuklarınız hiperaktif olabilir ama inanın bu onun şanslı olduğunu gösterir adı üstünde çocuk bu sabah 8 akşam 6 mesailerinde çalışan devlet memuru değil. İlaça çare değil ilaç çözüm değil tabi ki de kimyagerlerdoktorlar yalan söylemiyor ama bu ilaçın yan etkileri sizi çocuğunuzu uzun vaatlerde kötü şekilde etkileyebilir . Saygılar

 9. Meltem dedi ki:

  Oğlum kullanıyor bu ilacı 18mg . Bacaklarında kasılmalar başladı yan etkisiymiş ilacın ne kadar sürede geçer yan etkisi ilacı bıraktırmalıyım ??

 10. Mevlüt dedi ki:

  Oglumda dikkat eksikligi var 10 yaşında doktor kontrolünde veriyoroz hapı sabah kahvaltısından sonra içiyor saat öglen 2gibi hareketleri tuhaflaşıyor ve enşeleniyoruz hopı kullanıp kullanmakta bu ilaç bagımlılık yaparmı ilaca baglı kalmak istemiyoruz.bilgi verirseniz ailecek seviniriz teşekürler

 11. M.E.Y. dedi ki:

  Merhaba ben ilacı yaklaşık 13 senedir düzenli olarak kullanıyorum. Bana verilmesinin nedeni hiperaktivite ve dikkat eksikliğiydi. Konsantre olmamda çok etkili ve çok iyi ama kilo kaybı büyüme ve gelişmede ki azalma işin olumsuz tarafı. Benim bitmek bilmeyen bi enerjim var ve bundan gayet mutlu ve memnunum. Bunu kendimce %70 , %80 civarında etkiliyor(azaltıyor). Ama hazırlanmam gereken bir sınav var o yüzden kullanmam gerekiyor. Bunlar bende olan etkiler. Şimdi bir sorum olacak. Kullananlarda oluyormu bilmem ama bende sanki extacy kullananda bıraktığı etki benzeri bi etki bırakıyor 2 3 ayda bir oluyor. Nasıl bir etki diye merak etmişsinizdir diye düşünüyorum şöyle bir etki ; dışardan bana bakıldığında sabit ifadesiz bir şekilde duruyormuşum gibi görünüyorum lakin beynimin içinde bağırışmalar çağırışmalar kavga varmışcasına bi hissiyat var. Bi öfke gibi sanki beynimin içinde hapsolmuş bir öfke… Bu öfkeyi siniri her an dışarı vuracakmışım gibi hissediyorum ama olmuyor olsa rahatlarmıyım yoksa kendime ve çevreme zararmı veririm bilemiyorum. Hareketlerimi etkiliyor garip bir tavır sergiliyorum gibi hissediyorum ama gerçekte hâlen sabit ve ifadesiz bir yüz takınmaya devam ediyorum. Ellerim (kol kaslarım) tutmuyor bi yorgunluk var. Ders çalışırken, soru çözerken ellerim titriyor. Çıldıracakmışım gibi oluyor. Bunu yaşayan varmı benim gibi varsa nasıl bir yol izliyorsunuz ? Bunun gibi hissedenler üstesinden geldiyse nasıl üstesinden geldiniz ? Cevaplarınızı bekliyorum… (İlacı 2 ay sonra bırakacam, sınavdan sonra)

BİR YORUM YAZ