Eczacilar.net

Dicloflam Draje

Dicloflam Draje

Diklofenak Nedir?

Diklofenak non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır. Diklofenak vücutta iltahap ve ağrıya neden olan hormonları azaltmak suretiyle etki gösterir.

Diklofenak aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • ankilozan spondilit* veya eklem iltihabının sebep olduğu ağrı ya da iltihabi durumlar.

ankilozan spondilit*: Omurlar arası ya da omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu kez erkeklerde rastlanan romatizmal bir hastalık.

Diklofenak burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Diklofenak Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Diklofenak, yaşamı tehdit eden kalp problemleri ve dolaşım problemleri riskini arttırabilir. Kalp krizi ve felç de bu risklere dahildir. Diklofenak’ın kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra bu ilacı kullanmayınız.

Göğüs ağrısı, halsizlik, nefes kesilmesi, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri gibi kalp veya dolaşım problemlerinin belirtilerini fark ettiğinizde en yakın sağlık kuruluşundan acil tedavi yardımı isteyiniz.

Bu ilaç mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini de artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve gastrointestinal (mide ve bağırsakla ilgili) etkiler Diklofenak’ı herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Mide veya bağırsağınızda kanama belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayınız. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı veya kan öksürme ya da kahve telvesi şeklinde kusma bu belirtiler arasında sayılabilir. Böyle bir durumda hemen doktorunuzu arayınız.

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Diklofenak’a benzer içeriğe sahip birçok ilaç [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Coraspin); ibuprofen (İbufen); ketoprofen (Profenid); vb. ] mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen veya ketoprofen içerip içermediğini öğreniniz.

Diklofenak alırken alkol kullanmayınız. Alkol Diklofenak’ın yol açabileceği mide kanaması riskini arttırabilir.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (solaryum, ultraviyole lamba) maruz kalmaktan kaçınınız. Diklofenak cildinizi güneş ışınlarına daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir.

Hekim tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklara vermeyiniz.

Diklofenak Kullanmadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) ilaç grubundan bir ilaç almak ölümcül olabilecek kalp ve dolaşım problemleri riskini artırabilir. Kalp krizi veya felç de bu risklere dahildir. Diklofenak’ın kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra bu ilacı kullanmayınız.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini de artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve gastrointestinal (mide ve bağırsakla ilgili) etkiler bu gruba dahil ilaçları herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Diklofenak’ı kullanmayınız:

 • Diklofenak’a alerji;
 • Asetilsalisilik asit’e (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, vb.) alerji;
 • Diğer non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlara [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, İbufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); Diklofenak (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.]alerji.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Diklofenak kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz :

 • Geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması;
 • Kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı;
 • Geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması;
 • Karaciğer veya böbrek hastalığı;
 • Astım;
 • Burunda polip varlığı;
 • Kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu ;
 • Sigara kullanımı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Diklofenak’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında doz ayarlamaları ya da spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Diklofenak’ı Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Gebeyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. Diklofenak’ı gebeliğin son 3 ayında kullanmak doğmamış bebeğe zarar verebilir. Gebeliğiniz süresince hekiminiz tarafından söylenmedikçe Diklofenak’ı kullanmayınız. Diklofenak anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Diklofenak’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen şekilde kullanınız. İlacı size verilen dozlardan daha fazla miktarda veya doktorunuz tarafından tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

Eğer kullandığınız Diklofenak formu (tablet, kapsül, ampul, vb. ) değişirse; kullanmakta olduğunuz ilaç dozu değişebilir. Ne kadar miktarda ilaç kullanacağınız konusunda hekiminizin direktiflerine uyunuz.

Kontrollü salım formda hazırlanan tabletleriezmeyiniz, çiğnemeyiniz veya parçalamayınız. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Kontrollü salım formda hazırlanan tablet ilacın vücuda yavaşça salınması için özel olarak yapılmıştır. Hapı kırmak çok fazla ilacın bir kerede hızlı bir şekilde salınmasına sebep olacaktır.

Eğer Diklofenak’ı uzun süredir kullanıyorsanız; hekiminiz ilacın üzerinizde zararlı etkilere yol açmadığından emin olmak için düzenli aralıklarla sizi kontrol etmek isteyebilir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Hekim tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklara vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız bir acil tedavi merkezini arayınız ve belirtileri eksiksiz şekilde anlatınız.

Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, uyuşukluk, siyah yada kanlı dışkı, kanlı öksürük, nefes düzensizlikleri ve bayılma doz aşımı belirtileri arasında sayılabilir.

Diklofenak’ı Alırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Aspirin veya Diklofenak’a benzer ilaçlar içeren birçok reçetesiz ilaç [asetilsalisilik asit (Aspirin, Babyprin, Asinpirine); ibuprofen (İbufen); ketoprofen (Profenid); naproxen (Apranax, Aprowell); vb. ] mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen veya ketoprofen içerip içermediğini öğreniniz.

Diklofenak alırken alkol kullanmayınız. Alkol Diklofenak’ın yol açabileceği mide kanaması riskini arttırabilir.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (solaryum, ultraviyole lamba) maruz kalmaktan kaçınınız. Diklofenak cildinizi güneş ışınlarına daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Eğer güneş ışınlarına maruz kalacaksanız bir güneş kremi kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Diklofenak’ın Yan Etkileri

Kurdeşen; solunum zorluğu; yüzde, dudaklarda, dilde şişme veya kabarma alerjik reaksiyonun işaretleri olabilir. Böyle bir durumda acil sağlık yardımı alınız.

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, Diklofenak kullanımını derhal kesiniz ve bir sağlık kurumuna başvurunuz ya da bir an önce doktorunuzu arayınız :

 • Göğüs ağrısı, halsizlik, solunum yetersizliği, konuşmada bozulma, görme veya denge problemleri;
 • Siyah, kanlı, katranımsı dışkı;
 • Kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma;
 • Normalden çok az idrar yapma veya hiç idrar yapamama;
 • Şişme, ani kilo alma;
 • Mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
 • Ateş, boğaz ağrısı, şiddetli baş ağrısı, soyulma, kırmızı deri döküntüsü;
 • Ciltte çürük, yanma, şiddetli sızlama, hissizlik, ağrı; kas zayıflığı;
 • Ateş, baş ağrısı, boyun tutulması, titreme-üşüme, ışığa aşırı duyarlılık, ciltte mor lekeler, istemdışı kasılmalar.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir:

 • Mide bulanması, hafif mide ekşimesi veya mide ağrısı, gaz, ishal, kabızlık;
 • Baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik;
 • Cilt kaşıntısı veya döküntü;
 • Görmede bulanıklık;
 • Kulaklarda çınlama.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir; burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza bildiriniz.

Diklofenak’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Diklofenak’ı oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak ortamlarda saklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nasıl Ulaşabilirim?

Dicloflam Draje ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Dicloflam Draje ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Dicloflam Draje’yi asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Dicloflam Draje’yi sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ