Eczacilar.net

Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer

Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer

Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer? Bel ağrısı neden olur?

Bel ağrısı toplumumuzda yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Hareketlerin yapılmasına engel olan, uzun süre yürümeyi ya da uzun süre ayakta kalmayı zorlaştıran ve çoğu zaman oturmanın bile zor olduğu bel ağrısı birçok kişinin sıkıntılı zamanlar geçirmesine yol açan bir rahatsızlıktır. Toplumumuzda bel ağrıları ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi bel ağrısı yaşandığı zaman direkt olarak akla bel fıtığının gelmesidir. Birçok kişi belinde herhangi bir ağrı hissettiği zaman hemen bel fıtığından şüphelenir ve bu yüzden hemen doktora başvurur. Doktora gidip, bazı testlerin yapılmasının ardında bel ağrısının fıtık kaynaklı olmadığı anlaşılır. Her insanın ağrı eşiği farklı olduğu için ağrının şiddetine bakarak ağrının nedenine anlamak oldukça zordur. Ancak konusunda uzman olan bir doktor tarafından yapılan muayene sonucunda bel ağrısının stresten mi, kireçlenmeden mi ya da duruş bozukluğundan mı olduğu kolayca tespit edilerek bel ağrısı neden olur sorusunun cevabı bulunabilir.

Bel Ağrısına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Bel ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını öğrenmeden önce bel ağrısına neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekir. Bel ağrılarının neden kaynaklandığı bilinirse tedavi etmekte bir o kadar kolay olur. Bel ağrılarına yol açan etkenlerden bir tanesi de kaslardır. Kas kökenli ağrılar birçok bel ağrısının asıl nedenlerindendir. Eşya taşımak, ağır kaldırmak, uzun süre oturmak ya da uzun süre ayakta kalmak kasların gerilmesine neden olabilir ve böylece belin ağarmasına yol açar. Ayrıca mevsimsel değişikliklerde, rüzgârda kalındığında ve klima altında uzun süre oturulduğuna kaslarda tutulma olabilir ve bunun sonucunda bel ağrısı olabilir. Karın kasları zayıf olan kişilerde de sıklıkla bel ağrısı şikâyetleri oluşabilir. Karın kasının zayıf olması durumunda tembelliğin engellenmesi için bel kasları çalışmaya başlar ve bel fazladan yük taşımış olur. Fazladan yük taşıyan belde zamanla ağrı meydana gelir.

Çağımızın sorunlarından bir tanesi de strestir. Stres birçok konuda olduğu gibi bel konusunda da farklı problemlerin yaşanmasına ve bel ağrısına neden olabilir. Stres hormonundan dolayı bel kasları gerilir ve sonucunda belin ağarmasına yol açar. Bel ağrılarına neden olan etkenler arasında kötü duruş pozisyonlarının da payı çok büyüktür. Uzun süre boyunca hareketsiz bir şekilde oturmak bel ağrılarının oluşmasına neden olan etkenlerin başında yer alır. Özellikle bilgisayar başından saatlerce ayrılmayan geçlerde ya da bütün gün bilgisayar başında oturarak çalışan kişilerde bel ağrısı şikâyetine sıklıkla rastlanır. Hareketsizliğin yanında kambur bir şekilde oturmak da bel ağrısını tetikler ve daha çok ağrı çekilmesine neden olur. Yine günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından bir tanesi olan aşırı kilo da bel ağrısına neden olur. Birçok konuda olumsuz sonuçlar doğurabilen fazla kilolar, belin gereğinden fazla yükü taşınmasından dolayı ağrılara yol açar. Bu yüzden kilolara dikkat etmek ve ideal kiloda olmak gerekir. Bel ağrısı neden olur sorunun cevabını ayrıntılı bir şekilde verdikten sonra bel ağrısının geçmesi için yapılması gerekenleri de belirtelim.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı sorunu yaşayan kişilerin yapması gereken en önemli şey egzersizdir. Düzenli olarak egzersiz yapılması kasların güçlenmesini sağlar ve ağrıları azaltır. Kısa süre yürüyüş yapmak ta bel ağrısına iyi gelir. Duruş pozisyonlarına dikkat etmek, cereyandan uzak kalmak ve ani hareketlerden kaçınmak bel ağrısının geçmesini kolaylaştıran etkenlerdendir. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan bel ağrıları için doktorlar tarafından bazen kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar kullanılması önerilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Yasmin nasıl kullanılır konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer
Makale Adı
Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer
Açıklama
Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer? Bel ağrısı neden olur?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ