Eczacilar.net

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Mide gazı nasıl geçer

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Mide gazı nasıl geçer

Mide gazına ne iyi gelir? Mide gazı nasıl giderilir? Mide gazı nasıl geçer

Mide gazları her insanda bulunan ve çok normal bir şekilde dışarı atılan gazlardandır. Yemek yenilse de yenilme de belirli zamanlarda her insan gaz çıkarır. Mide gazları da bağırsak gazları gibi çok fazla olmadığı sürece herhangi bir sağlık sorununun olmadığının göstergesidir. Ancak mide gazlarının gereğinden çok fazla olması bazı sağlık problemlerinin belirtisi olabilir. Genel olarak her insanda bulunan mide gazlarının içinde oksijen, hidrojen, karbondioksit ve kükürt gazı gibi gazlar bulunur. Mide gazı, sindirim sistemi kanalının en üstünde yer alan on iki parmak bağırsağına kadar olan kısım arasında meydana gelen bir gaz türüdür. Kişilerin midelerinde bulunan gazların fazla olması bazı sıkıntılara ve problemlere yol açabilir. En yaygın olarak görülen mide gazı şikâyetlerinden bazıları geğirme, ağız yolundan gaz çıkarma ve bağırsaklarda şişkinliktir. Mide gazı sorunu pek çok kişinin başına gelen sağlık sorunlardan bir tanesidir Çevrenizde ara sırada da olsa mide gazı nasıl geçer şeklinde sorular yönelten yakınlarınız olmuştur. Bu sorunun cevabı için yapılması gerekenler vardır ancak bundan önce mide gazının neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Çünkü midede oluşan gazların rahatsızlık verecek şekilde çok olması sebebinin bilinmesi durumunda daha kolay çözüme kavuşabilir. Bu yüzden önce mide gazına neden olan etkenlerin neler olduğunu öğrenmekte fayda vardır.

Mide Gazına Yol Açan Etkenler Nelerdir?

Mide gazına ne iyi gelir sorusunun cevabından önce mide gazına yol açan etkenler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Mide gazı normal şartlarda her insanda olan ve çok doğal olan gazlardandır. Ancak mide gazlarının çok fazla olması durumunda önlem alınması gerekir. Mide gazı birçok nedenden dolayı gerçekleşebilir. Ancak mide gazına neden sebepler arasında yaygın olarak görülen en önemli etken hava yutmaktır. Hava yutmak için kişilerin hızlı yemek yemeleri yeterlidir. Yani hızlı yemek yerken hava yutulabildiği gibi, yemek yerken konuşmak ve iç çekmek hava yutulmasını sağlayacağı için mide gazına yol açabilir. Mide gazına yol açan başka bir etken ise lifli gıdalar tüketmektir. Lifli gıdaları tüketmek sağlık açısından çok faydalıdır. Sağlıklı bir şekilde yaşamak isteyen herkesin lifli gıdalara özen göstermeleri ve tüketmeleri gerekir. Lifli gıdaları tüketmek sindirim sistemini daha iyi çalıştırdığı için mide de gaz problemine de yol açar. Beslenme bozuklukları da midede gaz sorununa yol açabilir. Beslenmeye dikkat etmemek, günlük olarak olması gereken öğünlerin atlanması ve acı gıdalar tüketilmesi zamanla midede gaz sorununa yol açar. Mide ile ilgili olan ülser, bağırsak iltihabı ve sindirim sistemi ile ilgili kronik hastalıklar da mide gazına yol açan etkenlerdendir.

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide gazları kişileri ciddi bir şekilde rahatsız ediyorsa zaman kaybedilmeden mide gazı nasıl giderilir sorunun cevabının bulunması gerekir. Mide gazı ile ilgili bir sorun olduğunda gastroenteroloji hekimine başvurulabilir. Mide gazı sorunlarında hekimler genellikle gaz emilimini ya da gazların dışarı atılmasını kolaylaştıran ilaçlar kullanılmasını tavsiye eder. Bu ilaçlar midedeki gazların toplanarak vücuttan dışarı atılmasını kolaylaştırır. Kişilerdeki mide gazı sorunları yemeklerden sonra artıyorsa, düzenli olarak yürüyüş yapmakta bu konuda alınacak önlemlerdendir. Ayrıca yemeklerden sonra bir bardak ılık su içmek de gazı hafifletir ve herhangi bir rahatsızlık vermez. Mide gazından dolayı kalp ya da sırt kısmında ağrı hissediliyorsa gaz atıcı pastil kullanılması gerekir. Sırt üstü yatmak da gaz sancısını büyük ölçüde azaltan davranışlardandır.

Bir önceki makalemiz olan Bel Fıtığına Hangi Doktor Bakar konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Mide Gazına Ne İyi Gelir? Mide gazı nasıl geçer
Makale Adı
Mide Gazına Ne İyi Gelir? Mide gazı nasıl geçer
Açıklama
Mide gazına ne iyi gelir? Mide gazı nasıl giderilir? Mide gazı nasıl geçer
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ