Eczacilar.net

Uyku yapan ilaçlar? Uyku getiren ilaçlar

Uyku yapan ilaçlar? Uyku getiren ilaçlar

Hangi ilaçlar uyku yapar? Uyuyamıyorum ne kullanmalıyım? Uyku yapıcı şeyler? Neden uyuyamıyorum?

Uyumamak en önemli sorunlarımızdan. Yoğun geçen günlerin ardından rahat bir uyku herkesin hakkı olmakla beraber günümüzün en populer rahatsızlıklarından olan uykusuzluk birçok kişinin ortak sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Peki neden uyuyamıyoruz?

Başımızı yastığa koyduğumuzda saatlerce uyumaya çalışmak ve buna rağmen gene de uyuyamamak bizi güçten düşürmekle beraber psikolojik olarak da olumsuz anlamda etkilemekte.

Genel olarak stresten dolayı ortaya çıkan ve sürekli endişe-stres hali, kişinin uyumasına zorlaştıran en önemli unsurlar arasında diyebiliriz

Uykusuzluğun bir çok sebebi var. Beslenme uzmanlarına göre uykusuz geçen gecelerin en önemli sebeplerinden biri de dengesiz beslenme
Dinlendirmeyen bir uyku; gün içerisinde agrasiflikten baş ağrısına, dikkat eksikliğinden günlük motivasyonda azalmaya dek birçok soruna sebep olmakta. Özellikle de bağışıklık sistemimizin zayıfladığı bu soğuk günlerde birçok hastalıkla mücadelede de çok önemli bir unsur; düzenli ve kaliteli uyku!

Peki en çok sorulan sorulardan birini cevaplandırmaya çalışalım: Uyku getiren ilaçlar neler ? Rahat bir uyku için uyku yapan ilaçlar hangileri ?

Halkımızda yer edinmiş önemli bir yanlış algı var. Uyku yapan ilaçlar veya uyku getiren ilaçlar şeklindeki ibareler bilimsel olarak doğru ifadeler değildir. Hastalarımız atarax, serequel gibi ilaçları, uyku ilacı olarak yorumlayıp uykusuzluğun çözümünü bu ilaçlarda aramakta çoğu zaman.Hastalarımızın bahsettiği bu ilaçların hiçbiri uyku ilacı değildir. Sadece uyku verici yan etkilerinin fazla olmasından dolayı eczacılar olarak bizler bu ilaçlar arasından daha uygun olanını önerme yolunu izlemekteyiz. Bu ilaçlar özelinde değil de genel olarak şunların bilinmesinde faydası var: Genel olarak antihistaminik olarak ifade ettiğimiz alerji ilaçları ve antidepresan ilaçlarının önemli ölçüde uyku getirici etkileri vardır. Bu ilaçların asıl endikasyonları uykusuzluk olmamakla beraber aşırı derecede uyku yapmasından dolayı uykusuzluk şikayeti olan hastalarımızın çoğunda bu ilaçları önermekteyiz.

Bir önceki makalemiz olan Siğil için hangi doktora gidilir? konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.NET

Özet
Uyku yapan ilaçlar? Uyku getiren ilaçlar
Makale Adı
Uyku yapan ilaçlar? Uyku getiren ilaçlar
Açıklama
Hangi ilaçlar uyku yapar? Uyuyamıyorum ne kullanmalıyım? Uyku yapıcı şeyler? Neden uyuyamıyorum?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ