Eczacilar.net

Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir

Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir

Kalça Ağrısına hangi bölüm bakar, Kalça Ağrısına hangi doktor bakar, Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir, Kalça Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir

İnsan anatomisi incelendiğinde, omurilik ve belin genel vücut dengesini sağlamakla görevli en önemli yapılardan biri olduğuna karar verilmiştir. Boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan disk dizilimi sayesinde hareket ve horizonal uyum kabiliyet kazanan üst vücut kullanımı bununla beraber devreye girer.

Günümüzde sağlık açısından en fazla meydana gelen sorun ve şikâyetlerin temel kaynaklarından biri ise kemik yapısıdır. Bel fıtığı öncelikli olmak üzere günlük yaşamda yapılan ağır işlerin sonuçları bünyemize yansımaktadır. Belin sebebiyet verdiği rahatsız edici ağrılardan biri ise kalça ağrıdır. Kalça ağrısı nedir?

Kalça, bel ile üst bacakta bulunan uyluk kemiğini birbirine bağlayan yapıdır. Kemik, yağ, et, bağ doku, sinir ve damarlardan meydana gelir. Esneme ve hareket kabiliyetine kolaylık kazandırır. Her organ, kemik ve beden bölümleri gibi kalçada da belirli ağrılar meydana gelebilir. Bu durumu ortaya çıkaran birden fazla neden sayılabilir. Yumuşak bağ dokusunun zarar görerek zedelenmesi, kemiklerde hasar veya kırılma, kas kireçlenmesi, tümörler, genetik hastalıklar gibi daha birçok ilgili sebebi vardır.

İnsanların meslek gruplarına göre ağır işlerde çalışması, vücut gücünü dikkate almadan fazla yük taşıması, duruş bozuklukları gibi günümüzde meydana gelen hastalık ve ağrılardan biridir. Yalnızca yaşadığımız zaman diliminde değil, geçmiş çağlardan bu yana farklı medeniyetlerdeki kişilerin de kuvvet zorunluluğu isteyen işlerde çalıştığı göz önünde bulundurulduğunda, sıklıkla karşımıza çıktığı görülmektedir. Bununla beraber her hastalıkta olduğu gibi kalça için de tedavi yönetimi elbette vardır. Bu durumda kalça ağrısına hangi bölüm bakar diye araştırıldıktan sonra uygun olarak doktora gidilmelidir. Peki, kalça ağrısı için hangi bölüme gidilir?

Kalçadaki kaba et ve kasıklara kadar olan kısımdaki ağrı en önemlilerinden biridir. Bu durumda ortopedi ve fizik tedavi bölümü seçilmeli ve danışılmalıdır. Uygun tedavi yöntemleri izlenmeli, istirahat edilerek ağrı ve sorunun çözüm sürecine girilmelidir. Doktor tavsiyelerine uyulmalı, varsa vücuttaki fazla kilo ve yağ yakımı gerçekleştirilmeye çalışılmalıdır. Kalçada biriken yağlar her ne kadar fazlalık gibi görülmese de bacaklar ve bele aşırı yükten dolayı zarar verebilir.

Kalçalar, insan vücudunda bedeni sabit tutup istenildiği yerde durabilmek için tasarlanmış bir yapıdır. Oturulduğunda ekstra olarak yüklenen üst beden ağırlığını da taşıyarak, kasıklara baskıda bulunur. Bu ağrıların çıkış sebebi her zaman aynı nokta üzerinden olmasa da, farklı nedenler göz önüne alınarak tedavi süreci bu şekilde incelenilmeye başlanmalıdır. Tüm bunların sebebiyet verdiği kalça ağrısı için hangi doktora gidilir?

Uzman görüşü olmadan halk arasında ‘kırık ve çıkıkçı’ tabiriyle bilinen, sağlık düzeyinde oldukça tehlikeli ve ciddi hastalık hatta sakatlıklara neden olabilen kişilerden öncelikli olarak kesinlikle uzak durulmalıdır. Artık günümüz dünyasında hemen hemen her hastalığın ve şikâyetin uzman bir doktoru ve gidilebilecek bölümü vardır. Bunlar dikkate alınmadan kulaktan dolma bilgilerle asla hareket edilmemelidir. Kalça ağrısında ise başvurulacak ilk isim mesleğinde iyi bir ortopedist doktoru ve fizik tedavi uzmanı olmalıdır. Bunun yanı sıra yine yalan yanlış tavsiye ve bilgilerle hiçbir zaman reçetesiz ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Kemik iğneleri, kalçadaki bağ dokuları ve yumuşak deriye zarar verecek olan krem kullanımı ve haplar asla bilinçsiz olarak alınmamalıdır. Fizik tedavi sayesinde kendini toparlayan kemik ve kaslar, önerisiz olarak profesyonel olmayan kişilerce ve hastanın kendi tarafından uygulanmaması gerekir. Bu durum oldukça zararlı olup, iyileşmek isterken kalça için çok daha büyük zararlara yol açabilir.

Bir önceki makalemiz olan Öksürük İçin Hangi Bölüme Gidilir? konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir
Makale Adı
Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir
Açıklama
Kalça Ağrısına hangi bölüm bakar, Kalça Ağrısına hangi doktor bakar, Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir, Kalça Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. özgür dedi ki:

    kalca kemige hangi doktor bakiyor

BİR YORUM YAZ