Ağız içi yaraları ilacı kenacort ve tedavisi

 • Haberin Tarihi: 21 Şubat 2015
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Ağız içi yaraları ilacı kenacort ve tedavisi

Ağız içi yaralar nasıl geçer, kenacort ilaç tedavisi, kenacort yan etki, ağız içi yara tedavisi

En sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri ağız yaraları

Peki ağızlarda çıkan ve kişinin refahını önemli ölçüde zedeleyen bu yaralar nasıl tedavi edilir?

İşte ağız yaraları tedavisinde en çok kullanılan ilaçlardan olan Kenacort-A Orabase’nin özellikleri ve kullanılışı

Kenacort, iltihap ve doku kaybı ile birlikte görülen ağız yaraları (aft, takma dişlerin neden olduğu ağız yüzeyi iltihabı, takma dişlerin meydana getirdiği belirli bölgelerdeki ağrılar, fiziksel bir hasar veya zedelenmenin yol açtığı yaralar, diş etlerinin iltihabı ve dış yüzeylerinin pul pul dökülmesi gibi rahatsızlıklarda kullanılır.

Kenacort ilacını tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. İlacı sadece yaranın üzerine uygulayınız, ilacı geniş yüzeylere uygulamaktan kaçınınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Kenacort ilacını kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

-Tüberküloz (verem)

-Diyabet (şeker hastalığı)

-Mide – oniki parmak bağırsağı ülseri

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Kenacort ile tedavi edilen cilt bölgesini plastik sargı ile sargılamayınız veya tampon koymayınız. Kenacort ile tedavi edilen cilt bölgesinin sarılması veya örtülmesi cildin emdiği ilaç miktarını arttırarak istenmeyen yan etkiler meydana gelmesine yol açabilir.

Hamileler veye emziren annelerde Kenacort Kullanımı Sakıncalı mı ?

Kenacort, doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Kenacort ilacının anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

KENAKORT-A-ORABASE-POMAD

Kenacort nasıl kullanılır ?

Kenacort tam olarak belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanılmalıdır. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacı sadece yaranın üzerine uygulayınız, ilacı geniş yüzeylere uygulamaktan kaçınınız.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, bu ilacı yatmadan önce (bütün bir gece ilaç ile yaranın temasını sağlamak için) uygulayınız. Belirtilerin şiddetine göre ilacın gün içerisinde de uygulanması gerekebilir.

İlacı yara üzerinde ince bir film tabakası oluşturmaya yetecek kadar az bir miktar sıkınız. İlacı yaranın üzerine sıktıktan sonra parmağınızla yaymaya çalışmayınız. Parmak yardımı ile yaymanız veya ovmanız halinde ilaç ufalanarak dökülebilir. İlacın doğru şekilde uygulanması halinde düzgün ve kaygan bir film oluşur. Eğer ilacı uygulamadan önce ağzınızdaki tedavi edilecek bölgeyi kurularsanız ilaç daha iyi yapışacaktır.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Kenacort ile tedavi edilen cilt bölgesini plastik sargı ile sargılamayınız veya tampon koymayınız. Kenacort ile tedavi edilen cilt bölgesinin sarılması veya örtülmesi cildin emdiği ilaç miktarını arttırarak istenmeyen yan etkiler meydana gelmesine yol açabilir. İlacın kullanımı konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonraki birkaç gün içerisinde belirtilerinizde iyileşme olmuyorsa ya da belirtileriniz daha da kötüleşiyorsa doktorunuz ile görüşünüz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Kenacort ilacının düzenli şekilde kullanılması önemlidir.

Doktor tavsiye olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmaktan kaçınınız. Küçük çocuklar Kenacort’un etkilerine karşı daha hassastırlar. Bu ilaç çocuklarda en fazla 5 gün kullanılır.

Kenacort Yan Etkiler Nelerdir ?

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız:

-Ürtiker

-Nefes almada zorluk

-Yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

 

Eczacilar.NET

Özet
Makale Adı
Ağız içi yaraları ilacı kenacort ve tedavisi
Yazar
Açıklama
Ağız içi yaralar nasıl geçer, kenacort ilaç tedavisi, kenacort yan etki, ağız içi yara tedavisi

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bu yazıya 18 Yorum Yapıldı.

 • Ali
  25 Nisan 2015 01:05

  merhaba; 11 aylık emekleme çağında oğlum var. Oğlum 2 gün önce düşerek üst dudağı işten dişetleri ile birleşen yeri yırtıldı. Biz dudak ucu sanmıştık lakin 2 gün boyunca fark edemedik. İçten kanamalar oldu. Gün içinde gittiğimiz doktorumuz, Kenacort-A Orabase Pomad 1 mg/m adlı ilacı yazmış. Sizce 11 aylık çocuk için uygunmudur..? Uygunsa Kullanım miktarı ne kadar ve kaçgün boyunca kullanmalıyız..?

  Saygılar.

 • admin
  25 Nisan 2015 01:12

  Ali bey merhabalar
  Çocuğunuz için bu ilacın kullanımında herhangi bir sakınca yoktur.Güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.Günlük 3 dozu aşmayınız

 • MURAT
  29 Nisan 2015 16:33

  23 YAŞINDAYIM DAMAĞIM YANDI KULLANABİLİR MİYİM

 • admin
  29 Nisan 2015 21:26

  Murat bey damak yanığı için kullanılan bir ilaç değildir Kenacort.
  Damak yanığı için doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.Ağız bölgesi olduğu için söylenilen her ilacı kullanmayınız lütfen yararından çok zararı olacaktır

 • melis
  5 Haziran 2015 08:36

  5 haftalık hamileyim yanağımın iç tarafında aft oluştu.Bu ilacı kullanabilir miyim?

 • Pelin
  6 Haziran 2015 10:58

  Tuberkuloz ilaclari eczanelarda satilirmi mesela Isovit , Rifadin shugibi

 • Pelin
  6 Haziran 2015 11:00

  Lutfan yardim etin burda yabanciyim bilamiyorum bu ilaclar bana acil lazim

 • admin
  6 Haziran 2015 23:59

  Pelin hanım bahsettiğiniz ilaçları eczanelerden temin edebilirsiniz

 • admin
  9 Haziran 2015 23:32

  Melis hanım merhabalar,
  KENACORT-A Orabase Pomad’ın gebelikteki güvenliliği, gebelik sırasında fetal gelişime kadar gidebilen olası yan etkileri bakımından kesinleşmemiştir; bu yüzden çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlarda ve özellikle gebeliğin erken dönemlerinde, doktorun ya da diş hekiminin sağlanabilecek yararın olası zararlardan fazla olduğu yönünde bir kararı olmadıkça kullanılmamalıdır.

 • Gözde
  18 Haziran 2015 22:29

  Meehaba eşimin damak,dişetleri ve dilinin üstü komple aft olmuş durumda ve yemek yemesini engelliyor çok sık ateşlenme oluyor antibiyotik kullanıyoruz ve ağız temizliğimizi karbonatlı su ile yapıyoruz.oraldic diye bi mürekkebimsi ilaç kullandık dahada arttı bugün aftojel e başladık yemek yemeyi bir nebze kolaylaştırdı başka bişey kullanmamıza gerek var mı acaba

 • Gözde
  18 Haziran 2015 22:48

  Merhaba eşimin damak,dişetleri ve dilinin üstü komple aft olmuş durumda ve yemek yemesini engelliyor çok sık ateşlenme oluyor antibiyotik kullanıyoruz ve ağız temizliğimizi karbonatlı su ile yapıyoruz.oraldic diye bi mürekkebimsi ilaç kullandık dahada arttı bugün aftojel e başladık yemek yemeyi bir nebze kolaylaştırdı başka bişey kullanmamıza gerek var mı acaba

 • admin
  19 Haziran 2015 14:42

  Gözde hanım, aftojel ağız içi aftlarda etkili bir ilaçtır. Onu 1 hafta boyunca kullanın.Eğer sonuç almazsanız farklı bir ilaç tavsiye edebiliriz.Ama şuanlık onu kullanmanız kafi olacaktır

 • Mehmet
  2 Eylül 2015 00:32

  Dişimin alt kısmında iki tane aft çıkmiş, doktor kenacort pomad krem ilacını yazdı ama kremin kaç dk ağzımda kalacağını soylemedi. Kaç dk kalmasi lazım ?

 • yasemin
  3 Eylül 2015 15:09

  gripken bu ilacı kullanabilir miyim? nurofencold kullanıyorum

 • Nuriye
  9 Ocak 2016 14:42

  Gece yatmadan ilacı sürsem uzun sure kaldığı için herhangi bir yan etkisi olur mü acaba ?

 • emine
  12 Mart 2016 21:51

  Hamileyim ağzımda yara çıktı kullansam zararlı olur mu acaba 🙁

 • Ömer
  21 Nisan 2016 15:13

  Merhaba bu ilacın içindeki Jelatin-a maddesinin ham maddesi nedir. Sığır mı domuz mu?

 • Resul
  8 Eylül 2016 12:34

  Merhabalar bu ilacı reçetesiz alabiliriz miyiz annem protez diş kullanıyor takma olan yerler yara oldu yaralar bi günde geçiyo sonrq tekrar başlıyor yardımcı olurmusunuz?

Bir Yorum Yazın