Paroksetin nedir? Paroksetin ne için kullanılır?

  • Haberin Tarihi: 5 Ocak 2015
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Paroksetin nedir? Paroksetin ne için kullanılır?

Paroksetin nedir? Paroksetin ne için kullanılır?

Paroksetin; fluoksetin, fluvoksamin ve sertralinden daha seçici bir selektif serotonin re-uptake inhibitörüdür. Yapıca fluoksetine benzer. Paroksetinin eliminasyon yarılanma ömrü diğer SSRİ ilaçlarınkinden daha kısadır (yaklaşık 21 saat). Depresyon dışında anksiyete, posttravmatik stres ve obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde de kullanılmaktadır. Antikolinerjik etkinliği diğer SSRİ’lere göre daha yüksektir. Ortalama günlük dozu 20-60 mg olup yaşlılarda günlük 40 mg’ın üzerine çıkılmamalıdır. Kalp, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlarda günlük 20-30 mg doz aşılmamalıdır.

Paroksetinin sedasyon yapıcı etkisi bulunmamaktadır. Besinlerden etkilenmediği için sabah kahvaltıda alınması uygundur. Paroksetinin en sık görülen yan etkileri antikolinerjik şikayetler, seksüel disfonksiyon, zayıflama ve gastrointestinal şikayetlerdir (bulantı ve kabızlık). İlacın aniden bırakılmasına bağlı olarak görülen rebound depresyon, uyku bozuklukları, Gİ şikayetlerde artış şeklinde kendini gösteren kesilme sendromu bu ilaçla diğer SSRİ’lere göre daha sık ortaya çıktığı görülmüştür (Kayaalp, Eşkazan).

Paroksetin ülkemizde 20 mg’lık tablet halinde satışa sunulmaktadır.

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,60. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • erkan
    1 Mayıs 2016 16:53

    paroksetin. hapı ve olanzapin hap.doktor engeli raporu veriyormu panik bozukluk/ epizodın.paroksismal.ankısiyete/

Bir Yorum Yazın