Eczacilar.net

Rahat nefes alamıyorum, Nefer darlığı çekiyorum mu diyorsunuz?

Rahat nefes alamıyorum, Nefer darlığı çekiyorum mu diyorsunuz?

Rahat nefes alamıyorum ne yapmalıyım, nefes darlığı çekenler ne kullanmalıi nefes darlığı tedavisi nasıl olur? sorularınızın cevabı makalemizde

Nasıl daha iyi nefes alabiliriz?

Tüm canlıların üç temel hayati ihtiyacı vardır:

  • Yemek yemek,
  • Su içmek,
  • Nefes almak

Nasıl ki kötü beslenme, sağlıksız içecekler kullanmak sağlığımızı tehdit ediyorsa; kalitesiz nefes alıp verme de sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Kaliteli nefes alıp vermenin yolu da burundan başlar. Çünkü burun, soluduğumuz havanın akciğerlere giriş kapısıdır. Normal sağlıklı bir erişkinde günlük 18000 ile 200000 litre hava burundan geçer.

Burnunuz akciğerinizi korur

  • Soluduğunuz havadaki tozları, parçacıkları %100 etkinlikle temizler,
  • Soluduğunuz havayı nemlendirir. Böylelikle akciğerin kurumasını engeller.
  • Havayı akciğere gelmeden ısıtır. Akciğerin soğuk hava ile temasını engeller.

Bu ve bunun gibi birçok sebepten ötürü normal burun solunumu hayatın vazgeçilmezidir. Burnunuzdan rahat nefes alıp veremiyorsanız sebebi bulup bir an önce çözüme kavuşturmalısınız.

Burun içi kıkırdak ve kemik eğiklikleri (deviasyon) burun tıkanıklığının en önemli sebeplerindendir. Buna dayanarak burun tıkanıklığı şikâyeti ile doktora başvuran hastalar bu açıdan değerlendirilir. Burun içi muayenesi yapılır, eğiklik görülmez ise sizde bir sorun yok, daha iyi nefes olmaz, bununla yetinmelisiniz denir,  burnun estetik görüntüsü ihmal edilirdi. Estetik görüntü ile nefes alıp vermenin ilgisi olmadığı sanılırdı. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar kesin olarak göstermiştir ki; burnun içi, dışı diye ayırmak yanlıştır. Artık biliyoruz ki burun şekli, burun fonksiyonları ile birebir ilişkilidir. Çirkin ve sevimsiz bir burun görüntüyü bozmakla kalmayıp nefes alıp vermeyi de bozabilir. Aynı mantıkla kötü yapılmış bir burun estetiğinde görüntü ve nefes ayrılmaz bir biçimde kötü olur.

Burun estetik sorunları nefes alıp vermemizi olumsuz etkiletebilir. Hem de burun içinde hiçbir sorun olmamasına rağmen. Nasıl mı?

Birkaç örnekle izah etmeye çalışalım:

  • Burun ucunun dudakla yaptığı açı yetersiz ise yani burun ucu düşükse, hava burna girmekte zorlanır. Sizde de bu sorun varsa elinizle burnunuzu hafifçe kaldırın, daha iyi nefes aldığınızı hissedeceksiniz. Burun ucunuzu estetik ameliyatla kaldırmak hem görüntünüzü değiştirecek hem de daha iyi nefes almanızı sağlayacaktır.
  • Burun ucunda çukurluklar varsa yani burun ucu mandalla sıkılmış gibi ise, hava burna girer girmez, daha ileri gitmesini engelleyecektir. (Burun dış valv yetmezliği diyoruz) görüntü olarak size sinirli bir ifade veren bu çukurluklar nefes almanızı da olumsuz etkileyecektir. Sorun ancak estetik cerrahi ile düzeltilebilecektir. Zayıf ve çukur olan kıkırdakları burun içinden aldığımız kıkırdaklar ile güçlendirdiğimiz zaman hem nefes yolunuz açılacak hem de güzel bir burna sahip olacaksınız.
  • Şekil olarak burnunuz dar ise, bu darlık burun içine de yansıması kaçınılmazdır. Hava burun içinde dar bir geçitten geçmekte zorlanacaktır. Size yapılacak bir estetik ameliyat sonrası dar kısımlara yerleştirdiğimiz açıcı greftler sayesinde hem doğal bir burnunuz olacak hem de daha iyi nefes alabileceksiniz.
  • Burnun içindeki orta bölmesi düz olmasına rağmen şekil olarak eğik ise bu eğiklik nefes alıp vermenizi etkileyebilir. Dıştaki eğiklik düzeltilirse simetrik görünümde bir burna sahip olmakla kalmayıp daha iyi nefes alıp verebileceksiniz.

Yapılan tüm muayenelerde burun içinin normal olmasına rağmen iyi nefes alamıyorsanız, sorun burnunuzun dış şeklinden kaynaklanıyor olabilir. Yapılacak estetik ameliyatla hem görüntünüz düzelir hem de daha iyi nefes alabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ