Eczacilar.net

Uçuk Nasıl Geçer? Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuk Nasıl Geçer? Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuk nasıl çıkar, Uçuk neden olur, Uçuk ne zaman geçer, Dudak uçuklaması nasıl geçer

Uçuklar genellikle ağız dışındaki deride oluşan virüs enfeksiyonlarıdır. Genellikle dudak ve civarında çıkan uçuklar nadir de olsa vücudun farklı bölgelerinde de görülebilir. Kişi uçuk oluşmadan birkaç gün önce uçuk çıkacağını anlayabilir. İlk zamanlarda kızarıklık ve hafif kaşıntı şeklinde ortaya çıkan uçaklar daha sonra sertleşirler ve son evrede ise içi su dolu olan kabarcıklar halini alırlar. Uçuk ilerledikçe kabarcıklar zamanla kurur ve çatlarlar. İçerisinden akan sular değdiği yerde ayrı enfeksiyonların oluşmasına neden olur uçuk yayılarak ilerler. Uçuk her zaman aynı olmamakla birlikte genellikle çok ağrı vermez ancak konuşurken ve yemek yerken hafifte olsa bir ağrıya sebep olur. Ayrıca gülümserken de uçuk çıkan bölgede gerilme olacağı için hafif bir ağrı olabilir.

 

Uçuk Nasıl Çıkar, Uçuk Çıkma Sebepleri Nelerdir?

Virüslerin neden olduğu uçuklar farklı sebeplerden dolayı çıkabilirler. Uçuğun çıkmasına neden olan Herpes Simpleks virüsü bazı nedenlere bağlı olarak harekete geçer. Birçok kişi yaşadığı uçuk rahatsızlığının soğuk algınlığı ya da grip gibi rahatsızlıklardan kaynaklandığını düşünür. Aslında bu düşünce tam olarak doğru olmasa da kısmen doğrudur. Vücuda yerleşen bu virüs vücudun hassas olduğu zamanda ortaya çıkar ve uçuk oluşumuna neden olur. Uçuk neden olur sorununun cevabı da tam olarak budur. Herpes Simpleks virüsü vücuda bir kez girdikten sonra belirli zamanlarda yeniden ortaya çıkabilir. Virüsün ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz ve bu yüzden her an uçuk çıkma ihtimali bulunur. Günlük hayatta çeşitli nedenlere bağlı olarak stres, yorgunluk ve uzun süre uykusuz kalma gibi durumlar virüsü harekete geçirerek uçuğa neden olabilir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak ta virüsü canlandırır ve uçuğun çıkmasına neden olur. Bunların dışında vücut direncinin düşmesi, kadınların adet dönemi ve hamilelik gibi özel durumlar virüsün harekete geçmesini sağlayan durumlardandır. Ayrıca kansızlık, çeşitli enfeksiyonlar, yüksek ateş ve yetersiz beslenme de uçuğun başlıca nedenleri arasındadır. Bu yüzden bu etkenlerden biri ile karşılaşılırsa uçuğun sebebi de anlaşılabilir.

uçuğa ne iyi gelir

Uçukların Geçmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuğa neden olan virüs bir kez vücuda girdikten sonra o virüsü vücuttan çıkarmak yani uçuk oluşumunu engellemek mümkün değildir. Ancak çeşitli yöntemler ile uçuğun iyileşme süresi kısaltılabilir. Uçuk ne zaman geçer sorusuna verilebilecek olan cevap ise genellikle bir haftadır. Bu durum virüsün hangi boyutta olduğu ve kişinin fiziksel durumu gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Uçuk için etkisi olan özel kremler kullanılması uçuğun iyileşme süresini kısaltabilir. Sürekli olarak çıkan uçuklar için krem kullanılması uçuk olan bölgenin daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Yine özel antiseptik ilaç alınması da virüs oluşumunu engelleyerek uçuğun yayılmasını engeller ve daha kısa sürede uçuktan kurtulmayı sağlar. Avtiviral uçuk kremleri Herpes Simpleks virüsüne etki ederek uçukların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Dudak uçuklaması nasıl geçer durumu için yukarıda belirtilen konulara özen göstermek gerekir. Uçuk çıktıktan sonra dikkat edilecek birkaç ayrıntı ile uçukların daha kolay iyileşmesi sağlanabilir. Uçuk çıktığı zaman uçuğa dokunmak uçuğun iyileşmesini geciktirir. Bu yüzden uçuk çıktığı zaman uçuklara dokunmamak gerekir. Diğer insanlar ile öpüşmemeli ve yakın temas kurulmamalıdır. Uçuklu kişinin kullanmış olduğu havlu, bardak, çatal ve kaşık gibi eşyaların başkaları tarafından kullanılması engellenmelidir. Uçuklu bölge için kullanılan antiviral kremler ile birlikte uçuk olan bölgeye soğuk uygulamak uçuğun iyileşme süresini hızlandırır.

 Eczacilar.net

Özet
Uçuk Nasıl Geçer? Uçuğa Ne İyi Gelir?
Makale Adı
Uçuk Nasıl Geçer? Uçuğa Ne İyi Gelir?
Açıklama
Uçuk nasıl çıkar, Uçuk neden olur, Uçuk ne zaman geçer, Dudak uçuklaması nasıl geçer
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ