Eczacilar.net

Zomig nasıl kullanılır? Gebelikte Zomig ilacını kullanabilir miyim?

Zomig nasıl kullanılır? Gebelikte Zomig ilacını kullanabilir miyim?

Zomig (Zolmitriptan) Nedir?

Zolmitriptan bir başağrısı ilacıdır. Beyin çevresindeki kan damarlarını daraltarak çalışır. Zolmitriptan vücutta; başağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyebilecek maddeleri azaltır.

Zolmitriptan aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

aura* ile birlikte veya aura olmadan görülen migren atakları. ( *aura: Hasta tarafından bir nöbetin hemen öncesinde görülen, genellikle birkaç saniye süren ve aynı hastada her zaman benzer özellikler taşıyan uyarılar. Değişik görsel, işitsel, koku duyumları; dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme, iç sıkıntısı ya da tam aksine neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun değişik bölümlerinde ortaya çıkabilen seyirme ya da kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir. )Zolmitriptan yaygın gerilim başağrıları veya normal migren baş ağrılarından farklı görünen başağrılarının tedavisinde kullanılmamalıdır. Bu ilaç yalnızca doktor tarafından migren başağrısı olarak tespit edilip onaylanmış durumlarda kullanılır.

Zolmitriptan burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Zomig (Zolmitriptan) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eletriptan hidrobromür (Relpax), frovatriptan süksinat (Migrex), naratriptan hidroklorür (Naramig), rizatriptan benzoat (Maxalt), sumatriptan süksinat (İmigran), zolmitriptan (Gravis, Zomig) gibi başka bir migren başağrısı ilacı kullanımından önceki veya sonraki 12 saat içerisinde Zolmitriptan kullanmayınız.

Eğer Zolmitriptan’a alerjiniz varsa ya da iskemi¹ ile ilgili kalp hastalığı, koroner spazm², prinzmetal anjina³, ciddi veya kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon, ağır karaciğer hastalığı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.

( ¹iskemi: Kanla beslenmenin mekanik tıkanma ile engellenmesine bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel kansızlık durumu. )

( ²koroner spazm: Kalbe kan sağlayan atardamarların küçük bir kısmının ani ve geçici olarak daralması veya gerilmesidir. Sonuç olarak, kalp geçici olarak yeterli oksijen alamaz ve anjina denilen bir göğüs ağrısı tipi hissedilir. )

( ³prinzmetal anjina: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum olan anjina pektorisin daha uzun süre devam eden ve çoğunlukla daha şiddetli olan türü. )

Eğer moklobemid (Aurorix Lak) kullanıyorsanız, moklobemid’i (Aurorix Lak) kullandıktan sonraki 24 saat içerisinde aldığınız Zolmitriptan miktarı 7,5 mg’ı geçmemelidir.

Eğer karaciğer rahatsızlığınız, yüksek tansiyonunuz, kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter* rahatsızlığınız varsa ya da koroner arter rahatsızlığına yönelik risk faktörlerine (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz; Zolmitriptan kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

( *koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar)

Zolmitriptan yalnızca başlamış olan başağrılarını tedavi edecektir. Başağrılarını engellemeyecek veya atakların sayısını azaltmayacaktır.

Zolmitriptan tablet kullanıldıktan sonra ikinci bir tablet kullanabilmek için en az 2 saat beklenmelidir. 24 saat içinde 15 mg’den fazla Zolmitriptan kullanmayınız.

Zolmitriptan’ın çocuklardaki etkinliği ve güvenilirliği henüz saptanmamıştır. Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe bu ilacı 18 yaşından daha küçük çocuklara vermeyiniz.

Zolmitriptan’ın 65 yaşın üzerindeki hastalarda etkinliği ve güvenilirliği sistemli bir şekilde değerlendirilmemiştir.

Zomig (Zolmitriptan) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Zolmitriptan’a veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmamalısınız:

 • iskemi* ile ilgili kalp hastalığı ( *iskemi: Kanla beslenmenin mekanik tıkanma ile engellenmesine bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel kansızlık durumu. );
 • ciddi veya kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon;
 • koroner spazm* ( *koroner spazm: Kalbe kan sağlayan atardamarların küçük bir kısmının ani ve geçici olarak daralması veya gerilmesidir. Sonuç olarak, kalp geçici olarak yeterli oksijen alamaz ve anjina denilen bir göğüs ağrısı tipi hissedilir. );
 • prinzmetal anjina* ( *prinzmetal anjina: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum olan anjina pektorisin daha uzun süre devam eden ve çoğunlukla daha şiddetli olan türü. );
 • ağır karaciğer hastalığı;
 • daha önceki başağrılarına benzemeyen bir başağrısı.

Belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Zolmitriptan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer hastalığı;
 • kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ritm bozukluğu;
 • koroner arter* rahatsızlığı (veya risk faktörleri; diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde kalp damar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi).( *koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar).

Zolmitriptan’ın ağızda eriyen tablet olarak hazırlanan formu fenilalanin içerir. Eğer fenilketonüri rahatsızlığınız varsa Zolmitriptan’ın bu formunu kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Zomig (Zolmitriptan’ı) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Zolmitriptan’ın doğmamış bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız Zolmitriptan kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Zolmitriptan’ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Zomig (Zolmitriptan’ı) Kullanabilir miyim?

Zolmitriptan’ın düşünce ve reaksiyonları bozabilecek önemli bir etkisi görülmemiştir. Dolayısıyla Zolmitriptan’ın araç ve makine kullanma yeteneğini bozma olasılığı yoktur ancak bazı kişilerde uyuklama hali yaratabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Zomig (Zolmitriptan’ı) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Migren başağrısı ilaçlarının doz aşımı başağrısını daha da ağırlaştırabilir. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Zolmitriptan’ı başağrısı belirtilerinin farkına varır varmaz ya da atak başlar başlamaz alınız. Zolmitriptan migren atağı sırasında alındığı zaman da aynı derecede etkili olur ancak ilacı migren atağı başladıktan sonra mümkün olan en kısa zamanda almak en doğrusudur.

Doktorunuz ilacın üzerinizde ciddi bir yan etkisi olup olmadığını görmek amacıyla ilk dozu hastanede ya da klinikte vermek isteyebilir.

Zolmitriptan tableti bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Ağızda eriyen tablet olarak hazırlanan Zolmitriptan’ın kullanımı:

 • İlacı almaya hazır olana kadar blister paketinden çıkarmayınız. Paketi açınız ve folyoyu tablet blisterinden geriye doğru soyunuz. Tableti geriye doğru itmeyiniz bu tabletin kırılmasına sebep olabilir.
 • Kuru ellerinizle tableti çıkarınız ve dilinizin üzerine yerleştiriniz. Tablet hemen erimeye başlayacaktır.
 • Tableti bir bütün olarak yutmayınız. Tableti çiğnemeden ağzınızda erimesini bekleyiniz.
 • Tablet eridikçe yavaş yavaş yutunuz. Eğer isterseniz erimiş tableti yutmak için su içebilirsiniz.

Zolmitriptan’ın ağızda eriyen tablet olarak hazırlanan formu su içmenin uygun olmadığı durumlarda, migren atağının erken tedavisi için kullanılır. Zolmitriptan’ın bu formu kusma şikayeti olan, migren atağı sırasında su içemeyen veya tablet yutmak istemeyen hastaların kullanımı için uygundur.

Zolmitriptan’ın alınmasını izleyen 1 saat içerisinde anlamlı bir etki görülür.

Bir tableti kullandıktan sonra eğer baş ağrısı tamamen kaybolmuyorsa veya başağrısı kaybolup sonra tekrar geliyorsa ikinci bir tableti kullanmadan önce ilk tabletin alınmasının üzerinden en az 2 saat geçmesini bekleyiniz. 24 saat içinde 15 mg’den fazla Zolmitriptan kullanmayınız. Eğer belirtilerinizde iyileşme görülmezse daha fazla doz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.

1 ay (30 gün) içinde 4 kereden fazla baş ağrınız olursa doktorunuzla temasa geçiniz.

Eğer Zolmitriptan’ı uzun dönemli kullanıyorsanız doktorunuz EKG çekerek kalp fonksiyonlarınızı periyodik olarak kontrol etmek isteyebilir. Bu doktorunuza ilacı kullanmanızın güvenli olup olmadığını belirlemesi konusunda yardımcı olacaktır. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Zolmitriptan’ın çocuklardaki etkinliği ve güvenilirliği henüz saptanmamıştır. Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe bu ilacı 18 yaşından daha küçük çocuklara vermeyiniz.

Zolmitriptan’ın 65 yaşın üzerindeki hastalarda etkinliği ve güvenilirliği sistemli bir şekilde değerlendirilmemiştir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Zolmitriptan ihtiyaç olduğunda kullanıldığından günlük doz planlaması yoktur. Eğer Zolmitriptan kullandıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmüyorsa derhal doktorunuz ile görüşünüz.

Zolmitriptan tablet kullanıldıktan sonra ikinci bir tablet kullanabilmek için en az 2 saat beklenmelidir. 24 saat içinde 15 mg’den fazla Zolmitriptan kullanmayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı halinde fazla sakinlik hali görülebilir.

Zomig (Zolmitriptan) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Başka bir migren ilacı kullanımından önceki veya sonraki 12 saat içerisinde Zolmitriptan kullanmayınız, bu ilaçlardan bazıları:

 • eletriptan hidrobromür (Relpax), frovatriptan süksinat (Migrex), naratriptan hidroklorür (Naramig), sumatriptan süksinat (İmigran), rizatriptan benzoat (Maxalt), zolmitriptan (Gravis, Zomig).

Zomig (Zolmitriptan’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki yan etkilere sahipseniz Zolmitriptan kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, kola veya omuzlara doğru yayılan ağrı, mide bulantısı, terleme, genel hastalanma hissi.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • ağız kuruluğu;
 • boyun veya boğazda ağrı veya baskı hissi;
 • baş dönmesi;
 • uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik;
 • uyku hali, uykuya eğilim;
 • kas ağrıları, kaslarda dermansızlık;
 • belirli bölgelerde yanma, batma, karıncalanma hissi;
 • sıcaklık hissi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

Zomig (Zolmitriptan’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Zolmitriptan’ı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Zomig Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Zomig Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Zomig Film Tablet’i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Zomig Film Tablet’i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ