Kyk bursu krediye döndü mü, nasıl anlaşılır

 • Haberin Tarihi: 15 Şubat 2015
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Kyk bursu krediye döndü mü, nasıl anlaşılır

KYK burs krediye dönüşmesi sorgulama, KYK bursumun krediye döndüğünü nasıl anlarım

KYK Burs veya Kredi farketmez üniversite öğrencileri için vazgeçilmez bir kapıdır.Öğrencilerin alabileceği özel, vakıf burslarının aksine 12 ay yatan ve gerçekten de öğrencileri tatmin eden bir miktarda yatan bu burs ve krediler tartışmasız öğrencilerin üniversite hayatlarında çok önemli bir yere sahip oluyor.

Üniversite öğrencilerinin en büyük korkularından biri KYK Bursunun Krediye dönüşmesi.

Peki KYK Bursu alan biri, aldığı bursun krediye dönüşüp dönüşmediğini nasıl anlayabilir ?

KYK burs krediye dönüşmesi sorgulaması nasıl yapılır ?

Cevap: KYK, burs alan öğrencilerden başarısızlık sebebiyle istediği şartları sağlayamayan öğrencilerin bursunu keser. Bu çoğu zaman dönem tekrarı yapan veya geçemediği derslerden ötürü genel ortalamasının 1.8’in altına düşmesi sonucunda dönem kaybeden öğrencilere uygulanır. Özellikle sınırda olan öğrenci arkadaşlarımız bursunun kesilip kesilmediğini öğrenebilme noktasında sorun yaşıyor.

KYK kişinin bursunu kesip krediye çevirdiğinde genel olarak uyguladığı yol şudur:

-Öğrencinin eğitim gördüğü fakülte/üniversite yönetimi, başarısızlık dolayısıyla kyk bursu alma yeterliliğini sağlayamayan öğrencilerin durumunu KYK Genel müdürlüğüne iletir.

-KYK genel müdürlüğü durumu tespit edilen öğrencilerin bursunu keser ve krediye dönüştürür.

-Bursu krediye çevrilen öğrencinin adresine durumu bildiren bir açıklama metni posta yoluyla gönderilir. ( NOT: Çoğu kez yaşanan aksaklıklardan ötürü öğrencilerin adresine bu tarz bir posta gelmemektedir. Bu tamamen KYK merkezli bir sorundur. KYK bu tarz burs kesilmelerinde öğrencinin adresine durumu bildiren bir posta göndermekle yükümlüdür ).Öğrenci bana bursum kesilmediğine dair bir posta gelmedi diyerek durumunu sorgulamaktan vazgeçmemelidir. Her ay düzenli olarak alınan bursun; burs olarak mı yoksa öğrenim kredisi olarak mı yatıp yatmadığının kontrolü yapılmalıdır.

Peki, KYK bursunun krediye dönüştüğü nasıl anlaşılır ?

KYK’nın resmi web sitesinde “Borç Sorgulama” adlı başlıktan TC Kimlik numarasının girilmesi sonucunda öğrencinin hesabına yatan paranın burs olarak mı kredi olarak mı yatıp yatmadığı anlaşılabilir

KYK’nın web sitesinden bu başlığı bulmakta zorluk çekenler; Google’a “KYK Borç Sorgulama” aramasını yapması sonucunda sayfaya ulaşabilir.

Eczacilar.NET / ÖZEL HABER

Özet
Makale Adı
Kyk bursu krediye döndü mü, nasıl anlaşılır
Yazar
Açıklama
KYK burs krediye dönüşmesi sorgulama, KYK bursumun krediye döndüğünü nasıl anlarım

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bu yazıya 5 Yorum Yapıldı.

 • ahmet bilal
  3 Mart 2015 10:42

  hay canınızı yiyeyim ne güzel bir bilgilendirme bu:)

 • Yusuf
  12 Kasım 2015 12:31

  Her ay düzenli olarak yatan bursumu bu ay alamadım. bana yardımcı olabilir misiniz ?

 • BUSRA
  21 Kasım 2015 01:19

  BEN SINAVA TEKRAR GİRDİM PUANIM İYİ OLUNCA KENDİ ÜNİVERSİTEMDEN KAYDIMI SILDIRIP YENIDEN TERCIH YAPTIM KAYDIMI SILDIRIR SILDIRMEZ HEMEN YENI KAZANDIGIM UNIYE KAYIT YAPTIM.BURSUM KESLR Mİ

 • Hasibe
  3 Ocak 2016 22:59

  Merhaba.dumlupinar 2.sinif ogrencisiyim.alttan bir dersim var ve ortalamam 1.82.ust siniflar ortalamanin 2 olmasi gerektigini soyluyo.kyk sitesinden baktigimda ogrenim kredisi olarak goruluyo ekim ayindan itibaren.ama obsmde bu guz donemi icin kyk burs gorunuyo.bursum kesilgi mi acil bi yazar misinz?

 • Aysegul
  27 Eylül 2016 02:25

  Okuduğum en aydınlatıcı bilgiydi Allah razı olsun 🙂

Bir Yorum Yazın