Eczacilar.net

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir? Bel Fıtığı Nasıl Geçer?

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir? Bel Fıtığı Nasıl Geçer?

Bel fıtığına ne iyi gelir, Bel fıtığı nasıl geçer, Bel fıtığı neden olur

Bel fıtığı birçok insanda görülen ve her insanda görülme ihtimali olan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Ağır yük kaldırarak çalışanlar, uzun süre bilgisayar başından kalkmayanlar, dikkatsiz bir şekilde spor yapan kişiler ve duruş ya da oturma bozukluğu olan kişiler normal insanlara göre daha çok risk altında olan gruplardandır. Bel fıtığı rahatsızlığının en büyük belirtilerinden bir tanesi belde ve buna bağlı olarak bacaklarda görülen ağrılardır. Belde yaşanan her ağrı bel fıtığının olduğunu göstermez, bu yüzden ayrıntılı bir şekilde araştırma yapılması gerekir. Bel fıtığı çoğu insanda omurganın zamanla yaşlanması sonucunda ortaya çıkar. Genç yaşlardaki kişilerin disklerinde su oranı çok yüksektir ancak yaş ilerledikçe diskler zayıfladığı için disk dejenerasyonu yaşanır ve bunun sonucunda bel fıtığı ortaya çıkabilir.

 

Bel Fıtığının Oluşmasına Neden Olan Faktörler?

Toplumumuzda yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan bir tanesi olan bel fıtığının birçok nedeni olabilir. Bel fıtığı neden olur sorusunun çok sayıda cevabı bulunuyor. Bel fıtığına yol açan sebeplerden bir tanesi kişilerin cinsiyetleri ve yaşları ile ilgilidir. Büyük bir çoğunlukla ile 30 ile 50 yaşın arasında bulunan erkekler normal insanlara göre bel fıtığı rahatsızlığına daha yakındır. Yaygın olarak bel fıtığına neden olan etkenlerden bir tanesi de ağır kaldırmaktır. Çünkü ağır nesnelerin kaldırılması esnasında bacaklar yerine bele yüklenilebilir. Bu durumda olması gerekenden fazla yük taşıyan bel omurlarındaki kıkırdaklarda kayma yani bel fıtığı olabilir. Bu yüzden yerden ağır olan bir eşyanın kaldırılması gerekiyorsa çok dikkat edilmeli ve mutlaka bacaklara ağırlığın verilmesi gerekir. Aksi halde bel fıtığına yakalanma ihtimali çok yüksektir. Fazla kilolu olmak ta birçok rahatsızlığa neden olduğu gibi bel fıtığına yol açan etkenlerdendir. Bunun dışında sürekli olarak omurgayı zorlayan hareketler yapmak ya da ters hareketler yapmak bel fıtığının olası nedenleri arasındadır. Sigara kullanan kişiler ve hareketsiz olan kişiler de normal insanlara göre bel fıtığına yakalanması daha yüksek olan gruplardandır.

bel fıtığı

Bel Fıtığının Geçmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Bel fıtığı nasıl geçer durumunda dikkat edilmesi ve yapılması gereken bazı şeyler bulunur. Bel fıtığı rahatsızlığı yaşayan kişilerin bu durumdan kurtulmaları için yapmaları gererken en önemli şey hareketlere dikkat edilmesidir. Yani bel fıtığının ağrılarından kısa süreli olarak kurtulmak bir çözüm olmayacağı için uzun süreli çözüm aranmalıdır. Bu durum için yapılması gereken ise hareketlere dikkat etmektir. Bel fıtığının geçmesi için ya da ağrıların azaltılması için mutlaka bel kaslarının geliştirilmesi gerekir. Bel kaslarının tembelleşmesi hiç bir şekilde istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden bel fıtığı olan hastaların düzenli olarak egzersizler yapması gerekir. Egzersizlerin de belirli bir plan dâhilinde yapılması gerekir. Kişilerin kendilerince yaptıkları egzersizler tam tersine daha çok ağrı çekilmesine neden olabilir.

Bel fıtığına ne iyi gelir sorusunun cevapları arasında önemli olan bir konu ise dinlenmektir. Uzun süre ayakta kalmamak ve birkaç gün dinlenmek bel fıtığının iyileşmesini sağlar. Bu süreç içinde bel fıtığı hastalarına doktorları tarafından ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisinde kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Tüm bunlardan başka bel fıtığına iyi gelen tedavi fizik tedavidir. Bel fıtığının iyileşmesi için yapılan hareketler ve fizik tedavi uygulamaları bel fıtıklarını rahatlatır ve hastaların ağrılarını azaltır. Bel fıtığı ile ilgili yapılması gereken şeylerin yapılmasından sonra halen bir sonuç alınamamış ise son çare olarak cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur.

 

Bir önceki makalemiz olan Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Özet
Bel Fıtığına Ne İyi Gelir? Bel Fıtığı Nasıl Geçer?
Makale Adı
Bel Fıtığına Ne İyi Gelir? Bel Fıtığı Nasıl Geçer?
Açıklama
Bel fıtığına ne iyi gelir, Bel fıtığı nasıl geçer, Bel fıtığı neden olur
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ