Eczacilar.net

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir? Bağırsak Gazı Nasıl Geçer?

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir? Bağırsak Gazı Nasıl Geçer?

Bağırsak gazına ne iyi gelir, Bagirsak gazı nasıl geçer? Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir? Bağırsak Gazı Nasıl Geçer?

Tıp dilindeki ismi flatulans olan bağırsak gazı, çeşitli gazlardan oluşan ve her insanda mutlaka olan gazlardandır. Bağırsak gazının içinde oksijen, nitrojen, metan ve karbondioksit gazı bulunuyor. Normal şartlarda bağırsak gazları kokulu gazlardan değildir çok nadiren bazı durumlarda kokulu olarak çıkabilir. Bağırsak gazında koku olmasının sebebi de hidrojen, amino asit ve uçucu zincir yağ asitleridir. Sağlıklı bir şekilde beslenen ve herhangi bir rahatsızlığı olmayan insanlar, yani tamamen sağlıklı insanların günde en az 10 ile 20 arasında gaz çıkarması çok normaldir. Kadınların adet öncesi zamanlarında bu sayı daha fazla artabilir. Ancak bu sayının üzerinde gaz çıkarılıyorsa ya da çıkan gazlar kötü bir koku yapıyorsa o zaman vücutta herhangi bir rahatsızlığın olduğundan bahsedilebilir. Bağırsaklarda oluşan gazların bir kısmı yemek yeme esnasında fazla hava yutulmasından dolayı gerçekleşir, bir kısmı ise bağırsaktaki zararsız bakterilerin midede sindirilmeyen gıdaları bozmasından dolayı ortaya çıkar. Besinleri hızlı bir şekilde tüketen, takma dişi olan ve sigara içen insanlar normalden daha fazla hava yutarlar. Bu gazların bir kısmı geğirme ile dışarı atılır bir kısmı ise makattan dışarı atılır. Bağırsak gazı nasıl geçer sorusuna cevap vermeden önce bağırsak gazlarının neden kaynaklandığını ve belirtilerini bilmekte fayda bulunuyor.

Bağırsak Gazının Belirtileri Nelerdir? Hangi Sebeplerden Dolayı Oluşur?

Bağırsak gazları tıbbi açıdan çok normal bir durum olsa da bazı zamanlarda kişileri utandıran kötü bir duruma düşürülebilir. Bağırsak gazlarının çıkarılması çok normal bir durumdur ve genellikle de zamansız ve istenmeyen durumlarda ortaya çıkar. Gazı olan ancak dışarı atamayan kişilerde şişkinlik ve ağrı gibi şikâyetler oluşabilir. Bağırsak gazlarının bazı belirtileri bulunuyor. Karın bölgesinde oluşan ani ağrı ve kramplar bağırsaklarda gaz oluşumunun habercisi olabilir. Ayrıca vücuttaki önemli organlardan birisi olan midede düğümlenme hissi de bağırsak gazının belirtilerindendir. Yine karın kısmında olan şişlikler de bağırsaklarda gaz oluşumunun belirtileri arasındadır ve ağrı oluyorsa bağırsaklardaki gazlar kolay bir şekilde dışarı atılamıyordur. Bağırsak gazına ne iyi gelir durumunda bazı konulara dikkat edilmesi yeterli olabilir. Tabi bundan önce bağırsak gazına neden olan etkenin bulunması ve ona göre tedavi yönteminin uygulanması daha hızlı ve kolay çözüme ulaşılmasını sağlayabilir.

Bazı durumlarda tüketilen sebze ve meyve gibi besinler de bağırsaklarda gaz oluşumunun sebeplerinden olabilir. Çünkü bazı gıdalardaki lif oranı normalde olandan daha fazladır. Lifli gıdalar sağlıklı beslenmek için gereklidir ve tüketilmesi gerekir ancak bu gıdaların fazla tüketilmesi de bağırsak gazlarının oluşmasına neden olabilir. Çünkü lifli besinlerin sindirim sistemine olan faydası çok fazladır ve lifli gıdalar sindirim kanalının daha iyi çalışmasını sağlar. Normal bir şekilde sağlıklı bir bünyesi olan insanların midelerinde oluşan problemler, farklı sebeplere bağlı gıda zehirlenmeleri ve bazı akut rahatsızlıklar bağırsak gazlarına yol açan sebeplerdendir.

Bağırsak Gazının Geçmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Bağırsak gazına kesin çözüm var mıdır yok mudur bilinmez ancak insanların kendilerine daha iyi bakmaları ve sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekir. Normalde zaten her insanda olması gereken bağırsak gazlarının daha fazla miktarda ve kokulu bir şekilde olması durumunda çeşitli ilaçlar ya da diyet programları ile kontrol altına alınabilir. Yemekleri yavaş yemek ve yağsız gıdalar ile beslenmek alınacak önlemlerdendir. Bunların dışında bağırsak gazları için kullanılan tedavi yöntemlerinden farklı olarak bitkisel tedaviler ile de bağırsak gazlarının giderilmesi sağlanabilir.

Bir önceki makalemiz olan Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir? Bağırsak Gazı Nasıl Geçer?
Makale Adı
Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir? Bağırsak Gazı Nasıl Geçer?
Açıklama
Bağırsak gazına ne iyi gelir, Bagirsak gazı nasıl geçer? Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir? Bağırsak Gazı Nasıl Geçer?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ