Eczacilar.net

Efexor Tablet nedir? Ne için kullanılır?

Efexor Tablet nedir? Ne için kullanılır?

Venlafaksin Nedir?

Venlafaksin selektif serotonin ve noradrenalin geri alım inhibitörü grubu antidepresanlardan biridir. Venlafaksin beyinde dengesizleşebilecek ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Venlafaksin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • depresyon;
 • Depresyon nedeniyle yaşayabileceğiniz fiziksel değişiklikleri biliyor musunuz?
 • depresyonla birlikte görülen anksiyete (kaygı).

Venlafaksin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Dikkat! Antidepresanlar düşüğe sebep olabilir

 

Venlafaksin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Venlafaksin’e alerjiniz varsa, veya rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız Venlafaksin’i kullanmayınız.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 4 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını bırakmayınız. İlaç kullanımını aniden bırakırsanız hoş olmayan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Doktor tavsiyesi olmadan Venlafaksin’i 18 yaşından küçüklere vermeyiniz.

Venlafaksin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Venlafaksin’e veya ilacın bileşiminde bulunan maddelerden birine alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmayınız.

Eğer rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız Venlafaksin’i kullanmayınız. Herhangi bir MAO inhibitörü* ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Venlafaksin’i kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Venlafaksin kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi bir MAO inhibitörü* ilaç kullanabilmeniz için en az 7 gün beklemelisiniz.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);
 • siroz veya diğer karaciğer hastalıkları;
 • böbrek hastalığı;
 • yüksek tansiyon;
 • dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom);
 • nöbet geçirmek veya epilepsi;
 • herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu;
 • yüksek kolesterol.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Venlafaksin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Venlafaksin’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Venlafaksin anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Venlafaksin, hamileliğin son dönemlerinde (son 3 aylık periyotta) bu ilacı kullanan annelerin yeni doğacak bebeklerinde problemlere yol açabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Venlafaksin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Araç ve Makine Kullanırken Venlafaksin’i Kullanabilir miyim?

Venlafaksin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Venlafaksin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Doktorunuz bu ilaçtan en iyi faydayı sağlayabilmeniz için bazen dozaj değişikliklerine gidebilir. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Venlafaksin’i her gün aynı saatte almaya çalışınız.

Venlafaksin yiyecekler ile birlikte alınmalıdır.

Kapsül formda hazırlanan Venlafaksin’i kırmayınız, açmayınız, çiğnemeyiniz, suya koymayınız; ilacı bütün halde bir bardak su ile birlikte yutunuz.

 

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 4 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını bırakmayınız. İlaç kullanımını aniden bırakırsanız hoş olmayan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

 

Doktor tavsiyesi olmadan Venlafaksin’i 18 yaşından küçüklere vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız, doktorunuzu arayınız. Doktorunuz atlanan dozun ne zaman uygulanacağına karar verecektir. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir baş dönmesi, uyuşukluk, mide bulantısı, hissizlik, kalp atım hızında artış.

Venlafaksin’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Venlafaksin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

 

Venlafaksin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçlar gibi) doktorunuza söyleyiniz. Bu ilaçlar Venlafaksin’in sebep olabileceği uykulu hali daha da arttırabilir.

Venlafaksin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

 

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • kolay kanama ve çürük oluşumu;
 • çok sert kaslar, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, titremeler;
 • mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı;
 • halüsinasyonlar, nöbet.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • uyuşukluk hali, baş dönmesi, sinirlilik hissi;
 • ağız kuruluğu;
 • hafif mide bulantısı, kabızlık;
 • seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık, orgazm olma zorluğu;
 • bulanık görme;
 • kilo değişimleri.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

 

Venlafaksin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Venlafaksin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Efexor XR Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Efexor XR Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Efexor XR Kapsül’ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Efexor XR Kapsül’ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Efexor XR Kapsül ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışınız

 

Kaynak: ilacpedia

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ