Eczacilar.net

Tırnak Batmasına Ne İyi gelir? Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak Batmasına Ne İyi gelir? Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması tedavisi, Tırnak batması nasıl geçer, Tırnak batmasına ne iyi gelir, Tırnak batması nasıl tedavi edilir

Tırnak batması hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Tırnak batması yürümeyi ve iş görmeyi engelleyebilecek şekilde ağrı ve rahatsızlık veren bir durumdur. Bu rahatsızlık ayak parmaklarının tamamında ortaya çıkabilir ancak genellikle ayak başparmağında görülen bir sorundur. Tırnağın büyürken bir taraftan ya da her iki taraftan derinin içine doğru ilerlemesi tırnak batmasını ifade eder. Tırnak batması problemi yaşayan kişilerin bu durumun nereden kaynaklandığını bilmesi ve bir an önce tedavisini yaptırması gerekir. Aksi halde tırnak batması kendi kendine geçecek bir rahatsızlık olmadığı için müdahale edilene kadar ağrı ve rahatsızlık vermeye devam eder.

 

Tırnak Batmasının Sebepleri Nelerdir?

Tırnak batması tedavisi konusundan önce tırnak batmasına neden olan faktörlerin bilinmesi ileride bu faktörlere karşı önlem alınmasını ve daha dikkatli davranılmasını sağlar. Birçok kişinin yaşadığı ayak rahatsızlıklarından birisi olan tırnak batmasının sebeplerinden bir tanesi hatalı olarak kesilen ayak tırnaklarıdır. Ayak tırnaklarının hatalı olarak kesilmesi ve kesilirken olması gerekenden daha fazla derine girilmesi zamanla tırnakların batmasına neden olabilir. Bu durum en çok ayak başparmaklarında meydana gelir. Kişiler diğer ayak parmaklarındaki tırnaklara göre daha büyük ve kalın olan ayak başparmaklarındaki tırnaklarını çabuk büyümemesi için fazla kesebilirler. Tırnak kesimi ile ilgili olarak yapılmaması gereken durumlardan bir tanesi budur. Tırnak batması sorunu ile karşılaşmamak için tırnakların çok derinden kesilmemesi gerekir. Kişilerin ayaklarına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi de tırnak batmasına neden olur. Özellikle kişinin ayaklarına tam olmayan ve sivri burna sahip olan ayakkabılar tırnak batmasının nedenlerindendir. Ayakların çeşitli nedenlerden dolayı sürekli olarak darbe görmeleri de ayak tırnaklarının batmasına yol açar. Bunun dışında kadınların hamilelik dönemleri ve hamilelik sonrası dönemlerinde vücutlarında şişlik olması da ayak tırnaklarında batmaların olmasına neden olur. Ayrıca ayak tırnaklarında bulunan mantar enfeksiyonları ve aşırı kilo da tırnak batmasının yaygın nedenleri arasındadır.

Tırnak batması nasıl geçer

Tırnak Batmasının Geçmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Tırnak batması nasıl geçer sorunun cevabı adına söylenecek birkaç şey bulunuyor. Ayaktaki tırnak batmasını önlemenin yollarında bir tanesi tırnakların kesim şeklidir. Ayak tırnaklarının düz kesilmesi ve çok kısa kesilmemesi tırnak batmasını önlemek için yapılması gerekenler arasındadır. Dar ayakkabılardan da uzak durmak gerekir. Ayakların nemli olmamasına da dikkat etmek gerekir. Tırnak batmasının önlemek için yapılaması gerekenlerden başka tırnak batmasına ne iyi gelir sorusu içinde yapılabilecek şeyler bulunuyor. Doğal olarak bulunan yağlar tırnakların batmasına iyi gelir. Tırnağın batması ile sertleşen deri doğal yağlar ile ovularak yumuşar ve tırnak batması daha iyi bir duruma getirilebilir. En çok tercih edilen yağ ise çay ağacı yağıdır. Zeytinyağı ve bebek yağı da tırnak batması için kullanılabilir.

Tırnak batması nasıl tedavi edilir konusunda eğer doktora başvurulursa doktor tarafından yapılan müdahale ile tırnağın alınması sağlanır. Daha ciddi durumlarda doktor tarafından ameliyatta yapılabilir. Ancak evde tırnak batması için bir şeyler yapılmak isteniyorsa bu konuda yapılabilecek olan davranışlardan bir tanesi de tuzlu sudur. Tırnak batması olan ayağın tuzlu suda bekletilmesi ağrıların hafifletilmesini sağlar ve enfeksiyon oluşmasını engeller. Günde bir kaç kez bu uygulamanın yapılması tırnak batmalarını rahatlatabilir. Ayrıca tırnak batmasına bağlı olarak oluşabilecek enfeksiyonların engellenmesi için kremler kullanılabilir. Tırnak batması sorunu yaşanan ayak tırnağının sürekli olarak temiz tutulması da batma problemi yaşanan tırnağın ağrısını azaltan bir durumdur.
Bir önceki makalemiz olan Bel Fıtığına Ne İyi Gelir konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Tırnak Batmasına Ne İyi gelir? Tırnak Batması Nasıl Geçer?
Makale Adı
Tırnak Batmasına Ne İyi gelir? Tırnak Batması Nasıl Geçer?
Açıklama
Tırnak batması tedavisi, Tırnak batması nasıl geçer, Tırnak batmasına ne iyi gelir, Tırnak batması nasıl tedavi edilir
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ