Eczacilar.net

Sağlıklı bebek sahibi olmak için yapılması gerekenler

Sağlıklı bebek sahibi olmak için yapılması gerekenler

Sağlıklı bebek sahibi olmak için yapılması gerekenler

Öncelikle hamile kalması planlanan kişi diyabet ve tiroid hastalıkları yönünden kontrol edilmelidir. Son üç aylık şeker ortalaması ve tokluk kan şekerini takip ederek fikir sahibi olabiliriz. Bir hassasiyet varsa bile iyi bir beslenme ve takip ile sorunu çözebiliriz. Bunlara ek olarak, hamile kalacak kişi folik asit, D vitamini, A vitamini, B12 vitamini, omega yağ asitleri, kolesterol, iyot, çinko ve probiyotikler açısından da değerlendirilmelidir.Gebelik sırasında yetersiz beslenme bebeği başka hastalıklara da maruz bırakabilir. Gebelerde omega 3 yağlar da çok önemlidir; başlangıçtan itibaren verilmeye başlanmalı ve emzirme döneminde de devam edilmelidir.

Hamilelikte D vitamini de çok büyük önem taşır. D vitamini insan vücudunda çok fazla genin çalışmasından, beyin faaliyetlerinden proteinlerin çalışmasına kadar çok sayıda fonksiyondan sorumludur. Yeterli D vitamini olması gebe kadının normal ağırlıklı bebek doğurmasını sağlar. Hamilelikte D vitamini  düzeyi yüksek olanların bebeklerinde atopik egzema ve astım daha az görülmektedir.  D vitamininin alerjik hastalıklardan koruduğu araştırmalarda ispatlanmıştır. Hamilelikte yeterli D vitamini düzeyi bebeği diş çürüklerinden korur. Bir yaşına kadar D vitaminini belli oranda alan çocuklarda diyabet gelişme riskinin çok daha az olduğu görülmüştür. Kemik kitlesi yönünden ve enfeksiyon hastalıklarından koruyucu olması açısından da D vitamini hamile kişiler ve bebekler için çok önemlidir.

D vitamini bebekler için damla şeklindedir, daha sonraki yaşlarda D vitamini zengini besinler vermek gerekir.Baba adaylarının da döllenmeden önce günde 5000 ünite D vitamini almaları önemlidir. Ayrıca hamilelikte diş bakımı önemlidir, mümkünse dolgular doğumdan önce kontrol edilmelidir. Omega3, folik asit alımı önemlidir.Probiyotik ve prebiyotik beslenme önemlidir. Tatlandırıcı kullanmamak önemlidir.

Hamile kişiler için öncelikli olarak yapılması gerekenler

-Kan sayımı, demir, ferritin

-Folik asit, B12 vitamini, D vitamini

-İdrarda ağır metal testi

-Glukoz, insülin, hemoglobin A1C

-Açlık insülini 5 ünitenin altında tutmak

-D vitamini kan düzeylerinin 40-120 ng/ml arasında olması

-B12 vitaminin 500-900 mikrogram/ml arasında olması

 

Etkin Sağlık

Özet
Sağlıklı bebek sahibi olmak için yapılması gerekenler
Makale Adı
Sağlıklı bebek sahibi olmak için yapılması gerekenler
Açıklama
Sağlıklı bebek sahibi olmak için yapılması gerekenler
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ