Eczacilar.net

Dişimi çektirdim nelere dikkat etmeliyim?

Dişimi çektirdim nelere dikkat etmeliyim?

Diş çekimi sonrası dikkat edilecekler, diş çekildikten sonra nelere dikkat edilmeli, diş çekildikten sonra ne yenilmeli ne yenilmemeli?

Diş çekimi sonrası yara yerinin iltihaplanmaması, hastanın daha az ağrı ve sıkıntı ile bu dönemi atlatması için dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Diş çekiminin hemen ardından dikkat edilmesi gerekenler:

Diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

-Yara yeri kurcalanmamalıdır. Yoksa ağrı, abse veya kanama gelişebilir.

 

-Hasta çekim sonrası 2-3 saat mümkün olduğunca konuşmaktan kaçınmalıdır.

 

-Diş çekimi yapıldığı gün ağız çalkalanmamalı ve tükürülmemelidir. Yoksa kanama artar ve pıhtı yerinden oynayabilir.

 

-İlk 24 saat boyunca o taraf ile çiğneme yapılmamalıdır.

 

-İlk 24 saat boyunca pipetle bir şeyler içilmemelidir. Bu emme hareketi yara yerindeki pıhtıyı bozar.

 

-İlk 24 saat sigara ve ilk 72 saat alkol içilmemelidir.

 

-İlk 5 gün baharatlı, acı, ekşi çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

 

-Kanama kontrol edilmeli. Eğer dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle tampon yapılır. Pıhtı oluşumu için tampon yarım saat ağızda tutulmalıdır. Bu tamponla yara yerine baskı yapılır. Tampon çiğnenmemeli, sıkıca ısırılıp sonra atılmalıdır.

 

-Kanama devam ettiği durumlarda ılık suda biraz bekletilmiş bir poşet çay yara yerine koyulup 1 saat ısırılabilir. Uzayan kanamalarda, açık kırmızı renkli kanamalarda, ağız içinden büyük pıhtı şeklinde kan geldiği durumlarda vakit geçirmeden hekime gidilmelidir.

 

-Kanama olursa bölgeye pamuk koymak yara iyileşmesini bozar ve o pamuk geri alınırken kanamayı artırır, o yüzden yara yerine kesinlikle pamuk koyulmamalıdır.

 

-Operasyon sonrası bölgeye soğuk bir tampon uygulayarak yüzün şişmesinin önüne geçilir. Uygulama şöyle olmalıdır: 10 dakika soğuk tampon -5 dakika ara- tekrar 10 dakika soğuk tampon şeklindeki periyotlarla devam edilir. Bu uygulamaya yatıncaya kadar ne kadar uzun süre devam edilirse yüzün şişme ve morarma ihtimali o kadar azalır.

 

-İlk 24 saatten sonra her 2 saatte bir ılık tuzlu suyla veya doktorunuzun size yazacağı gargara ile gargara yapmak gerekir. Tuzlu su karışımı 1 bardak kaynayıp ağza alınabilecek sıcaklığa gelmiş suya 1 çay kaşığı tuz koyarak hazırlanır.

 

-Yüzdeki şişlik çok fazla olur, ağız açıp kapatmada zorluklar yaşanırsa hekime danışarak yüze sıcak tampon uygulanabilir.

 

-Diş çekiminin ertesi günü diş fırçalamaya başlanmalı, yara yerini zedelemeden ağız hijyeni en üst düzeyde tutulmalıdır.

 

-Hekim çekim sonrası ilaç yazdı ise bunların kullanım saatlerine ve kutu bitinceye kadar düzgün kullanımına dikkat edilmelidir. Her diş çekimi sonrası ilaç kullanımı şart değildir. Hekim ilaç yazmazsa ısrar edilmemelidir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ