Eczacilar.net

Bel Fıtığına Hangi Doktor Bakar?

Bel Fıtığına Hangi Doktor Bakar?

Bel fıtığına hangi bölüm bakar? Bel fıtığına hangi doktor bakar? Bel fıtığı için hangi bölüme gidilir? Bel fıtığı için hangi doktora gidilir?

Bel kaslarındaki ya da omurgalarındaki bağların zorlanması sonucu omurilikten çıkan sinir köklerine yapılan baskı ve sıkışma sonucu oluşan ağrılar bel fıtığının tanımlarından bir tanesidir. Beldeki omurgalar arasında bulunan kıkırdağın normalinden daha fazla zorlandığı için yerinden kayması ve direkt olarak omurilik kanalı içine girmesi sonucunda oluşan rahatsızlık tanımı da bel fıtığı için yapılan başka bir tanımdır. Bel fıtığının tıp dilindeki ismi herni diskaldir. Bel fıtığı vücuttaki hangi omura kemiklerinin arasında olmuş ise bel fıtığının ismi de o şekilde belirlenir. Örneğin üç ve dördüncü omurgalar arasındaki kıkırdak çeşitli nedenlerden dolayı kaymış ise bu duruma tıp dilinde L3–4 herni diskal ismi verilir. Eğer bu kıkırdak kayması kişinin sağ bacağına vuruyor ve sağ bacakta ağrı yapıyorsa hastaya sağ L3–4 herni diskal tanısı koyulur. Aynı şekilde sol bacağa vuruyorsa da sol L3–4 herni diskal ismini alır.

Bel Fıtığı Rahatsızlığı İçin Hangi Bölüme Çıkmak Gerekir?

Bel fıtığına hangi bölüm bakar sorusu toplumumuzda birçok kişinin aklını karıştıran sorulardan bir tanesidir. Bel fıtığı problemi günümüzde birçok kişinin yaşadığı sağlık problemlerinden bir tanesi olduğu için bel fıtığına hangi bölümün baktığı ile ilgili de çok fazla fikir ortaya atılır. Bel fıtığı konusunda çevrenizde bu hastalık ile ilgili bel fıtığına hangi doktor bakar, kime çıkayım şeklinde sorular duymuşunuzdur. İnsanlar kendi bilgileri doğrultusunda yakınları yönlendirirler. Ancak birçok rahatsızlıkta olduğu gibi bel fıtığı problemi için de başvurulması gereken bir uzmanlık bulunuyor. Bel fıtığı hakkında doğru bilinen eksiklerden bir tanesi de bel fıtığı tedavisinde ilk gidilmesi gereken bölümlerden beyin cerrahi bölümünün olmasıdır. Tam olarak yanlış olmasa da bu konuda verilen bilgiler eksiktir. Çünkü bel fıtığı probleminde beyin cerrahına başvurmak yapılacak en son şeydir.

Bel Fıtığı Hastalığında Hangi Doktora Başvurmak Gerekir?

Bel fıtığı ile ilgili şüpheleri olan kişilerin öncelikle normal bir muayene olması için bir aile hekimine ya da genel cerrahi branşındaki bir doktora başvurması gerekir. Bel fıtığı için hangi bölüme gidilir sorunun cevabına buradan başlamak gerekir. Genel cerrahi doktorunun yaptığı muayene sonucunda hekim hastayı beyin cerrahi, nöroloji, ortopedi ya da fizik tedavi bölümlerine sevk edebilir. Genel cerrahi hekimi yaptığı muayene ve testler sonucunda gerçekten bir bel fıtığının varlığını tespit eder ya da şüphelenirse yukarıdaki bölümlerden birisine hastayı yönlendirir. Bel fıtığında sinirlerin ne durumda olduğunu görmek için ve bel fıtığının cerrahi yöntemle yapılıp yapılmayacağını anlamak için nöroloji doktorunun hastayı muayene etmesi gerekebilir. Nöroloji uzmanı da hastanın durumunu teşhis etmek için çeşitli testler ya da grafiler isteyebilir.

Sonuç olarak bel fıtığının cerrahi bir işleme gerek kalmadan da tedavi edilebileceğine karar verilirse bu kez fizik tedavi doktoru tedaviyi üstlenir. Fizik tedavi doktoru da kendi yapacağı muayene sonrasında hastaya ilaç tedavisi uygulayabilir. Eğer ilaç tedavisinden bir yanıt alınamazsa fizik tedavi uzmanı hastanın fizik tedavisi almasını isteyebilir. Fizik tedavisi hastanın bel kısmına düzenli olarak masaj uygulayarak ya da bel kaslarının geliştirilmesine yönelik olarak düşük akımlı elektrik verilerek yapılan bir tedavidir. Genellikle küçük bel fıtıkları alınan ilaçlar ile ve birkaç seans fizik tedavisi ile yavaşlatılabilmektedir. Bel fıtığı için hangi doktora gidilir konusunda yukarıda bahsedilen tüm bölümlerden ve doktorlardan bir çözüm alınamazsa bu kez başvurulması gereken bölüm beyin cerrahidir. Beyin cerrahi doktorları bel fıtığı rahatsızlığı yaşayan hastaları cerrahi yöntemler ile eski sağlıklarına kavuştururlar.

Bir önceki makalemiz olan Tiyokas jel nedir ne için kullanılır? konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Bel Fıtığına Hangi Doktor Bakar?
Makale Adı
Bel Fıtığına Hangi Doktor Bakar?
Açıklama
Bel fıtığına hangi bölüm bakar? Bel fıtığına hangi doktor bakar? Bel fıtığı için hangi bölüme gidilir? Bel fıtığı için hangi doktora gidilir?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ