Eczacilar.net

Paroksetin nedir? Paroksetin ne için kullanılır?

Paroksetin nedir? Paroksetin ne için kullanılır?

Paroksetin nedir? Paroksetin ne için kullanılır?

Paroksetin; fluoksetin, fluvoksamin ve sertralinden daha seçici bir selektif serotonin re-uptake inhibitörüdür. Yapıca fluoksetine benzer. Paroksetinin eliminasyon yarılanma ömrü diğer SSRİ ilaçlarınkinden daha kısadır (yaklaşık 21 saat). Depresyon dışında anksiyete, posttravmatik stres ve obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde de kullanılmaktadır. Antikolinerjik etkinliği diğer SSRİ’lere göre daha yüksektir. Ortalama günlük dozu 20-60 mg olup yaşlılarda günlük 40 mg’ın üzerine çıkılmamalıdır. Kalp, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlarda günlük 20-30 mg doz aşılmamalıdır.

Paroksetinin sedasyon yapıcı etkisi bulunmamaktadır. Besinlerden etkilenmediği için sabah kahvaltıda alınması uygundur. Paroksetinin en sık görülen yan etkileri antikolinerjik şikayetler, seksüel disfonksiyon, zayıflama ve gastrointestinal şikayetlerdir (bulantı ve kabızlık). İlacın aniden bırakılmasına bağlı olarak görülen rebound depresyon, uyku bozuklukları, Gİ şikayetlerde artış şeklinde kendini gösteren kesilme sendromu bu ilaçla diğer SSRİ’lere göre daha sık ortaya çıktığı görülmüştür (Kayaalp, Eşkazan).

Paroksetin ülkemizde 20 mg’lık tablet halinde satışa sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. erkan dedi ki:

    paroksetin. hapı ve olanzapin hap.doktor engeli raporu veriyormu panik bozukluk/ epizodın.paroksismal.ankısiyete/

BİR YORUM YAZ