Eczacilar.net

Hangi yaşta hangi diyet programı uygulanmalı

Hangi yaşta hangi diyet programı uygulanmalı

Gençler için diyet programı, Yaşlılar için diyet programı, Yaşa göre diyet programı, Yaşa göre diyet listesi, Boya göre diyet programı

Kilo mücadelesini genelde kadınlar vermektedir. Bu süreçten uzak kalan kadın ise oldukça azdır. Her yaşın nasıl bir güzelliği varsa her yaşın diyeti de vardır.

11-18 yaş gurubu regl dönemi ile birlikte kaybedilen minerallerin ve demir ihtiyacının arttığı bir dönemdir. Bu dönemde sebze, meyve ve et ile deniz ürünleri listeye eklenmelidir. Demirle zenginleştirilmiş tahıllarda tüketilebilir.

18-25 yaş arası dönem fast food tüketiminin arttığı ve alkol ile sigaranın yaygınlaştığı bir dönemdir. Bu nedenle bu kötü alışkanlıkları bırakmaya çalışmanın yanında C vitamini tüketimi bağışıklık sistemi için artırılmalıdır.

25-30 arası dönem doğurganlığın arttığı bir dönemdir. Bu nedenle folik asit, C vitamini ihtiyacı fazladır.

30’lu yaşlar hem yetişkinliğe geçiş hem de doğurganlığın arttığı bir dönemdir. Vücut bu yaşlarda gelişmesini tamamlamıştır. Bireyin sağlığını ve gençliğini koruması gerekmektedir. Bu nedenle özellikle kalsiyum, folik asit, C vitamini ve demir içeriği yüksek besinler tüketilmelidir. Kırmızı et tüketimi artırılabilir.

40’lı yaşlara gelindiğinde, enerji ihtiyacı azalır. Kilo almaya yatkınlık artar. Vücudun enerji ihtiyacı azaldığı için kaloriyi de ona göre dengelemek gerekir. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için C vitamini ve B gurubu vitaminleri tüketilmesine özen gösterilmelidir. Yaşlanmaya karşı savaşmak için omega-3 alınmalıdır. Balık, badem, ceviz gibi besinleri tüketimi artırılabilir.

50’li yaşlara gelindiğinde ise menopoz dönemi başlar ve kemiklere dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca bu yaş gurubunda menopozdan ötürü hastalıklara yakalanma riski artar. Yine bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasının yanı sıra kemiklerin korunması bu dönemde önem kazanır.

60’lı yaşlarda ise vücudun enerji ihtiyacı gittikçe azalmıştır. Bu dönemde vücutta D vitamini, kalsiyum, B gurubu vitaminler ve E vitamini ihtiyacı artar. Sağlıklı ve zinde bir yaşlılık dönemi geçirmek için yeterli enerji ve protein alımı sağlanmalıdır. Ayrıca D vitamini ihtiyacı karşılanmalı ufak güneş molaları verilmelidir. Ayrıca hastalıklara göre (hipertansiyon, şeker hastalığı, ateroskleroz..) diyet düzenlenmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ