Eczacilar.net

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısı için en etkili ilaç? Diş ağrısına iyi gelen ağrı kesici antibiyotik ilaçlar? Yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir? Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir ?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Genellikle dişlerin çürümesi, diş etlerinde oluşan iltihaplar ve bunun gibi çeşitli sebeplerden dolayı oluşan diş ağrıları insanların günlük hayatlarını olumsuz bir şekilde etkileyen sağlık sorunlarından bir tanesidir. Diş ağrısı şikâyeti olduğunda birçok kişi diş hekimine gitmesi gerektiğini bilir ancak insanlar farklı sebeplerden dolayı diş hekimine kolay bir şekilde gidemezler. Bunun en belirgin nedeni tabi ki dişçi korkusudur. Uzun yıllardan bu yana pek çok kişi dişçiye gittiğinde çok acı duyacaklarını sandıkları için hemen dişçiye gitmek istemez. Bu yüzden diş ağrısı problemi ile karşılaştıkları zaman dişlerinde oluşan ağrının geçmesini beklerler. Ancak diş ağrıları çoğu zaman kendi kendine geçebildiği gibi bazen de müdahale gerektirirler. Bu durumda insanlar kendi yöntemleri ile diş ağrılarını geçirmeye çalışırlar. Toplumumuzda insanlar diş ağrısı sorunu ile karşılaştıkları zaman çevresindeki insanlara diş ağrısına ne iyi gelir şeklinde sorular yöneltebilirler. Bu sorunun cevabı için ağrıyan dişin hangi diş olduğundan emin olmak gerekir. Çünkü dişin çürükten dolayı mı yoksa farklı bir nedenden dolayı mı ağrı yaptığı her zaman anlaşılmaz ancak dişin daha önce bir tedavi görüp görmediği işe uygulanacak olan yöntemler için bir yol çizebilir.

Çürük Dişlerin Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Ağrıya neden olan diş çürük bir diş ise uygulanacak olan yöntemler farklıdır. Çürük dişlerdeki ağrıların giderilmesi için yapılabilecek ilk uygulama güzel bir şekilde ve uzun bir süre dişlerin fırçalanmasıdır. Diş fırçalamak çürük dişin herhangi bir kısmına sıkışıp kalan yiyecek atıklarını yerinden çıkarır ve kısa sürede etkisini göstermeye başlar. Eğer diş fırçalama yöntemi ile yiyecek atıkları çıkarılmaz ise bir kürdan yardımı ile bu işlem yapılabilir. Ağrıyan dişe tuz koymak ta yapılacak olan işlemler arasındadır. Tuz sahip olduğu özelliğinden dolayı diş ağrılarını kesebilir. Direkt olarak tuz koyamayanlar ise belirli bir miktarda tuz ve suyu karıştırarak gargara yapabilirler. Bu şekilde yapılan gargara diş ağrısı şikâyetlerini kısa sürede giderebilir. Gargara konusunda kullanılabilecek olan bir madde daha bulunur. Sirkenin su ile birleştirilmesi ile oluşan karışımı kullanarak yapılan gargara da gösterdiği etki nedeni ile kısa sürede ağrının giderilmesini sağlayabilir.

Diş ağrısı konusunda uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesi de karanfildir. Karanfil sahip olduğu özelliklerden dolayı kısa sürede dişin uyuşturulmasını ve buna bağlı olarak diş ağrısının geçmesini sağlar. Karanfil kuru olarak kullanılabileceği gibi yağ olarak ta kullanılabilir. Kuru karanfili beş dakika kadar diş üzerinde bekletmek ağrının geçmesi için yeterlidir. Karanfil yağının da pamuk ya da bez yardımı ile diş üzerinde sürülmesi ağrının kaybolmasını sağlayabilir. Ayrıca taze nane yaprağı, maydanoz, sarımsak ve defneyaprağı gibi yoğun bir şekilde kokuya sahip olan besinlerde diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilecek olan cevaplar arasındadır.

Dolgu Ve Kanal Tedavisi Yapılmış Dişlerin Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Çürük dişlerin ağrılarına iyi gelen yöntemlerin tamamı dolgu ve kanal tedavisi yapılmış ancak ağrı yapan dişler için uygulanabilir. Ancak bu tarzdaki daha önce tedavi edilmiş dişlerde çürük dişler gibi gözle görülen ve müdahale edilecek bir alan olamadığı için bu uygulamalar yetersiz gelebilir. Hepsi uygulanabilir ancak etki süreleri çok daha uzun olabilir. Daha önce kanal tedavisi ve dolgu yapılmış diş ağrıları için uygulanacak en iyi yöntem buz kompleksi yapmaktır. Yanak dışından buz uygulanabileceği gibi belli bir parça buzu alıp ağrıyan dişin üzerinde belirli bir süre bekletmek de diş ağrısını geçirir.

Diş ağrısına iyi gelen ilaçlar

Yukarıda bir takım doğal yöntemlerden bahsetmeye çalıştık. Fakat şu su götürmez bir gerçektir ki halkımızın çoğu hala diş ağrısı tedavilerinde ilaçlara başvurmakta; en çok da antibiyotik ve ağrı kesicilerle sorununa çözüm aramaktadırlar. Hem daha hızlı etki edeceğini düşünmekte hem de daha önceden edinmiş oldukları tecrübelerle ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar sorunlarına daha hızlı cevap verebileceği noktasında bir beklentiye girmektedirler.

Peki nedir bu ilaçlar? İşte Diş ağrısına ne iyi gelir sorularının cevabı olabilecek ilaçlar:

Antibiyotik İlaçlar

Augmentin BID

augmentin

Halk arasında en yaygın olarak kullanılan antibiyotik ilaçlardandır augmentin. 1000 mg’lık 10 ve 14 tabletlik iki türü olan bu antibiyotik ilaç; diş iltihabının düşüklüğüne göre 626 mg’lık olarak da hastaya reçete edilebilmektedir.

Klamoks BID

klamoks bid 1000

Klamoks, augmentin ilacının muadilleri arasında en çok bilinen gruptur. Gösterdikleri etkiler bakımında augmentin ile aynı etkiyi gösteren klamoks diş ağrısı rahatsızlıklarında kullanılabilen antibiyotiklerden bir başkasıdır. 625 mg ve 1000 mg olmak üzere 2 formu vardır.

Amoklavin BID

amoklavin

Amoklavin, yerli üretim ilaç olup kullanılan antibiyotikler arasında en yaygın olanlardandır. Diş absesi ve ağrısında başvurulan ilk ilaçlardan olan Amoklavin diş hekimlerinin de sıkça reçetelendirdiği antibiyotikler arasındadır.

Klavunat Film Tablet

klavunat film tablet

Klavunat da amoklavin, augmentin, klamoks gibi etkili antibiyotiklerden biridir. Diş ağrısı tedavisinde ilk olarak tercih edilen ilaçlardan olmasa da diş ağrısını geçirme noktasında birçok olumlu etkisi bulunmaktadır

Croxilex BID Film Tablet

croxilex bid film tablet

Ağrı kesici ilaçlar

Minoset Plus

minoset plus

Minoset plus, birçok ağrıda olduğu gibi diş ağrısında çok etkili bir ilaçtır. Diş ağrısına ne iyi gelir sorularına verilebilecek ve akla ilk gelen ağrı kesici ilaçlardandır.Sadece diş ağrısı için değil baş ağrısı için de etkili bir ağrı kesici özellikte olan minoset plus ilacının ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır.

Parol

parol ağrı kesici ateş düşürücü

Parol, en bilindik ağrı kesicilerdin başında gelir. Ağrı kesiciler arasında yan tesiri en az olan ilaç gruplarından olan parolun en önemli özelliği ise hamilelik gibi dikkatli ilaç kullanımının gerektiği hastalarda da kullanılabilen ağrı kesici ilaçlardan olmasıdır. Parol, diş ağrısı için de olumlu etkiler gözlenmiştir. Diş hekiminizin önerisiyle diş ağrısı için kullanabileceğiniz ilaçlara yönelmenizi tavsiye ederiz.

Majezik

majezik ağrı kesici

Majezik diş ağrısı rahatsızlığı olan hastalarda en hızlı etki gösteren ağrı kesicilerin başında gelir. Kuvvetli ve hızlı etki göstermesi sebebiyle hastaların tercih ettiği ilaçlardan olan majezik gün içerisinde kullanımı 3 dozu geçmemelidir.

Arveles

arveles ağrı kesici

İlaç kullanıyorum ama dişimin ağrısı geçmedi mi diyorsunuz?

Diş ağrınız var ve ağrıyı gidermek için diş hekiminize göründünüz. Diş hekiminizin önerdiği ilaçları kullanmaya başladığınız gibi hemen bir etki görmeyi beklemek çok doğru bir hareket olmayacaktır. Çünkü ilaçların vücuttaki yarılanma ömürleri ve etki süreleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu sebeple biraz sabretmeli ve ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaya devam etmeliyiz. Bir süre sonra göreceğiz ki ilaçlar fayda vermeye başlamış ve diş ağrısı iyice azalma eğilimi göstermiş olacaktır.

Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir ?

Hamileler en önemli risk grubu içinde olan gruplar arasındadır.Çünkü kendi canını taşıdığı gibi anne karnında yavrusunu da taşımakta ve almış olduğu her kararın, her ilacın kendisini etkilediği gibi yavrusunu da etkileyeceğini aklından hiç çıkarmamalıdır. Bu sebeple hamilelerde ilaç kullanımı çok dikkatli ve doktor kontrolünde olmalıdır. Hamilelikte diş ağrısı, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar görülebilir.Bu hem insan fıtratının gereği hem de bir  can taşıyor olmanın getirdiği sorumluluktan ötürü psikolojik sorunların artmasıyla yaşanabilen fizyolojik bir durumdur. Hamilelikte diş ağrısı çekenler ilaç kullanırken her ilacı kullanamaz.Çünkü bazı ilaçlar fetüse yani çocuğa geçer ve bu çocuğun gelişimine olumsuz etkiler yapabilir. Bu sebeple aldığımız her yan tesiri olan ilacın çocuk için bir risk faktörü olduğunu unutmamalı bu sebeple de yan tesiri en az olan ya da olmayan ilaçlar tercih edilmelidir. Bu ilaçlar nedir diye soracak olursanız şunu söyleyebiliriz.Hamilelikte çocuğa geçmeyen ve güvenliliği bakımında güven veren diş ağrısı ilaçları arasında etken madde olarak “Parasetamol” içeren ilaçlar diyebiliriz.Yani parol ve muadilleri hamilelikte güvenle kullanılabilen diş ağrısı ilaçlarındandır.

 

Eczacilar.net ailesi olarak sağlıklı günler dileriz…

Bir önceki makalemiz olan Diş ağrısı nasıl geçer konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Özet
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Makale Adı
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Açıklama
Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısı için en etkili ilaç? Diş ağrısına iyi gelen ağrı kesici antibiyotik ilaçlar? Yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir? Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir ?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Murat dedi ki:

    Arka dislerimin ikisi ayni yerden curuk ve oyuk ne icsem agriyor sizliyor geceleri dahada sitletli agriyor apranax ictim. Gecmedi antibiyotik ictim gecmedi ya kafayi yiyeceyim randevu ildim daha 4 gun var ne yapsam da agriyi gecirsem bilmiyorum

  2. Haydar dedi ki:

    17 yaşındayım 20lik dişim iltihaplandı klamoks 1g lıktan günde kaç defa almalıyım?

BİR YORUM YAZ