Eczacilar.net

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer? Geniz Akıntısına ne iyi gelir?

Geniz akıntısı, mukusun boğaz kısmında birikmesi ya da burun arkasından mukusun akma hissi olarak betimlenen bir rahatsızlıktır. Burun salgısına mukus adı verilir. Burun içinin kaygan ve ıslak kalmasını sağlayan mukus aynı zamanda burnu temizleyerek nefes alırken içeri çekilen havanın da nemlendiricisi olarak görevini yerine getirir ve havadaki kimyasal ve yabancı maddeleri de hapsederek hastalık yapabilecek mikropları vücuttan engeller. Mukus temizliği ve mukus üretimi kan damarları, doku bezleri ve sinirler ile kas ve hormonların birlikte çalışması sayesinde düzenli şekilde çalışır. Geniz akıntısı hissinin yaşanması da, çok fazla ve kalın şekilde mukusun boğaz kısmında bazı aksaklıklar ve yutma problemlerinde kendisini gösterebilir. Bu problemi yaşayan insanlar, geniz akıntısı nasıl geçer sorusunu sık sık sorarlar.

Burun kısmında günlük olarak yaklaşık bir ya da iki litre kadar mukus üretimi gerçekleşir. Mukus, burun yüzeyinde kendisini gösteren ve sili isimli süpürge görünümlü uzantılar ile devamlı şekilde geri tarafa doğru gönderilir. Mukus kayarak geniz tarafına ve geniz kısmından da aşağı tarafa yani yemek borusuna itilir ve çoğu zaman da fark edilmeden yutumu sağlanır. Normal bir durum söz konusu ise, mukus ön kısma doğru akma göstermez yani burun dışına akmaz. Eğer mukus salgısı aşırı ise ve arka kısma bir sebepten dolayı gönderilemez ise ön tarafa doğru burun akıntısı meydana gelebilir. Geniz akıntısına ne iyi gelir sorusu için ilk olarak tuzlu su ya da sirkeli su ile yapılacak olan gargara önerilebilir. Ayrıca kendi yöntemleri ile çözemeyen insanlar mutlaka kulak burun ve boğaz doktoruna görünmeli ve ilaç ya da tedavi takviyesi almalıdır. Geniz akıntısına iyi gelecek birçok alerjik ilaç ya da spreyler de eczanelerden kolaylıkla satın alınabilir. Bu tür ilaçların ciddi biryan etkisi olmamasına karşı yine de doktor önerisi ile hareket edilmesinde fayda vardır. Geniz akıntısı nasıl geçer diye düşünüp bilmeden bir yöntem uygulamak yanlış olacaktır. Akıntını sürekli yutulması ve engellenmemesi mikrop alımına sebep olur. Bu akıntının sökülüp atılması gereklidir ve ihmal edilmemelidir. Konuşmayı da etkiler ve sürekli olarak boğukluk yapar. Öksürme ihtiyacını da sık sık boğaz kısmında hissettirir ve rahatsızlık verir. Bitki çayları ile boğaz ve geniz kısmı rahatlatılabilir. Eczanelerden akıntı sökücü ve boğazı rahatlatacak ilaç ya da spreyler de temin edilebilir. Alerjik durumlarda da bu durum meydana gelir. Özellikle bahar aylarında geniz akıntısı problemi çok fazla meydana gelir. Yine doktor önerisi ile verilen geniz akıntısı ve alerji ilaçları düzenli olarak alınmalıdır. Sürekli olarak sağlıklı ve havası temiz olan yerlerde nefes alınmalı ve vücuda temiz oksijenin girmesi sağlanmalıdır. Evler ve iş yerleri sık sık havalandırılmalıdır. Bol su içilmeli ve düzenli şekilde gargara yapımı da ihmal edilmemelidir. Sigara içmek de çok fazla geniz akıntısı şikayeti yaşayan insanı beraberinde getirir. Sigara içimi tamamen durdurulmalıdır. Mukus birikmesine ve boğukluk hissine her zaman sebep olmuştur. Geniz akıntısını bu gibi yöntemler ile tamamen önlemek mümkündür.

geniz akıntısı hakkında

Daha farklı bir durumdan şüphelenen ve geniz akıntısı ne yaparsa yapsın geçmeyen insanlar da olabilir. Mutlaka kulak burun boğaz doktoruna görünmekte, bu gibi bir durumda da fayda vardır. Yutma problemlerinin başrolü olan geniz akıntısının önüne geçildiğinde kişi nefes alma ve verme faaliyetlerinde de oldukça rahatlayacaktır. Geniz, burun ve ağız sağlığı kesinlikle ihmal edilmemesi gereken en önemli bölgelerdir.

Eczacilar.net

Özet
Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?
Makale Adı
Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?
Açıklama
Geniz Akıntısı Nasıl Geçer? Geniz Akıntısına ne iyi gelir?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ