Eczacilar.net

Ayak Yanması Nasıl Geçer?

Ayak Yanması Nasıl Geçer?

Ayak Yanması Nasıl Geçer? Ayak Yanmasına ne iyi gelir? Ayak yanması tedavisi

İnsanlarda sıklıkla görülen B vitamini eksikliği sonucunda, mantar oluşumu sonucu hastalıklarda, anemi yani kansızlık gibi meydana gelen hastalıklarda ayak yanması özellikle taban kısmında kendisini gösterebilir. Yaş olarak ise, 35’ten sonra daha çok meydana gelen ve kişilerde karşılaşılan ayak yanması nasıl geçer konusu hakkında söylenebilecek birçok şey vardır. Devamlı bir şekilde ayak kısmında ve tabanında ateş çıkması ve yanma hissi şeklinde betimlenen hastalık, aynı zamanda şeker hastalığının da sık belirtileri arasında yer alır. Bazen sadece geçici bir durum olarak kendisini gösterse de, bazen de aşırı yanma sürekli olarak meydana gelir ve kişiyi çok sıkarak maalesef özellikle yürüme pozisyonunda çok rahatsız edici bir hal alır. Ayak yanmasına ne iyi gelir sorusu da çok sık sorulur. Bitkisel ve tıbbi tedavi yöntemleri ayak yanması için de mevcuttur.

Başlıca sebeplerden biri olarak, mantar enfeksiyonları ayak yanmasına sıklıkla sebep olur. Bu yüzden de malzeme olarak uygun olmayan, hava almayan ve kalitesiz şekilde üretimi gerçekleştirilen ayakkabılar çok fazla ayak yanması şikayetine neden olur. Kış mevsiminde herkes bot giyer ve botlar sık sık ıslanır. Islandıktan sonra da tam kurumadan yeniden bot giymek ayakları havasız bırakır ve bu nem sebebi ile de hem ayak kokusu problemi baş gösterir hem de ayak üzerinde mantar oluşumuna neden olur. Mantar oluşumu sonrasında da doğal olarak ayak yanması kendisini hemen hissettirir. Geçici olarak yaşanan ayak yanmalarına sebep olan etkenler arasında sürekli ve uzun saatler boyunca ayakta kalmak, aşırı fiziksel yorgunluk hissi ve fazla kiloların verdiği basınçtır. Bu nedenle de ayakkabı seçimine çok dikkat etmek gerekir. Çoraplar da en az ayakkabı kadar önemlidir ve sık sık yenilenmesi gerekir. Her gün farklı çorap giymek en iyisidir. Malzeme olarak ise, pamuklu ya da yünlü çoraplar ayak sağlığını korur ve yanmaları da engeller. Geçici durumlar karşısında doktorlar, çeşitli önerilerde bulunur ve tedaviyi sağlar. Merhemler, ilaçlar, sıcak su ile yapılan kompresler, yaz aylarında buzlu ve limonlu suda ayakların dinlendirilmesi, ayak tabanının törpülenmesi ve masaj yapılması, nemlendirilmesi ve sürekli havalandırılması gibi etkenler sayesinde ayak yanması engellenebilir. Ancak mantar oluşumu sebebi ile ayak yanması yaşanıyorsa, tıbbi müdahaleler yerine getirilmelidir. Doktorların da tedavi yöntemleri bu yönde olacaktır. Magneto terapi adı ile uygulanan tedavide, ayaklara verilen elektrik dalgaları ile dokular canlandırılır ve ayak yanması da engellenir. Merhemler ve ilaçlar da yine önerilir. Ayak bakımı ve temizliği herkesin uyması gereken kriterler arasında yer alır. B vitamini eksikliği sonucu görülen ayak yanmalarını engellemek için, B12 takviyesi sağlanır. İlaç ya da yiyecekler yolu ile vitamin ve demir eksikliğinin önüne geçilir. Bu sayede ayak yanmaları da engellenmiş olur. Ayak yanması yoğun iş temposunda çok sık görülen bir durumdur. Kişinin her fırsatta ayaklarını dinlendirmesi şarttır. Ortopedik ayakkabılar da çok işe yaramaktadır. Yürüyüş yapılacak zeminlerin beton olmamasına da önem verilmelidir. Ayak yanması tedavisi, kişinin doktor kontrolü sonrasında belirlenecek olan kriterleri beraberinde getirir.

ayak yanması

Ayak yanmasında ihmal edilmeden doktora gidilmesi gerçekten önemlidir. Ayak şikayeti ile giden herkes şeker, kansızlık, demir ve vitamin eksikliği, mantar gibi hastalıklar ile dönebilirler. Ayak yanması bu gibi hastalıkların bir belirtisi olarak kendisini gösterebilir. Geçici bir durum bile olsa, mutlaka ayak sağlığı için gereken her şey yerine getirilmelidir. Genç yaşlardan itibaren ayak bakımına önem verilmesi çok iyi olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Ayak Yanması Nasıl Geçer?
Makale Adı
Ayak Yanması Nasıl Geçer?
Açıklama
Ayak Yanması Nasıl Geçer? Ayak Yanmasına ne iyi gelir? Ayak yanması tedavisi
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. hasan dedi ki:

    hocam bende 4 yıldır ayak tabanlarım ateş gibi yanıyor doktorlar birşeyin yok diyor ben askeri personelim göreve yeni başladım çok acı çekiyorum ankarada özel hastaneye gittim sinir sıkışması dediler bende ameliyat oldum. ama eskisinden daha fazla yanıyor ayaklarım doktor bekle diyor iyi olacaksın ameliyat olalı bir ay oldu ben çok acı çekiyorum bana yol gösterin ayak yanması nadan kaynaklanıyor. ayrıca bende genetik kansızlık var ve en son tahlil de de gizli şeker çıktı iki haftadır herşeyden mahrumum ve ilaç kullanıyorum şeker için yine yanma geçmedi . bana lütfen yol gösterin.

  2. emin akbulut dedi ki:

    elazığ da yaşıyorum egitimciyim yıllardır bendede el ve ayak yanması var özellikle sağ el sağ ayakta bir çok doktora gittim maalesef çare bulamadım . son olarak 5 yıldır neurintin diye bir ilaç kullanıyorum birazcık rahatlatıyor ama kısa süre sonra etkisi geçiyor. doktorlar dedilerki bel ve boyun fıtığı ameliyatı olursan geçer ikisinde de ameliyat oldum daha beter oldum çaresizim

BİR YORUM YAZ