Eczacilar.net

Yüzdeki Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Yüzdeki Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Yüzdeki Kızarıklıklar Nasıl Geçer? Yüzdeki kızarıklıklara ne iyi gelir?

Çevresel faktörler ve ruhsal durumlar sonucu vücut da tepkisini gösterir. En çok da yüz bölgesinde yaşanan bu problemler arasında yüz kızarıklıkları da vardır. Yüzdeki kızarıklıklar nasıl geçer konusu çok sık sorulmaktadır. Özellikle kadınlar bölge bölge meydana gelen yüz kızarıklarından şikayetçi olur ve çözüm arar. Dikkat edilmesi gereken uygulamalar ve malzemeler ile geçmesi sağlanabilir. Uzman kontrolü de şarttır. Yüz kızarıkları hormon değişimleri sonucunda bile meydana gelebilir. İklim ve stres gibi faktörlerde de oluşur. Her belirti için başka tedavi yöntemleri gerekebilir.

Yoğun iş hayatı, stres ve gerginlik, kaygılar ve travmalar sonrasında cilt tepkisini kızarıklık olarak gösterebilir. Bu nedenle gerginlikten uzak bir hayat felsefesi uygulanmalıdır. Yüzdeki kızarıklıklara ne iyi gelir sorusunu bu tür insanlar sıklıkla çevresine sorar. Eğer uzun bir süre kızarıklıklar geçmiyorsa dermatoloji uzmanına gidilmesi gerekecektir. Yüzdeki kızarıklıklar nasıl geçer diye düşünüp sadece nemlendirici sürmek ya da iltihap ilaçları almak çok yanlıştır. Cildin tahriş olmasına sebep verebilir.

yüz kızarıklığı

İlaçlar uygulanırken yan etkilerine çoğu zaman hiç dikkat edilmez. Cildi ya da başka bir bölgeyi daha da tahriş edecek ve hasar gösterecek nedenlere sebep verilmemesi çok önemlidir. Doktor kontrolü bu nedenle her zaman ilk olarak sağlanmalıdır. Yüzdeki kızarıklıklar nasıl geçer diye stres yapmamak ve sakin olmak çok önemlidir. Ergenlik dönemlerinde de yüz kızarıklıkları ve sivilceler meydana gelebilir. Bu nedenle ergenliğin geçmesi beklenmelidir ve cildiyeden destek alınmalıdır. Beslenme alışkanlıkları da çok fazla etkiler. Yağlı ve baharatlı yiyecekler de kızarıklığa sebep olabilir. Ayrıca utanma duygusu yaşayan insanların bazılarında da geçici şekilde ani yüz kızarıklığı görülebilir. Yüz kızarıklıkları için önerilen ilaç ya da merhemlerin kullanılması ihmal edilmemelidir. Ayrıca herkes alerji testi yaptırmalıdır. Özellikle bahar aylarında polen gibi durumlarda, çeşitli yiyecek ve içeceklerde insanlar alerjisi olduğunu bile bilmeden hareket eder. Alerji testleri sayesinde gereken önlemler alınırsa, yüz kızarıklığı da engellenebilir. Çünkü alerjik reaksiyonların kendisini belli ettiği bölgelerden birisi yüzdür ve kızarıklık olarak tepkisini göstermektedir. Çocuklarda da sık sık yüz kızarıklığı yaşanabilir. Kalp ve damar yolu hastalıklarında da yüz kızarıklığı zaman zaman kendisini gösterir. Bu nedenle kardiyoloji uzmanına görünmekte fayda vardır. Kalıtımsal olarak görülen yüz kızarıklıkları genelde bebeklikten oluşur ve yaşın çok ilerlemesine kadar da kalıcı olarak kendisini gösterir. Bu gibi durumlarda herhangi bir hastalık belirtisi olduğu da söylenemez. Zararsız olan kızarıklar arasında sayılır. Yüzün her zaman temiz ve bakımlı tutulması da iyi gelebilir. En azından daha az yüz kızarıklığı oluşumunu sağlar. Telaşlanma, mutluluk gibi tepkilerde de yüz aynı utanç duygusundaki gibi kızarma gösterebilir. Rosacea, hiperhidroz, menopoz, karsinoid sendromu gibi hastalıklarda da yüz kızarıklığı yaşanabilir. Bu gibi durumlarda doktorların daha farklı tedavi önerileri olabilir ve hepsi yerine getirilmelidir. Eğer psikolojik bir etken var ise, antidepresan ilaçları sonrasında da kızarıklık engellenmiş olur. Ani yüz kızarması yani ETS gibi bir durumda da yine doktorların farklı tedavi yöntemleri önerdiği bilinir.

Yüz kızarıklığını geçirebilmek, azaltmak ya da yeniden oluşumun engellemek için her zaman doktor kontrolü şarttır. Yüze sürülen maskeler bile buna neden olabilir. Bu nedenle aynı zamanda herkes cilt tipini bilmeli ve bunu için de cilt analiz testi yaptırmalıdır. Cildini tanıyan herkes ona neyin iyi geldiğini ve neyin iyi gelmediğini de bilebilir. Beslenme, egzersiz ve bakım birlikte götürülmesi gereken faktörler arasındadır.

Bir önceki makalemiz olan Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Yüzdeki Kızarıklıklar Nasıl Geçer?
Makale Adı
Yüzdeki Kızarıklıklar Nasıl Geçer?
Açıklama
Yüzdeki Kızarıklıklar Nasıl Geçer? Yüzdeki kızarıklıklara ne iyi gelir?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ