Eczacilar.net

Bebeklerde Geniz Akıntısı

Bebeklerde Geniz Akıntısı

Bebeklerde Geniz Akıntısına ne iyi gelir? Bebeklerde Geniz Akıntısı nasıl geçer?

Geniz akıntısı birçok kişinin karşılaştığı sağlık sorunlarından bir tanesidir. Geniz akıntısı, burundaki mukozanın ya da sinüslerde çeşitli sebeplerden kaynaklanan iltihaplara bağlı olarak oluşan salgının boğaz yönünde akmasıdır. Başka bir tanımla burundaki farklı miktarlarda ve farklı kıvamlardaki salgının boğaza akması geniz akıntısı olarak değerlendirilir. Geniz akıntısı problemine özellikle bebeklerle çok sık karşılaşılır. Bebeklerde geniz akıntısı kuru hava, doz ve sigara dumanı gibi sebeplerden dolayı oluşabilir ve artabilir. Bu yüzden birçok konuda çok daha hassas olan bebeklerin geniz akıntısına karşı korumak için öncelikle bebekleri yukarıdaki ortamlardan uzak tutmak gerekir. Geniz akıntısı özellikle kış aylarında ve mevsimsel değişikliklerin olduğu zamanlarda görülen faranjit, astım ve bronşit gibi rahatsızlıklar ile karıştırılabilir. Bu yüzden geniz akıntısı ile ilgili tedavi almadan önce hastalığın mutlaka doğru bir şekilde teşhis edilmesi gerekir.

Bebekleri Geniz Akıntısından Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Geniz akıntısı insanların nefes almasını zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Özellikle bu durum bebeklerde meydana geldiği zaman daha zor bir duruma sebep olabilir. Bebeklerde geniz akıntısına ne iyi gelir sorusuna cevap vermeden önce bebekleri geniz akıntısından korumak için gerekli önlemlerden bahsetmek gerekir. Bebeklerin geniz akıntısı ve buna bağlı olarak farklı enfeksiyonlar ile karşılaşmaması için sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekir. Bol vitamin alımı küçük yaştaki bebekleri geniz akıntısı ve daha birçok rahatsızlığa karşı korur. Geniz akıntısı için alınabilecek önlemlerden bir tanesi de bebeklerin uyku düzenidir. Bebeklerin uyku düzenin iyi olması gerekir ve her gün güzel bir şekilde dinlenmiş olmaları gerekir. Temizlik de bebeklerdeki geniz akıntısına karşı alınabilecek önlemler arasındadır. Bebekleri geniz akıntısına karşı korumak için yaşadıkları ortamın sürekli olarak temiz tutulması gerekir. Günde birkaç kez odayı havalandırmak odanın temiz hava ile dolmasını sağladığı için geniz akıntısına karşı da koruyucu bir önlem olmuş olur. Sadece geniz akıntısı için değil birçok üst solunum yolu rahatsızlığına yakalanmamak için bebeklerin sigara içilen ortamlardan uzak tutulması gerekir. Özelikle ebeveynlerin asla bebeklerin yanında sigara içmemeleri ve başkalarına da içirmemeleri gerekir.

bebeklerde geniz akıntısına ne iyi gelir

Bebeklerdeki Geniz Akıntısını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Bebeklerde geniz akıntısı nasıl geçer sorusunun cevabı olarak kullanılan en yaygın yöntem tuzlu tedavisidir. Tuzlu su tedavisinden yararlanarak geniz akıntısına karşı önlem almak için bir çay bardağı su ve bir çay kaşığı tuz yeterlidir. Bir çay bardağı suya karıştırılan bir kaşık tuz buruna çekilir ve bu sayede burunun akması sağlanır. Böylece tamamen tıkalı olan burun akarak açılmış olur ve işlem sonucunda sinüsler açılmış olur. Sinüslerin açılmış olması ile birlikte mukozanın burundan çok daha rahat bir şekilde akması sağlanır. Bebeklerin hazırlanan karışımı burunlarına çekmeleri beklenemez bu yüzden ebeveynleri tarafından bebeklerin burunlarına tuzlu su karışımının verilmesi sağlanır. Geniz akıntısına karşı alınabilecek önlemlerden bir tanesi de sıvı tüketimidir. Bebeklerde karşılaşılan geniz akıntısı durumlarında mutlaka bebeklerin bol sıvı almaları sağlanmalıdır. Bebeklerin yaşına göre uygun olan sıvılar verilerek bebeklerin yeterli miktarda sıvı almaları sağlanmalıdır. Böylece hem geniz akıntısı rahatsızlığından hem de geniz akıntısına bağlı olan öksürükten rahatlıkla kurtulabilinir. Bebeklere buhar banyosu yaptırmak da genizleri açacağı için geniz akıntısını engeller, bu yüzden mümkün oldukça bebeklere buhar banyosu yaptırılabilir. Uzun süre geçmeyen ve daha ciddi sorunlara yol açan geniz akıntısı durumlarında mutlaka bu konuda uzman olan bir doktora başvurmalı ve uzman hekimin kontrolünde geniz akıntısı tedavisine devam etmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Yüzdeki Kızarıklıklar Nasıl Geçer konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Bebeklerde Geniz Akıntısı
Makale Adı
Bebeklerde Geniz Akıntısı
Açıklama
Bebeklerde Geniz Akıntısına ne iyi gelir? Bebeklerde Geniz Akıntısı nasıl geçer?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ