Eczacilar.net

Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer? Ne iyi gelir?

Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer? Ne iyi gelir?

Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer? Boğazdaki Gıcığa ne iyi gelir?

Birçok durumdan dolayı insanlar boğaz kısmında gıcık problemi yaşayabilir. Boğazdaki gıcık nasıl geçer sorusu bu nedenle sık sık sorulur. Geçici sebeplerden dolayı da meydana gelebileceği gibi, gırtlak ile bir problemden dolayı da boğazda gıcık sorunu yaşanabilir. Gıcık ile birlikte kuru öksürük de kendisini gösterir ve bazen su içmek bile fayda etmez. İnsanlar bu durumdan çok rahatsız olurlar. Boğazdaki gıcığa ne iyi gelir sorusu için bitkisel tedaviler de önerilir. Mevsim değişmelerinde ve soğuk havalarda da, soğuk algınlığına karşı da boğazda gıcık problemi meydana gelebilir. Kişiye oldukça problemli anlar yaşatır ve günlük işlerin aksamasına bile sebep verebilir.

Boğazdaki gıcık nasıl geçer sorusu için çoğu zaman boğaz kısmını yumuşatacak sıcak ve bal içerikli bitki çayları önerilir. Adaçayı, papatya çayı, ıhlamur, nane limon her zaman iyi gelmektedir. Ayrıca bol su tüketilmesi de böyle anlarda çok önemlidir. Nadir de olsa akciğerde yaşanan bir problemden dolayı da boğazda gıcık sorunu kendisini gösterebilir. Bu nedenle özellikle gıcık geçmiyorsa ve uzun sürdüyse mutlaka doktora gidilmelidir ve akciğer filmi çektirilmelidir. Doktor tanısına dikkat edilmeli ve önerilerine de harfiyen uyulmalıdır. Bu sayede boğazdaki gıcık ve daha ciddi problemler de önlenebilmiş olur. 2 adet küp şekerin ağızda emilmesi ile de boğazdaki gıcık yok edilebilir. Ayrıca elma yada tuzlu su ile de gargara yaparak boğaz kısmı rahatlatılabilir. Öksürmenin şiddetlenmemesi ve boğaz kısmında hasar olmaması için, bal içerikli içecekler ve eczanelerde satılan pastil ya da spreyler de iyi gelecektir. Turp suyu da hem boğaz gıcığına hem de kuru öksürüğe iyi gelir. Boğaz ağrılarından sonra da boğaz kısmında gıcık ve kuru öksürük yaşanabilir. Hem sıcak hem de soğuk havalarda yine aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyecek ya da içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Boğazı yoracak aktivitelerden uzak durulmalıdır. Çok fazla bağırmak ya da seslenmek sonrasında da boğazda gıcık problemi meydana gelebilir. Böyle zamanlarda geç kalınmadan bitki çaylarının içilmesi şarttır. Boğaz her zaman temiz tutulmalı ve mikroplardan arındırılmalıdır. Bu nedenle kulak burun boğaz uzmanlarına düzenli olarak görülmekte de fayda vardır. Verilecek ilaçlar dışında da başka bir önlem alınmamalı ve doktor tavsiyelerine her zaman uyulmalıdır. Bazı iltihap ve mikrop gibi durumlarda da belirti olarak boğazda gıcık ve kuru öksürük kendisini gösterebilir. Sürekli konuşma yapılmasını gerektiren mesleklerde olan insanlar daha çok dikkat etmeli ve boğaz sağlığını korumalıdır. Boğazdaki gıcığın geçebilmesi için bir süre fazla bağırmamak ve boğazı sürekli dinlendirmek de iyi gelecektir. Bitkisel tedaviler ise her zaman en güvenilir ve en kesin sonuç veren yöntemler arasında sayılır. Acının etkisi de çok tartışılır. Kesin bir şey söylenmemekle birlikte kimi insanlarda acı yemek boğaz gıcığına sebep olurken, bazı insanlarda da acı yemek boğaz gıcığına iyi gelebilmektedir. Bu nedenle acı hakkında bir genelleme yapmak yanlış olacaktır.

boğaz gıcığı

Boğazda gıcık sorunu gerçekten de insanların canını sıkan ve bir an önce geçmesi dilenen bir sorundur. Bu gibi durumlarda mutlaka bitki çayları alınmalı ve bal da tüketilmelidir. Mukus birikimi sonrası da boğazda gıcık yaşanabilir. Bu nedenle boğaz kadar burun ve ağız temizliğine de dikkat edilmelidir. Alkol, sigara ve kafein içeren besinler de boğaz gıcığına ve öksürüğe sebep olan diğer olumsuz etkenlerden sayılır. Bu gibi kimyasal içeriklerden de her zaman uzak durulması gerekir. Özellikle sigara içen insanlarda boğaz gıcığı çok sık yaşanır ve sigaranın bırakılması iyi gelecektir.

Bir önceki makalemiz olan Gaz sıkışmasına ne iyi gelir konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer? Ne iyi gelir?
Makale Adı
Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer? Ne iyi gelir?
Açıklama
Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer? Boğazdaki Gıcığa ne iyi gelir?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ