Eczacilar.net

Aşırı terliyorum bunu nasıl engelleyebilirim mi diyorsunuz?

Aşırı mı terliyorsunuz? Bu yazı tam size göre

Aşırı terliyorum bunu nasıl engelleyebilirim mi diyorsunuz?

Aşırı terliyorum bunun sebebi nedir?

Aşırı terlemeyi nasıl engelleyebilirim?

Aşırı terlemede kullanılacak bitkisel ilaçlar nelerdir?

Aşırı Terleme Nedir ve Tedavisi Nasıldır

Aşırı terleme tedavi edilebilir bir sağlık problemidir. Günümüzde sıkça kullanılan koltuk altına uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler ter bezlerinin ağzının kapanmasına ve dolayısıyla iltihaplanmaya neden olabilirler. Bu nedenle yaz aylarında ter kokusunu önleyici kozmetikler sıkça kullanılmamalı ve deri gözenekleri böylece açık tutulmalıdır.

Ter ile dışarı atılan toksinler, deri temiz tutulmayıp bekletilirse vücuda yeniden emilerek girebilir. Bu nedenle ter kokusundan kurtulmanın en iyi ve doğal yolu sık aralıklarla duş yapmaktır.

Aşırı Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

Menopoz, ergenlik ve hamilelik dönemlerinde aşırı terleme olması normal bir durumdur. Toplumun yüzde 1′inde, özellikle stresli durumlarda sempatomimetik sistem aşrı düzeyde çalışmakta ve koltuk altı terleme ortaya çıkmaktadır.

Aşırı terlemenin en önemli nedenleri arasında:

1.stres
2.değişik uyaran ilaçlar, mide bulantısı için kullanılan ilaçlar (emetikler), insülin
3.tiroid bezinin aşırı çalışması
4.böbrek üstü bezinde görülen hastalıklar
5.menopoz
6.hipoglisemi (kan şekerinin düşmesi)
7.şişmanlık
8.bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar yer alır.

Aşırı Terleme Tedavi Edilebilir mi?

Öncelikle kişide yukarıda sayılan terleme sebeplerinin olup olmadığı doktorunuz tarafından tespit edilir. Eğer mevcut bir hastalığınız var ve siz bundan haberdar değilseniz doktorunuz yapacağı bazı tetkikler sonucu aşırı terlemenize neden olan hastalığı ortaya çıkarır. Bu hastalığınız tedavi edilmesi ile de aşırı terleme düzelir.
Eğer bu saydığımız sebeplere bağlı olmayan bir aşırı terleme söz konusu ile başka bazı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Koltuk altı terlemesi için uygulanan tedaviler

1.Botoks

Botoks tedavisi özellikle koltuk altı terlemelerinde kullanılır. Botoks bir botulinum toksinidir. Koltuk altına uygulanan botoks tedavisi, ter bezlerini çalıştıran sinirleri felç ederek aşırı terlemeyi engeller. Lokal anestetik krem uygulandıktan sonra her bir koltuk altına enjeksiyonlarla botoks enjekte edilerek yapılır. Botoks uygulaması terleme tedavisinde çok etkilidir. Özellikle koltuk altı, avuç içi ve ayak taban terlemesinde kullanılmaktadır. 6-12 ay gibi uzun aralıklarla tekrarı gerekmektedir.

2.Cerrahi yöntemler

Endoskopik transtorasik sempatektomi olarak adlandırılan bir tekniktir. Bu yöntem de koltuk altından bir delik açılıp akciğer bölgesindeki yüz ve ellere giden sinirlerin başlangıç bölgesi kesilir. Sadece koltuk altı terlemelerinde koltuk altı ter bezlerinin alınması da uygulanabilir.

3.Lazerle tedavi

Koltuk altı aşırı terlemelerinde, lokal anestezi altında, C02 lazer yardımıyla yapılan bu uygulamada, koltuk altından yapılan küçük kesilerle sadece aşırı terlemeye sebep olan bezler çıkarılır. Vücutta genellikle iz kalmaz. Genelde hastanede yatmayı gerektirmeyen bir yöntemdir. Kişi 2-5 gün içerisinde normal hayatına döner. Hamileler dışında herkese uygulanabilir. Ancak sadece koltuk altı ter bezlerine uygulanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ