Eczacilar.net

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl açılır

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl açılır

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir, Burun tıkanıklığı nasıl geçer, Burun tıkanıklığı nasıl açılır, Tıkalı burun nasıl açılır, burun tıkanıklığı ilaçları

Bir çok hastalık vardır karşılaştığımız, bizi zor durumda bırakan. Yalnız bazı hastalıklar var ki kişiye hayatı zindar eder. Evet bu yazımızda kişiye hayatı zindan eden, hayatı çekilmez hale getiren bir rahatsızlıktan bahsedeceğiz.

Burun tıkanıklığı günümüz insanının en çok karşılaştığı sorunlar arasında başı çekmekte. Her 3 kişiden birinde görülen bu rahatsızlık bazı kimselerde önemli boyutlara ulaşmamışken bazı kimselerde ise can sıkıcı boyutlarda seyretmektedir. Kişinin hayatını zindan edecek kadar ileri boyutlara gidebilecek bir rahatsızlık olan burun tıkanıklığına yakalanan kişi burnundan rahat nefes alamaz; nefes alıp-verme ihtiyacını da temin etmesi gerekeceğinden vücut otomatik olarak ağızdan nefes alıp-vermeye başlar. Bu da kişi için can sıkıcı bir durumdur. Çünkü vücut işleyişinin doğal mekanizması burundan nefes alma üzerine kurulur.

Peki burundan nefes alınmazsa ne olur? Burundan nefes almak neden önemli ?

Vücut, burundan nefes almaya göre dizayn edilmiş; işleyiş bu temel üzerine oturtulmuştur. Burunda yer alan kıllar nefes alımı sırasında alınan havayı temizleme görevini üstlenir ve en temiz havanın tabiri caizse burun filtrelerinden arındırıldıktan sonra akciğerlere alınması sağlanır. Bu sağlık açısından çok önemli bir yere sahiptir. En temiz havanın solunmasıyla hiç bir filtrelemeye uğramadan ağızdan solunum yapılması sonucunda o havanın akciğerler doldurulmuş olması takdir edilir ki birbirine zıt iki kutuptur. Hayatın devamı için en önemli ihtiyacımız olan hava temiz bir şekilde kullanılabilecekken malesef ki ağızdan soluma sonucunda tam anlamıyla temizlenemeden solunuma katılması kişinin tüm sağlık düzeninin ve bağışıklığının olumsuz etki görmesine ortam hazırlayacaktır.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir ?

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir diye sorulduğunda birçoğumuzun aklına aynı şey gelir. Evet bu doğru bir bilgidir yalnız biz bu yazımızda biraz daha doğal ve farklı yöntemler sunmak istiyoruz size. Burun tıkanıklığı denince birçoğumuzun aklına burun açıcı ilaçlar gelmektedir. Burun açıcı ilaçlar burun tıkanıklığı rahatsızlığında evet önemli bir eyre sahiptir fakat içerdikleri etkin maddelerden ötürü bağımlılık yapma özellikleri mevcuttur.

Burun tıkanıklığı ilaçları hangileri ?

Otrivine Doz Ayarlı Sprey

otrivine sprey

Otrivine en bilindik burun açıcı ilaçlardandır.En çok bilinen ve halk arasında da en çok kullanılan burun açıcı ilaçlardan olan Otrivine hızlı tesir etme özelliğine sahip olmakla birlikte uzun süreli kullanımları sonucunda bağımlılık yapma durumu vardır. Bu sebeple 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

Otrivine burun açıcı spreyinin bebekler için olan pediatrik formu ve mentol aramolı olmak üzere toplam 3 formu bulunmaktadır.

Nasonex Burun Spreyi

nasonex burun spreyi

Rhinfant Burun Spreyi

rhinfant burun spreyi

Bruno Serum Fizyolojik

bruno serum fizyolojik

Burun tıkanıklığı nasıl açılır ?

Burun tıkanıklığı iki şekilde oluşabilir: Burun tıkanıklığı burunda et veya kemik fazlalığı olması durumunda gerçekleşebilir. Veyahut bir hastalık sonucunda kullanılan ilaçların yan etkisi olarak burunda tıkanıklık baş göstermiştir. Bu iki durum için de ayrı ayrı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu sebeple tedaviye başlamadan önce burun tıkanıklığı hakkında nasıl bir gelişme gösterdiği tespit edilmeli ona göre bir tedavi haritası çıkarılmalıdır.

Burun tıkanıklığı nasıl geçer ?

a) Eğer burunda fazlalık et veya kemik var ise bu durum burun tıkanıklığının en belalı düşmanıdır. Çünkü herhangi bir ilaç tedavisi ya da doğal yöntemler bu rahatsızlık türünde işe yaramaz tek yol olarak cerrahi bir müdahale gerekir

b) Eğer burunda fazlalık et veya kemik yoksa geçirilen bir hastalık sonucunda kullanılan ilaçların yan etkisi olarak burun tıkanıklığı oluşmuşsa bu rahatsızlık da en sık karşılaşılan burun tıkanıklığı kategorisine girer; bu rahatsızlık türünde uygulanan tedavi yöntemleri ilaç tedavisi ve doğal yöntemler olarak ikiye ayrılır.

Doğal Yöntemler:

İlaç tedavisinin hızlı etki gösteriyor olmalarına rağmen bağımlılık yapıcı yan etkilerinden ötürü pek önerilmediğinden bahsettik. Bu sebeple son zamanlarda doğal yöntemler daha çok uygulanır oldu.

Burun tıkanıklığı durumunda burun deliklerine Zeytinyağı damlatılması burun tıkanıklığı rahatsızlığının giderilmesinde olumlu etkiler göstermiştir.

-Burun tıkanıklığı sürekli yaşadığınız bir sorun değilse yani arada başınıza gelen bir rahatsızlık ise burun tıkanıklığı yaşadığınız günlerde sigara içilen ortamlardan uzak durmanız azami önem arzetmektedir.

-Bununla birlikte burun tıkanıklığı rahatsızlığa sebep olan önemli faktörlerden biri de yenilen içilen gıdalardır. Örnek vermek gerekirse süt içmek burun tıkanıklığı rahatsızlığını tetikleme özelliğine sahiptir. Çünkü süt, mukus üretimi merkezini uyarır ve burunlarda mukus üretimi artar

-Başka bir rahatsızlık da burun tıkanıklığını tetikleyebilir. Sinüziti olan bir hastada genellikle burun tıkanıklığı rahatsızlığı da görülmektedir. Eğer sinüzitten ötürü burun tıkanması yaşanmışsa bolca zencefil tüketmek çok faydalı etkiler gösterecektir.

-Burun tıkanıklığı rahatsızlıklarında halk arasında da en çok kullanılan ve bilinen yöntem tuzlu su tedavisidir. Evet deniz suyu, tuzlu su gibi doğal yöntemlerle burun tıkanıklığına etkili çözümler üretebilirsiniz.

-Burun tıkanması durumunda kullanılabilecek ve olumlu etkiler görmenizi sağlayacak bitkisel tedavi yöntemleri de vardır: Mısır kökü, atkuyruğu bitkisi, lavanta çiçeği gibi bitkiler burun tıkanıklığı için birebirdir.

 

İlaçla tedavi yöntemleri:

Yukarıda değindimiz gibi burun tıkanıklığı tedavisinde halk arasında en çok ilaçla tedavi yöntemine başvurulmaktadır.Çünkü açık konuşmak gerekirse ilaç ile tedavide çok hızlı bir geri dönüş alınmaktadır. Ve bu ilaçları kullananlar gerçek manada rahatladıklarından ve hayatlarını zindan eden bu rahatsızlıklarından geçici de olsa kurtuklarından bahsetmektedirler. Bu geri dönüşler bizler için kıymetlidir fakat bizler eczacılarınız olarak şunları söyleyebiliriz. Eğer uzun süre boyunca burun açıcı ilaçları kullanırsanız ve kendinizi bu ilaçlara alıştırırsanız siz artık burun tıkanıklığı bağımlısı olmuşsunuz demektir.Ve bu ilaçları kullanmadan iyi olamayacağınızı hissederek sürekli bu ilaçlara bağımlı bir şekilde hayatlarınızı sürdürmeye razı olacaksınız anlamına gelmektedir.

Uyarması bizden, uygulaması sizden..

Tüm takipçilerimize sağlıklı günler dileriz…

Eczacilar.net / ÖZEL Haber

(*Kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.)

Özet
Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl açılır
Makale Adı
Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl açılır
Açıklama
Burun tıkanıklığına ne iyi gelir, Burun tıkanıklığı nasıl geçer, Burun tıkanıklığı nasıl açılır, Tıkalı burun nasıl açılır, burun tıkanıklığı ilaçları
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ