Eczacilar.net

Boğaz tahrişine ne iyi gelir?

Boğaz tahrişine ne iyi gelir?

Boğaz tahrişine ne iyi gelir? Boğaz tahrişi nasıl geçer?

Yaz kış ayırt etmeden yaşanılabilen rahatsızlıklardan olan boğaz tahrişi için birçok neden sayılabilir. Çok soğuk yiyecek içecek tüketmek, fazla bağırmak, bulunulan ortamın ısısı ve tozlu olması, nezle, grip gibi bakteriyel ve viral rahatsızlıklar boğazın tahriş olmasına sebep olabilir. Hayatı tamamen zorlaştırdığı söylenmese de yemek yemeği ve konuşmayı etkilediği için sıkıntı yaratabiliyor. Tıptaki adı farenjit olarak bilinen bu rahatsızlıktan kurtulmak ilaç kullanmayı sevmeyen kişiler için basit yöntemler kullanmak mümkün olabiliyor.

Boğaz tahrişini geçirmek için kesinlikle çok fazla miktarda sıvı tüketilmelidir. Ballı ılık çay da başta gelebilecek örneklerindendir. Ayrıca, boğaz tahrişine ne iyi gelir sorusuna büyüklerimizden de bildiğimiz gibi verilecek birinci cevap bitki çayları veya çeşitli karışımlardır. Boğazı tahriş olan bir kişinin kullanabileceği en etkili bitki çayı seçeneklerinden biri adaçayıdır. Demlenebileceği gibi, adaçayını demleyip içmek yerine, gargara yapmak da etkili bir sonuç sağlayacaktır. Adaçayı gibi bir başka bitki olan hatmi bitkisi de boğaz tahrişi nasıl geçer sorusuna yanıt arayanlar için etkili çözümlerden biri olacaktır. Kökleri ve yaprakları kaynatılıp içilen hatmi bitkisinin tedavi özelliği kimilerine göre adaçayından daha etkili bulunabiliyor. Meyan kökü, okaliptüs, papatya, karaağaç gibi çaylar da boğaz tahrişini geçirmek için kullanılan bitki çayları arasında.

Bazı bitkisel karışımlar

Boğaz tahrişinden kurtulmak için bir bitki karışımı hazırlamak isteyenler için gereken malzemelere bal, kedi otu, şakayık ve servi kozalağı sayılabilir. Kurutulup saçakları ezildikten sonra kullanılan kediotu bitkisi, kaynatılır ve kaynatılan bitki koyu bir kıvam alana kadar bal ile karıştırılır. Biraz soğuduktan sonra günde üç kez bir bardak olarak ılık olarak tüketilir. Yine dövülerek ezildikten sonra kullanıma hazır hale gelen servi kozalağı, şakayık otuyla beraber krema kıvamına ulaşılıncaya kadar karıştırılır. Bal ile tatlandırıldıktan sonra tüketilen bu karışımın gün içindeki kullanım şekliyse her yemek öncesi bir kaşık tüketmek.

Bitki çaylarının kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise; özellikle bilinen başka rahatsızlığı olan kişiler veya hamile bayanlar için, reçeteli ilaçlarla tepkime verebileceğinden, doktora danışılarak kullanılmasıdır.

Bitki çayları dışında kullanılabilecek diğer yöntemlere örnek olarak eczanelerden kolaylıkla temin edilebilen boğazı uyuşturucu etkiye sahip pastiller kullanmak olabilir. Sert bir şeker emmek de pastil kadar etkili olmasa da tükürük üretimini artıracağı için boğazın yıkanmasını ve arınmasına yardımcı olarak, tahriş hissiyatını azaltmaya yardımcı olur.

Başta da önerildiği gibi bulunulan odadaki havanın nemli olması da son derece önemli bir detaydır. Ayrıca nemli havaya maruz kalmak için buharlı bir şekilde banyo yapılması da boğaz tahrişini daha az hissetmeyi sağlar. Sigara dumanından ve temizlik maddelerinin kokusundan kaçınmak da boğazı tahriş olmuş kişiler için dikkat etmeleri gereken durumlardandır.

boğaz tahrişi

Boğaz tahrişinden kurtulmak için uygulanabilecek yöntemlere gargara yapmakla devam edebiliriz. Birinci gargara yöntemi olarak, civanperçemi ve pelin otu karışımını kullanmak, ikinci yöntem olarak, bir kaşık limon suyu ve yarım bardak suyla toz biberi karıştırıp gargara yapmak, son yöntem olarak ise, bir kaşık elma sirkesi ile bir bardak suyla gargara yapmak, boğaz tahrişine ne iyi gelir sorusuna verilen etkili cevaplardan olacaktır.

Boğaz tahrişi ilk hissedildiği andan itibaren düzenli olarak tüm bu öneriler uygulanırsa, kısa sürede iyileşme süreci başlayacaktır. Eğer tüm bu yöntemlere rağmen bir iyileşme gözlenmediyse de vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Boğaz tahrişi kendi başına çok ciddi bir sorun gibi gözükmese de, herhangi ciddi bir hastalığını belirtisi olabileceği için, çok uzun süre ihmal edilmemelidir.

Bir önceki makalemiz olan Ayak Yanması Nasıl Geçer konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Boğaz tahrişine ne iyi gelir?
Makale Adı
Boğaz tahrişine ne iyi gelir?
Açıklama
Boğaz tahrişine ne iyi gelir? Boğaz tahrişi nasıl geçer?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Cemile Ersoy dedi ki:

    Hayır en iyi ilaç tereyağını eritip üzerine pekmez döküp sıcak içmek çok iyi geliyor

  2. Mine dedi ki:

    Bogazım tahris olmus hastaneye gittim doktor ilac vermedi yardimci olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

BİR YORUM YAZ