Eczacilar.net

Nervium Tablet

Nervium Tablet

Nervium (Diazepam) Nedir?

Diazepam benzodiazepin grubu ilaçlardan biridir. Diazepam beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Diazepam aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • anksiyete bozuklukları;
 • alkol yoksunluk semptomları (aşırı huzursuzluk ve gerilim içinde bulunma; çarpıntı, titreme, silkinme, halüsinasyonlar, vb. );
 • Hammond hastalığı (atetoz)*

( *Hammond hastalığı (atetoz): Beyindeki bir hastalığa bağlı olarak el ve parmaklarda –bazen ayak parmakları ve ayakta- istem dışı birbirini izleyen sürekli bükülme ve gerilme durumu);

 • kas veya eklemlerin iltihabi durumu ya da darbe almaları gibi nedenlere bağlı olarak oluşan kas spazmları;
 • beyin felci ve / veya vücudun belden aşağıda kalan kısmının felç olması ile ilgili kas kasılmaları.

Diazepam bazen hastalık nöbetlerinin tedavisi için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.

Diazepam burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

 

Nervium (Diazepam) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Diazepam’a alerjiniz varsa ya da miyastenia gravis (çizgili kas zayıflığı) rahatsızlığınız, dar açılı göz tansiyonunuz (glokom) rahatsızlığınız varsa ya da depresyondaysanız bu ilacı kullanmayınız. Bu ilaç doğmamış bebekte doğumsal sorunlara yol açabilir. Eğer hamileyseniz Diazepam kullanmaktan kaçınınız.

Eğer astım veya diğer solunum problemleriniz, böbrek veya karaciğer hastalığınız, hastalık nöbetleri ya da geçmişte hap veya alkol bağımlılığınız, ruhsal hastalıklarınız, depresyon veya intihar düşünceleriniz varsa Diazepam kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Diazepam kullanırken alkol almayınız, uyuklamaya neden olabilir. Bu ilaç alkolün etkilerini arttırabilir.

Bu ilacı hiçbir zaman doktorunuzun tarafından reçete edilenden daha fazla kullanmayınız. Diazepam’ın doz aşımı ölümcül olabilir.

Diazepam alışkanlık meydana getirebilen bir yapıdadır ve yalnızca doktorun reçete ettiği kişi tarafından kullanılmalıdır. Diazepam hiçbir zaman başka bir kişiyle paylaşılmamalıdır. Özellikle de geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişilerle paylaşılması tehlikelidir. Bu ilacı başkalarının ulaşamayacağı ve bulamayacağı güvenli bir yerde muhafaza ediniz.

Çocuk hastalar ve yaşlı hastalar Diazepam’ın etkilerine karşı daha hassastırlar.

Benzodiazepin kullanan yaşlı kişilerde kaza ile düşmeler yaygındır. Diazepam kullanımı sırasında düşmeleri ve kaza ile yaralanmaları engellemek için daha dikkatli olunuz.

Nervium (Diazepam) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Diazepam’a alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmamalısınız:

 • ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden herhangi birine alerji;
 • benzodiazepin grubu ilaçlara [alprazolam (Xanax); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas)] karşı aşırı duyarlılık;
 • miyastenia gravis (çizgili kas zayıflığı, herhangi bir kas güçsüzlüğü, halsizlik rahatsızlığı);
 • depresyon;
 • dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom).

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa Diazepam’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Diazepam kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • alkol zehirlenmesi;
 • ağır bir solunum problemi;
 • uyku apnesi (uyku sırasında solunumun durması).
 • astım, amfizem, bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum problemleri;
 • böbrek ve / veya karaciğer hastalığı;
 • epilepsi veya diğer hastalık nöbeti rahatsızlıkları;
 • geçmişte bir ruhsal hastalık, depresyon ya da intihar düşüncesi veya davranışı öyküsü;
 • geçmişte hap ya da alkol bağımlılığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Diazepam kullanımı için uygun olmayabilirsiniz veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.

Diazepam alışkanlık meydana getirebilen bir yapıdadır ve yalnızca doktorun reçete ettiği kişi tarafından kullanılmalıdır. Diazepam hiçbir zaman başka bir kişiyle paylaşılmamalıdır. Özellikle de geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişilerle paylaşılması tehlikelidir. Bu ilacı başkalarının ulaşamayacağı ve bulamayacağı güvenli bir yerde muhafaza ediniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Nervium (Diazepam) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Diazepam anne karnındaki bebekte doğum kusurlarına sebep olabilir. Hamilelik süresince Diazepam kullanmaktan kaçınınız. Eğer tedavi sürecinde hamile kalırsanız doktorunuza bildiriniz. Bu ilacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Diazepam anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Nervium (Diazepam) Kullanabilir miyim?

Diazepam düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Dikkat ve uyanıklıkta azalmaya yol açabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Nervium (Diazepam’ı) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı hiçbir zaman doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Tablet ya da kapsül formdaki Diazepam’ı 1 bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Diazepam yalnızca kısa dönem için kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 4 aydan daha uzun süre kullanmayınız. Doktorunuz ile konuşmadan Diazepam kullanımını aniden kesmeyiniz. Diazepam kullanımını aniden keserseniz hastalık nöbetleriniz artabilir veya geri dönüş (yoksunluk) semptomları yaşayabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarından bazıları titreme, terleme, uyku sorunları, kas krampları, mide ağrısı, kusma ve anormal düşünce veya davranışlar gibi durumlardır. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. Eğer ilacın semptomlarınızı iyileştirmediği görülüyorsa doktorunuza başvurunuz.

Bu ilacın zararlı etkilere sebep olmadığına emin olabilmek için düzenli aralıklarla kan tahlilleri ve karaciğer fonksiyonlarınızın test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Diazepam’ın doz aşımı ölümcül olabilir.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Aşırı uyuşukluk hali, uyuklama, bilinç bulanıklığı, aksak veya güçsüz kaslar, ayakta duramama, konuşmada güçlük, kalp atımlarında yavaşlama, solunumun zayıflaması veya solunum duraksaması, bayılma.

Nervium (Diazepam) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Diazepam kullanırken alkol almaktan kaçınız, uyuklamaya neden olabilir.

Diazepam düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Dikkat ve uyanıklıkta azalmaya yol açabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Nervium (Diazepam’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • bilinç bulanıklığı;
 • depresif ruh hali;
 • hiperaktivite, anksiyete, heyecan, saldırganlık;
 • çift görme, halüsinasyonlar;
 • kas çekmesi, titreme;
 • ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri;
 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
 • normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • uyuşukluk hali, uyuklama, yorgunluk hissi;
 • baş dönmesi, savrulma hissi;
 • görme bozuklukları;
 • uyku problemleri (uykusuzluk);
 • kaslarda güçsüzlük, halsizlik, denge veya koordinasyon eksikliği;
 • karmaşık konuşma, konuşma bozuklukları;
 • mide bulantısı, kabızlık;
 • başağrısı;
 • ağız sulanması veya ağız kuruluğu;
 • cilt döküntüsü (isilik vb.);
 • sekse olan ilginin azalması.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Nurten dedi ki:

  Elimde reçetem var. Nevrium yazıyor ama ben bu ilacı bulamıyorum. Zonahastalığı geçiriyorum. Aynı zamanda sinir ilacı senelerdir kullanıyorum. Çünkü çok fobim var ve bu ilaç bana iyi geliyordu. Piyasadan kalktı mı cevap verirseniz memnun olurum.

BİR YORUM YAZ