Eczacilar.net

Hamileler yediklerinde nelere dikkat etmeli ?

Hamileler yediklerinde nelere dikkat etmeli ?

Hamileler yediklerinde nelere dikkat etmeli ? Gebelikte beslenme, hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır.

Hamileler yediklerinde nelere dikkat etmeli ?

Anne adayı artık iki canlıdır ve tüketeceği katı ya da sıvı bütün besinleri bebeği ile paylaşacaktır.Doğal olarak da bebeğin sağlıklı gelişmesi için annenin tüketeceği besinlerin önemi çok büyüktür.

Bebek 40 hafta boyunca annenin tükettiği besinler ile beslenir. Bu noktada anne bebeği sağlıklı olsun besinsiz kalmasın diye aşırı bir besin tüketimine başlayarak ilk yanlışını yapmış olur. Hem anneyi hemde bebeği sağlıklı kılacak oranda besin alınması yeterlidir.

gebelikte-beslenme1

Hamilelik döneminde annenin az yemek yemesi ile 10 kg dan az kilo alması bebeğin anne karnında ölme riskini ortaya çıkarır.Bu yüzden annenin hamilelği boyunca 15 kiloya kadar kilo alması gayet normal ve sağlıklıdır.Ancak bu kilo alımını hamileliğin tüm evresine orantılı olarak dağıtmak gerekir.Örneğin gebeliğin ilk 20 haftasını 2.5 kg alarak tamamlaması sonraki her hafta yarım kg alarak devam etmesi hem anne için hemde bebek için sağlıklı kilo alımıdır.

Hamilelik döneminde anne ve bebeğin bol proteinli besinlere ihtiyacı olacaktır.Bu aşamada en zengin proteini içeren besinde süttür. Anne adayı günde 1 litre sütü tüketebilir. Ayrıca günde 1 yumurta yiyerek haftada 5 gün yumurta tüketmesi annenin demir ve protein ihtiyacına cevap verecektir.Kırmızı et,beyaz et,balık bunların bebeğin kaslarının ve organlarının gelişmesine yardımcı olacaktır.

Annenin tükettiği meyve ve sebze türü besinler bebeğin organlarının bir arada ve normal çalışmasına sürat kazandırırken annenin kabızlık sorunu yaşamasını engeller.

Annenin bir günlük ortalama kalori ihtiyacı 2400 dür. Annenin beden yapısına,biyolojik yapısına göre bu kalorinin ne kadarının proteinlere ne kadarının diğer vitaminlere ayrılması gerektiğini doktoru yapacağı testler sonucu söyleyebilir.

Anne ne kadar iyi beslenirse beslensin günlük alması gereken demir ihtiyacını besinlerden karşılayamaz ve buda annede kansızlığa sebep olur.Kansızlığın etkisi ile annede halsizlik, baş dönmesi, çarpıntı gibi şikayetler başlar.Burda devreye gebeliğin 16 ila 20. haftalarından itibaren takviye için demir hapları kullanılmaya başlanır. Dermirin emilimini artırmak için c vitamini kullanılması faydalı olur burdan yola çıkarak demir haplarını portakal suyu ile alan anne demirim emilmesini sağlamış olur. Ancak burda dikkat edilecek husus annenin içmesi gereken sütün demir hapının emilmesini engelleyecek oluşudur. Bu yüzden demir hapıyla sütü aynı anda almamalıdır anne.Demir hapı takviyesine rağmen annede demirk eksikliği giderilemiyorsa bu sefer demir içeren iğneler kullanılarak arada açık kapatılır.

Annenin gebelik döneminde en çok dikkat edeceği noktalardan biride su tüketimdir.Anne adayı gebeliği boyunca günde 1.5-2 litre temiz ve yumusak su tüketmelidir.Hepsini bir anda değil de zaman zaman az miktarlarda içerek gün içinde bu su miktarını dağıtmalıdır. Çünkü su böbreklerin ve bağırsakların düzenli çalışmasını ve diğer organların temizlenmesini sağlayacaktır.

Gebelik döneminde aş ermenin etkisi ile veya çevrenin şunuda ye bunuda ye diye bilinçsizce tavsiyeleri yanlış beslenme riskine karşı anne adayının doktoruyla beslenme sistemi hakkında sürekli irtibat içinde olması hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Özet
Hamileler yediklerinde nelere dikkat etmeli ?
Makale Adı
Hamileler yediklerinde nelere dikkat etmeli ?
Açıklama
Hamileler yediklerinde nelere dikkat etmeli ? Gebelikte beslenme, hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır.
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ