Eczacilar.net

Uzun süre emzirmenin zararları

Uzun süre emzirmenin zararları

Uzun süre emzirmenin zararları

Annenin yenidoğan bebeği için yapabileceği en önemli şey, onu emzirmektir. Anne sütü, bebeğin hem besini, hem de ilk aşısıdır, annesiyle

arasında kurulan ilk köprüdür. Ancak, her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, uzun süreli emzirmelerde de bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor.
Uzun süre emzirmenin zararları

Anne sütü ve emzirme ilk 6 ay tek başına, 6 aydan sonra ek gıdalarla beraber aralıklı olarak 12-24 aya kadar önerilmektedir. 6. aydan sonra anne sütü tek başına bebeğin büyüme ve gelişimi için yeterli olmadığından ek gıdalara geçilir. 3 yaş, emzirme için psikolojik sınırdır.
Uzun süre (2-3 yaş ve sonrası)

Emzirme büyüyen çocukta yeme ve çiğneme sıkıntıları yaratabilir.
Çocuğun anneye gereğinden fazla bağımlı olmasına,
Ön bakım ve becerilerinin gelişmesinin gecikmesine,
2 yaş sonrasında inat döneminin uzamasına, çocuğun” hayır’ı” öğrenmede gecikmesine,
2 yaş üzeri çocuklar cinsel kimliklerini keşfetme döneminde olduğundan, emzirmenin uzaması çocuk masturbasyonuna sebep verebilir.

İştahsızlık(diğer gıdaları reddetme ) ve uyku problemlerine(sık uyanma ve uykuya dalamama gibi) neden olabilir.

Uzun süre emzirme, bebek süt dişlerinde erezyona(aşınma) ve çiğneme fonksiyonlarının azalmasına bağlı diş sürme gecikmelerine neden olur.

Ancak yerinde ve kararında emzirmenin faydalarını da göz ardı etmemek gerekir..
İşte emzirmenin anneye yararları

Emzirme anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir. Emzirme sırasında salgılanan oksitosin hormonu rahim kasılması ve toparlanması, süt salgılanmasının yanı sıra annelik içgüdüsel davranışları ile de ilişkilidir. Emziren annelerin kendilerine güvenleri ve annelikten aldıkları haz fazladır. Emzirme, rahmin toparlanmasını hızlandırır. Emziren anne daha kolay kilo verir. Gebelikten korur. Doğal sakinleştiricidir. Emziren annenin meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riski daha düşüktür. Anne sütü her yerde ve her mekanda kullanıma hazırdır. Anne sütü sterildir.
Emzirmenin bebeğe yararları

Anne sütü kolay sindirilir, içeriği kolay kana geçer. Bebeği enfeksiyonlardan korur ve kendi bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırır. Obezite riski anne sütü alanlarda düşüktür. Anne sütü doğal sakinleştiricidir. Sterildir, enfeksiyon alma riski düşüktür. Egzema, astım, Tip 1 diyabet, multipl skleroz gibi hastalıklar anne sütü alan bebeklerde daha az görülür. Allerji riski düşüktür. Anne sütü alan bebekler daha az kolik sorunu yaşarlar. Diş, çene ve ağız gelişimine ait bozukluklar daha az görülür. Anne sütü alan bebeklerde çölyak, ülseratif kolit, diyabet v.b atopik hastalıklar ve bazı kanser türleri daha az görülür.
Emzirmenin ruhsal yararları

Emzirme hem annenin hem bebeğin özgüvenini ve temel güven duygusunu besler. Annenin bebeği ile yakın ve sıcak ilişki kurmasını, bebeğini kabullenmesi duygusunu arttırır, anne ve bebek psikolojik doyum yaşar. Anne sütü alan bebeklerin IQ puanları daha yüksektir. Anne sütü alan bebekler daha huzurludur.

Dr. DEMET MATBEN

Özet
Uzun süre emzirmenin zararları
Makale Adı
Uzun süre emzirmenin zararları
Açıklama
Uzun süre emzirmenin zararları
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ