Eczacilar.net

Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir? Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir? Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

Ses kısıklığı kaç günde geçer, ses kısıklığına çözüm, ses kısıklığı tedavisi, ses kısıklığı neden olur, Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir, Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

Hepimizin hayatımız boyunca sesinin kısıldığı ve konuşmakta zorlandığını günler olmuştur. Genellikle bu durum ses tellerinin şiddetli bir biçimde uzun süre kullanılmasından dolayı oluşur. Konserler ya da buna benzer toplu gösterimlerde devamlı olarak sesimizi kullandığımızda ertesi gün ya da daha kısa bir sürede ses kısılmaları meydana gelebilir. Bu ses kısılmaları en fazla 2 gün sürmektedir. İki günün sonunda kişi sesini tamamen geri kazanır ve ses telleri eski haline döner.

Böyle özel durumların dışında ses kısılmaları ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Özellikle ses kısılmaları uzun süreler geçmediğinde bu ciddi bir sorun olduğunun kesin göstergesidir ve hemen doktora gözükülmelidir. Günümüzde ses şiddetinde yaşanan azalma ses kısıklığı olarak adlandırılsa da sesin tamamen kaybolması, boğukluk durumunun meydana gelmesi gibi durumlar da ses kısıklığının içerisinde yer alır. Akciğerden gelen temiz havanın ses tellerini titretmesiyle birlikte ses oluşur. Oluşan bu ses birçok organımızı kullanarak şekillenir ve anlamlı bir şekilde ağızdan çıkar. Bu aşamada dil, gırtlar, diş, dudak, burun, yutak ve sinüs gibi birçok organın yardımını almaktadır. Eğer seste kısılmalar ya da anlaşılmazlıklar oluşuyorsa bu organların herhangi birinde bir problem olabilir. Bu aşamada ses kısıklığı neden olur sorusunun cevabı da verilmiş olur. Ses tellerinin fazla kullanılması ya da sesin oluşmasında etkili organlardan birindeki problem ses kısıklığına sebep olabilir.

Kişiler ilk günlerde ses kısıklığını önemsemezler. Ses tellerinin fazla kullanımından olduğunu düşünürler. Ancak bir süre ses kısıklığı geçmediğinde ses kısıklığı kaç günde geçer sorusu akla gelmektedir. Ses kısıklığı hangi sebeple oluşursa oluşsun 10 gün içerisinde geçmiyorsa kesinlikle daha büyük bir problem vardır. En kısa sürede bu konuda uzman olan kişilerle görüşülmelidir. Ani ses kısılmaları genel olarak birkaç gün içinde geçerken kronik ses kısılmaları uzun günler sürebilir. Sürenin uzunluğundan kişi kronik bir ses kısıklığı olduğunu anlar. Sonrasında da çeşitli testler yaptırarak sorunun ne olduğunu anlayabilir.

Kronik ses kısıklığı tedavisi ses kısıklığının sebebine göre değişiklik göstermektedir. Kronik ses kısıklığının birçok sebebi olabilir. Ses tellerinde kist bulunması, nodüller, çeşitli akciğer hastalıkları, gırtlakta yer alan tümör, ses tellerinin hareketini sağlayan sinirlerde ortaya çıkan felçler, uzun süreli sigara kullanımı, mide asidinin gırtlağa kaçması, alerji ya da psikolojik sebepler kişilerin ses kronik ses kısıklıklarının en yaygın sebepleridir. Bu kadar çok farklı sebebin olması tedavi aşamasında da ciddi farklılıklar oluşmasına sebep olabilir. Bu aşamada kişilerin KBB doktoruna görünmeleri gerekmektedir. Doktor sizin üzerinizde uyguladığı küçük testler sayesinde ses kısıklığının sebebini öğrenir. Sonrasında bu sebebe göre gerekiyorsa sizi farklı bölümlere yönlendirebilir.

Ses kısıklığına çözüm için uygulanabilecek çok fazla doğal yöntem bulunmaz. Genellikle uzun süreli ses kısıklıkları yaşandığında bir doktora gözükmek yapılabilecek olan en doğru işlemlerdir. Ancak bu ses kısılmalarına karşı çok sayıda önlem bulunmaktadır. Kişiler bunlara dikkat ederek ses kısıklığı probleminin önüne geçebilirler. Sigara ve alkol gibi ürünlerden kaçınmak, bol su içmek, sesi zorlamadan doğru kullanmak, nem ve ısısı uygun olan ortamlarda bulunmak ses kısıklıklarına karşı alınabilecek başlıca önlemlerdir. Eğer ses telleriniz normal şartlardan daha hassas bir durumda ise bu önlemleri ciddi şekilde dikkate almanız gerekir. Aksi takdirde sıklıkla ses kısıklığı problemi yaşayabilirsiniz. Bu problem ilk etapta çok ciddi gözükmese de sonrasında daha büyük bir probleme sebep olup sizi daha zor bir durumda bırakabilir.

Bir önceki makalemiz olan Öksürük İçin Hangi Doktora Gidilir konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir? Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?
Makale Adı
Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir? Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?
Açıklama
Ses kısıklığı kaç günde geçer, ses kısıklığına çözüm, ses kısıklığı tedavisi, ses kısıklığı neden olur, Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir, Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ