Eczacilar.net

Funda Bitkisinin Şifaları? Funda yaprağının faydaları? Funda çayı nasıl yapılır?

Funda Bitkisinin Şifaları? Funda yaprağının faydaları? Funda çayı nasıl yapılır?

Funda Bitkisinin Şifaları?

Funda yaprağının faydaları?

Funda çayı nasıl yapılır?

Funda bitkisinin halk dilindeki adı, süpürge otudur.

Funda yaprağının faydaları: Funda yaprağının faydaları arasında ilk olarak anne sütünü arttırıcı etkisinden söz etmek gerekir. Funda yaprağının faydalarından bir diğeri de böbreklerde bulunan kum ya da taşların düşürülmesine yardımcı olur. Ödem söktürücü etkisi vardır. İshal problemini giderir.   Nikris sorununda faydalıdır. Lapası ağrıları gidermeyi sağlar. Son yıllarda başta Almanya olmak üzere bazı ülkelerde romatizma nedeniyle oluşan ağrıların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun başlıca nedeni vücutta biriken ürik asidin daha kolay atılmasını sağlamasıdır. Romatizmal ağrılar için tavsiye edilen kullanım şekli funda çayı ya da funda suyunun romatizma ağrısı bulunan bölgelere direk kompres yapılması şeklindedir

Fazla kilosu olan kişilerde zayıflatma etkisi vardır. Kilosu ideal olanlar funda yaprağının zayıflatma etkisinden yararlanamazlar ancak kilo kontrollerini funda yaprağı ile sağlayabilirler. Yemeklerden sonra tüketeceğiniz funda yaprağı vücudunuzda daha az yağın depo edilmesini sağlar Özellikle son 2 yılda Amerika’da ve Avrupa’da en fazla kullanılan zayıflama ürünü olmuştur. Bunun nedeni tamamen bitki suyu olduğundan doğaldır ve yan etkisi yoktur; diğer ürünlere nazaran çok daha iyi sonuç vermektedir. National Science tarafından yayınlanan haberde Amerika California Üniversitesinde 102 kilo problemi olan denekle yapılan araştırmada beslenme alışkanlıkları değiştirilmeden günde 3 defa Funda Suyu verilmiş ve bu 90 gün devam etmiş deneklerin %91 de %15-%22 arasında kilo kaybı yaşanmıştır.

 

Bitkilerle tedavi olarak bilinen fitoterapide funda yaprağı, doğal antibiyotik işlevi görür. Bilinen önemli bir yan etkisi yoktur. Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız (tansiyon ilaçları, kan incelticiler, depresyon ilaçları gibi) funda çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Kas lifleri üzerinde etkili bir madde olan ‘tanen’ yönünden zengin funda çayı uzun sürelerde tüketilmemelidir. Örneğin 2 hafta içtikten sonra 2 hafta vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Sürekli olarak tanen almak karaciğer hasarına yol açabilir. Emzirme, hamilelik öncesi ve hamilelik dönemlerindeki etkileri hakkında bilimsel bir çalışma bulunmadığı için tüketmemek ya da doktor tavsiyesi ile tüketmek daha doğru olacaktır.

 

Funda çayının hazırlanışı: İyi bir funda çayı hazırlamak için yarım litre kaynamış iyi suyu ateşten alarak 6 çay kaşığı funda kurusu atın. 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Tavsiye edilen tüketim miktarı günde 1-2 bardaktır. Funda çayını kurutulmuş ya da taze bitkiden hazırlayabilirsiniz. Bitkinin hem çiçekleri hem de yaprakları sağlığa faydalıdır. Kurutulmuş funda kuru, fazla ışık almayan bir yerde hava geçirmez kapta muhafaza edilmelidir.

Asel AK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ