Eczacilar.net

Yasmin nasıl kullanılır? Yasmin ne için kullanılır

Yasmin nasıl kullanılır? Yasmin ne için kullanılır

Yasmin ilacı nasıl kullanılır? Yasmin ilacı ne için kullanılır? Yasmin yan etkileri

 

Yasmin nedir?

Yasmin, hamile kalmayı engelleme özelliğine sahip olan bir ilaçtır.Bu özelliğiyle birlikte başka etkileri de vardır.

Yasmin gebeliği önler dedik peki nasıl?

Yasmin, yumurtalıklardan yumurta atılmasını engellemenin yanında, rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamalarda meydana gelen değişiklikler yoluyla etki gösterir.

 

Yasmin ne için kullanılır?

Yasmin, doğum kontrolü yönteminde kullanılan en bilindik ilaçlardandır.Bunun yanı sıra hormona bağlı su tutulması ve akne-sebore gibi rahatsızlıklarda da kullanılabilen bir özelliğe sahiptir.

 

Yasmin nasıl kullanılır?

1. adım-)Yasmin, ilacın üzerinde gösterildiği gibi, her gün yaklaşık aynı saatte bir miktar suyla birlikte alınır.

2. adım-)Yasmin, Birbirini izleyen 21 gün boyunca hergün bir tablet olmak üzere alınır

3. adım-)Her bir sonraki pakete 7 günlük, sıklıkla çekilme kanamasının izlendiği, tablet alınmayan dönemi takiben geçiniz

4. adım-)Bu kanama genellikle son tabletin alınmasını takiben 2. ve 3. gün başlar ve bir sonraki pakete başlandığında kesilmemiş olabilir

 

Farklı bir doğum kontrol hapı bırakılıp Yasmin’e nasıl başlanır?

Tercihen önceki doğum kontrol hapınızın son tabletini aldığınız günü izleyen gün Yasmin alımına başlayınız. En fazla tabletsiz dönemin son gününe kadar ara verebilirsiniz

 

Yasmin’i bir gün almayı unutursam ne olur?

Eğer Yasmin‘i almakta, 12 saatten daha az geç kaldıysanız gebe kalmaya karşı koruyuculuk azalmaz. Hatırlar hatırlamaz Yasmininizi alınız ve sonraki tabletlerinizi de her zamanki gibi almaya devam ediniz.

Eğer 12 saatten daha fazla gecikme olmuşsa gebe kalmaya karşı koruyuculuk azalmış olabilir. Bu durumda 2 temel kural uygulanır :

1) Yasmin alımına hiçbir zaman 7 günden fazla ara verilmez.

2) 7 gün boyunca aralık vermeden Yasmin alınır.

Buna bağlı olarak günlük uygulamada şu öneriler verilebilir :

1.Hafta : Aynı zamanda iki tablet almak anlamına gelse de, unuttuğunuz tableti hatırlar hatırlamaz alınız. Kalan tabletlerinizi normal zamanında kullanmaya devam ediniz. Takip eden 7 gün boyunca prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi kullanınız. Tablet alımının unutulduğu günden önceki 7 gün içinde cinsel birleşme olmuşsa gebelik olasılığını göz önüne alınız. Ne kadar çok tablet unutulursa ve bu tabletlerin unutulduğu gün tabletsiz döneme ne kadar yakınsa gebelik riski o kadar yüksektir.

2.Hafta : Aynı zamanda iki tablet almak anlamına gelse de, son unuttuğunuz tableti hatırlar hatırlamaz alınız. Kalan tabletlerinizi normal zamanında kullanmaya devam ediniz. Eğer ilk unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletlerinizi doğru olarak aldıysanız ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da birden fazla tablet unuttuysanız sonraki 7 gün boyunca ek koruyucu önlem alınız.

3.Hafta : Tabletsiz dönemin yaklaşıyor olması nedeni ile güvenilirlikte azalma riski yüksektir. Yine de, tablet alımında ayarlamalar yapılarak gebe kalmaya karşı korumada azalma önlenebilir. Eğer unutulan tabletten önceki 7 gün boyunca tabletlerinizi doğru olarak aldıysanız, aşağıdaki iki seçenekten birinin uygulamasıyla ek bir doğum kontrol yöntemine gerek kalmaz. Aksi takdirde bu seçeneklerden ilki seçilip, ayrıca 7 gün boyunca ek önlemler almak gerekir.

 

Yasmin’i kullanmam gerekenden fazla kullanırsam ne olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız. Bulantı, kusma ve genç kızlarda hafif vajinal kanama doz aşımı belirtilerindendir.

 

Yasmin’in yan etkileri nelerdir?

Alerjik reaksiyonlar görülebilir.O yan etkilerden birkaçı:

-Ürtiker

-Nefes almada zorluk

-Yüzde, dudaklarda şişlik

-Memelerde ağrı, hassasiyet, büyüme

-Bulantı, karın ağrısı

 

Doğum Kontrol Hapları ile ilgili en merak edilen sorular

Soru-1: Doğum kontrol hapım 7 gün ara verdiğim hapsız dönemde de beni korur mu? Ek bir koruyucu yöntem kullanmamıza gerek var mı?

Cevap: Doğum kontrol hapları adet kanamasının (reglin) birinci günü alınmaya başlanmaları ve her gün yaklaşık olarak aynı saatlerde ve düzenli olarak kullanılmaları halinde alınmaya başlandıkları ilk gün itibari ile gebeliğe karşı koruyucu etkilerini gösterirler. Doğum kontrol hapı kullanımına adetin 2. ile 5. günleri arasında başlanması da kabul edilebilir, ancak bu durumda ilk adet döngüsü için tablet alınmaya başlanmasından itibaren yedi gün boyunca ek bir koruyucu yöntem (örneğin prezervatif) kullanılmalıdır.

İlacın 1 kutusu bittikten 7 gün sonra 2. kutuya başlanır ve ilaç bu düzende kullanıldığı sürece tabletsiz geçen 7 günlük arada da gebeliğe karşı koruyucu etkisini sürdürür. Ancak tablet alımının unutulması, doğum kontrol hapı ile etkileşimde bulunan başka bir ilacın kullanılması ya da ilaç kullanımı sırasında kusma veya ishal gibi ilaç emilimini olumsuz etkileyen bir durumun yaşanması ilacın gebeliğe karşı koruyucu etkisini olumsuz etkiler. Böyle bir durumun yaşanması halinde belirli bir süre için ek bir bariyer yöntem (prezervatif, vb.) kullanmak gerekir.

 

Soru-2: Bir doğum kontrol hapından diğerine geçerken koruyuculukta azalma olur mu? Ek korunmaya gerek var mı?

Cevap: Eğer geçiş işlemi doğru bir şekilde gerçekleştirilirse gebeliğe karşı koruyuculukta bir azalma olması beklenmez. Bunun için tercihen kullanılmakta olan doğum kontrol hapının son aktif tabletinin/drajesinin kullanılmasını takip eden gün yeni kutuya başlanmalıdır. En geç tabletsiz dönemin veya etkin madde içermeyen tablet/draje alınan dönemin son gününe kadar ara verilebilir. Bu durumda ek bir koruyucu yöntem kullanmaya gerek yoktur.

 

Soru-3: Doğum kontrol hapımı düzenli olarak kullanıyorum ancak elimdeki kutunun bitmesinin üzerinden 5 gün geçmesine rağmen adet (regl) olamadım, hamile miyim?

Cevap: Bazı kadınlarda tablet/draje alınmayan dönemde kanama olmayabilir. Eğer doğum kontrol hapınızı prospektüsünde belirtildiği şekilde kullandıysanız, gebe olmanız beklenmez ancak doğum kontrol hapınızı ilk gerçekleşmeyen adet (regl) kanamasından önce kullanım kurallarına uygun kullanmadıysanız ya da adet (regl) kanamanız ikinci kez gerçekleşmediyse doğum kontrol hapı kullanımına devam etmeden önce gebe olmadığınızdan emin olunuz.

 

Soru-4: Doğum kontrol hapımı 2 aydır kullanıyorum. Doğum kontrol hapı kullanmaya başladığımdan beri zaman zaman kanamalarım – lekelenmelerim oluyor. Ne yapmalıyım?

Cevap: Doğum kontrol haplarında, özellikle kullanımın ilk aylarında düzensiz kanamalar (lekelenme veya kırılma kanaması) gelişebilir. Bu nedenle herhangi bir düzensiz kanamanın değerlendirilmesi yaklaşık 3 adet döngüsünü (siklus) içeren bir adaptasyon süresinden sonra anlamlıdır. İlk 3 ay içerisinde yaşanan düzensiz kanamalar – lekelenmeler sizi endişelendirmesin, ilacınızı kullanmaya aynen devam edebilirsiniz ancak kanama düzensizliğiniz devam ederse, sıklaşırsa veya kanamalar düzenliyken ortaya çıkarsa en kısa sürede doktorunuza danışınız.

 

Soru-5: Adetim tatil tarihime denk geliyor. Adetimi ertelemek için doğum kontrol hapımın diğer kutusuna ara vermeden devam edebilir miyim?

Cevap: Evet devam edebilirsiniz. Elinizdeki doğum kontrol hapı bittiğinde, arada tabletsiz/drajesiz ara dönem bırakmadan hemen yeni bir doğum kontrol hapı paketine başlamanız gerekmektedir. Adetinizi geciktirmeye istediğiniz kadar uzun bir süre boyunca, yeni başlayacağınız paketin bitmesine kadar devam edebilirsiniz. Geciktirmeyi sonlandırdıktan sonra 7 günlük tabletsiz/drajesiz ara dönem bırakarak düzenli doğum kontrol hapı alımına geçebilirsiniz. Geciktirme süresi boyunca ara kanama veya nokta kanaması meydana gelebilir.

Eğer kullandığınız pakette etkin madde içermeyen tabletler/drajeler yer alıyorsa adet kanamasını ertelemek için kullandığınız kutudaki etkin madde içermeyen tabletleri/drajeleri almayınız ve yeni kutudaki etkin madde içeren tabletlerden almaya devam ediniz. Adetin geciktirilmesi, 2. paketteki aktif tabletler/drajeler bitinceye değin istenildiği kadar sürdürülebilir. Etkin madde içermeyen tablet/draje döneminden sonra normal kullanıma devam edilir. Geciktirme süresi boyunca ara kanama veya nokta kanaması meydana gelebilir. (Bu uyarı Yazz 24+4 Film Kaplı Tablet kullanan bayanlar için geçerlidir.)

 

Soru-6: Adet (regl) tarihim düğün günüme denk geliyor. Hem düğün günümde adet olmamak hem de gebeliğe karşı korunmak için doğum kontrol hapı kullanabilir miyim? Eğer cevabınız evet ise başlamam gereken tarih ve kullanım şekli hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevap: Evet kullanabilirsiniz. Düğün öncesi doğum kontrol hapına başlamak isteyen bayanlara tercihen düğünden 2 ay önce doğum kontrol hapına başlamalarını tavsiye ediyoruz. Bu sayede düğüne kadar geçen zaman içerisinde kişi doğum kontrol hapının kendindeki etkilerini daha iyi gözlemleme imkanı buluyor ve memnun kalmazsa başka bir doğum kontrol hapına geçiş yapabiliyor.

Tercihen düğününüzden 2 ay önceki adetinizin (reglinizin) ilk günü doğum kontrol hapına başlayınız. Eğer vaktiniz kalmadıysa düğününüzden önceki son adetinizin (reglinizin) ilk günü de doğum kontrol hapına başlayabilirsiniz. Doğum kontrol hapı kullanımına adetin (reglin) 2-5. günleri arasında başlanması da kabul edilebilir ancak bu durumda doğum kontrol hapı kullanımının ilk 7 günü süresince ek bir koruyucu yöntem (örneğin prezervatif) kullanmak gerekir. Doğum kontrol hapınızı her gün düzenli şekilde –yaklaşık olarak aynı saatlerde- alınız. 1 kutu bittikten sonra 7 gün ara verip diğer kutuya geçiniz ve bu şekilde doğum kontrol hapı kullanımını sürdürünüz. Eğer bu uygulama şeklinde adetiniz düğün gününüze denk gelir ise düğün gününüzden önceki son paketin bitiminde ara vermeden diğer pakete başlayınız. (Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için lütfen 6. sorunun cevabını okuyunuz.)

 

Soru-7: Doğum kontrol hapı kullanımı kısırlığa sebep olur mu?

Cevap: Doğum kontrol haplarının kısırlığa yol açtığına dair bilimsel bir veri mevcut değildir. Bu nedenle doğum kontrol haplarının kısırlığa sebep olduğunu söylemek doğru olmaz. Genel olarak doğum kontrol hapı kullanımı bırakıldıktan sonraki aylarda başka herhangi bir problem yoksa gebelik oluşur.

 

Soru-8: Doğum kontrol hapı kullanırken alkol alabilir miyim?

Cevap: Doğum kontrol haplarının prospektüslerinde alkol ile birlikte alınmalarına ya da alınmamalarına dair bir ifade yoktur. Ancak genel bir kural olarak ilaçların alkol ile birlikte alınmasından kaçınılmalıdır. Alkol hem kullanılan ilacın yan etkilerini artırabilir hem de ilacın vücuttan atılım süresini etkileyebilir. Bu nedenle doğum kontrol hapı kullanımından önce ve sonra alkol almaktan kaçınınız.

 

Bir önceki ilaç olan Kenacort ilacını incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Yasmin nasıl kullanılır? Yasmin ne için kullanılır
Makale Adı
Yasmin nasıl kullanılır? Yasmin ne için kullanılır
Açıklama
Yasmin nasıl kullanılır? Yasmin ne için kullanılır
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. melek dedi ki:

  ben ilaci adetimin ilk gunu almaya basladim ve ilacim bitmek uzre buna ragmen adetimin basladigi gunden buyana ilacimi hergun almama ragmen hergun biraz kanamam oluyo bunun nedeni nedir ogrenmek istiyorum

 2. Bahar dedi ki:

  Adetimin ilk günü kullanmaya basladimm. Şimdi nasıl bi yol izlemem gerekcek..?

 3. Belin dedi ki:

  Ben yasmin kullaniyorum ama bilmeden bir kutu bitti biter bitmez ikinci kutuyuda bitirdim iki aydir aded gormuyorum iki gun once ikinci kutu bitti ne yapmaliyim

 4. Arzu dedi ki:

  Merhaba ben ilk defa kullaniyorum ama soyle bir durum var ben bilmeden birinci kutu bitti ara vermeden ikinci kutuya basladim. Ikinci kututa bitti sonra bir arkadasa soyledim birinci kutu bittimi ara vereceksin diye ben yapmadım dun ilac bitti nerdeyse 2 aydir aded gelmiyo iki gündür kullanıyorum adedim gelirmi inanilmaz şişkinlik oldu bende ve cok kötüyüm

 5. eylül dedi ki:

  bugün kullanmaya başladım ilk günden korur mu…

 6. ysmn dedi ki:

  Merhaba..yasmin e yeni başlayacağım.. yalnız bıraktığım 7 gün adeti düğün gününe denk geliyor.. İkinci kutuyla devam edilirse ertelenmiş oluyor.. peki ilk 15 gün kullanılıp 7 gün ara verildiğinde adet erkene çekilir mi.. korunma durumunda problem olur mu..

 7. Ayça dedi ki:

  Merhabalar….Adet dönemim bittikten on gün sonra yasminin 2.kutusunu kullanmaya basladim..İlaç bittikten sonra adet olmayı beklerken 5 haftalik hamile olduğumu öğrendim bu durumun bebeğe etkisi olur mu ?? Cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 8. Nurdane dedi ki:

  Yasmin aşırı tüylenme ve adet düzensizliği gibi durumlarda kullanılabilir mi acil cevap doktorum diane 35 verdi bir kutu kullandım kalp ritim bozukluğum var yan etkilerini görünce bıraktım. Yasmin kullanmam doğru olur mu?

 9. rabia dedi ki:

  Nurdane hanım ben adet. Düzensizliğim için doktora gittim ve bebek istiyorum duzensiz olduğun icin engelmiş bebek olmasina doktorumda bana yasmin doğum kontrol ilacini verdi 3 ay kullanicakmişim sonra düzene giricekmişim

 10. Gamze dedi ki:

  Merhabalar, nişanlimla bir ilişki yasadık. Ama bu ilişki sonucunda her hangi bir ciddi ilişki olmadı sadece suyu vajinama geldı . Yasmını aldım ama adet doneminde degilde gec kalmamak icin hemen kullanmak istiyorum yardım eder misiniz acaba?

 11. neslihan dedi ki:

  Yasmin i adettimn 4 gunu başlayabılıymuym

 12. Eda dedi ki:

  Merhaba, adet dönemim bittikten sonra Yasmin tablet kullanımına başladım . İlk kutum bitmek üzere ve regli oldum 10 gündür devam ediyor . Ara vermeliyim yoksa ilaç kullanımı bırakmalımıyım

 13. Handan dedi ki:

  Benim sol owerde 4mm boyunda cikolata kistim varmis. Ve doktor bana yasmin verdi. Daha yeni kullaniyorum ama herkes doqum kontrol hapi diyor buna. Bense kistten dolayi cocuk olmuyormus. Yeni evliyim ve cocuk sahibi olmak istiyorum. Ne yapmliyim ?

 14. Seyma dedi ki:

  Merhaba. Yasmin kullanıyorum üçüncü kutuya baslicam ancak7 gun ara verdim 8.gun ilac almai unuttum kutuya 9.gun baslamis olucam. Gebelige karsi risk varmi ?

 15. Gökçe dedi ki:

  Ben yasmin hapi na adetim bittikten hemen ertesi günü aldım içtim ve kutu bitti ve adet olmam gerekirken hala olmadım 4 günüm suan Hapa ara verelim 3 gün oldu kutu biteli bilgi verirseniz çok sevinirim

 16. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben 1 buçuk senelik evliyim yumurta çatlamama sorunum var doktor klomen verdi kist olştu şindide tasmin doğum kontrol hapı verdi bir ay kullannam gerek faydası olur mu ve hamile kalmama engel olurmu eger kist erirse tedaviye devam etcek

 17. nalan dedi ki:

  merhaba aslında bir sorum var 7 gün ara verip 8.gün başlamak gerekirdi ancak ben 9. gün başladım kullanmaya..ek koruma yöntemi gereklimi sizce

 18. Fatma dedi ki:

  ben ilaci adetimin ilk gunu almaya basladim ve ilacim bitmek uzre buna ragmen adetimin basladigi gunden buyana ilacimi hergun almama ragmen hergun biraz kanamam oluyo bunun nedeni nedir ogrenmek istiyorum sizce bu 2. Kutuda son bulur mu beni aydinlatin lütfen. Eylülde dügünum var.

 19. Gözde dedi ki:

  Yaklaşık beş aydır Yasmin kullanıyorum yedi günlük ara verilmesi gerekirken on günu geçti yeni kutuya başlayamadım. Başladığım da etkisi devam eder mi yada gebelik riskim yüksek mi

 20. ebru dedi ki:

  Merhaba daha önce farklı bir doğum kontrol hapı kullandım simdi ilk defa yasmin kullanacağım.
  1.) Adetimin ilk gününden itibaren almaya başlayacağım fakat hangi ilaçtan başlamam gerektiği sıralanmamış herhangi bir pazartesiden başlayabilir miyim?
  2. ) Birinci tablet bittiğinde , ikincisine ne kadar ara ile başlayacağım?
  3.) Birinci tablet bitmeden regl olursam, ikinci tablete direk mi geçeceğim yoksa birinci tabletten kullanmaya devam mı edeceğim?
  4.) ikinci tablet bittiğinde üçe geçerken de ara verecek miyim?
  Bilgi verirseniz cok sevinirim.
  İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

 21. sibel dedi ki:

  Merhaba ben yasmin kullanıyorum ama ben yalnış kullanmışım 10 ara vermişim ilaç bittikten sonra napa bilirim bana yardımcı ola bilirmsiniz şimdi nasıl devam etmeliyim

 22. Nagihan soydan dedi ki:

  12 yaşındaki kizima uzun suren adet kanaması ve cok büyük parcalar gelmesi sonucu bu gün bu ilaca basladik küçük yaştaki kizima bu ilacin etkileri ne olur ayrica ilk hafta günde 2 adet sonraki hafta 1 adet olmak üzere 21 gün kullanin sonra 7 gün ara tekrar yeni kutu hergün 1 adet dediler 3 ay sonra kontrol dendi cocuguma zarari olurmu 2 hapi verdim 2 saat sonra karin agrisiyla uyandi ve kustu normal mi ne olur yardim lütfen acil

BİR YORUM YAZ