Eczacilar.net

Bebek ve Çocuklar için ateş düşürücü ilaç

Bebeğimin ateşini nasıl düşürebilirim? Çocuklar için ateş düşürücü ilaç

Bebek ve Çocuklar için ateş düşürücü ilaç

Bebek ve Çocuklar için ateş düşürücü ilaç olarak Calpol kullanılabilir.Calpol yoğun olarak parasetamol içerir.

Parasetamol Nedir?

Parasetamol ateş düşürücü, ağrı kesicidir.

Parasetamol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

-baş ağrısı

-kas ağrısı

-diş ağrısı

-ateş

-soğuk algınlığı

Çocuklarda ateşi düşürmek için neler yapılabilir?

Ateşe durumunda ortam sıcaklığının azaltılması gerekiyor, kıyafetleri çıkarılmalı ve çok fazla örtülmemesi gerekiyor. Ateşli durumlarda sıvı alımını artırmamız lazım çünkü sıvı kaybı ateşli dönemde fazla oluyor.

Basit önlemlerle ateş düşürülebilir

Ateş durumu sırasında çocukta enfeksiyon varsa iştahsızlık da olur. Bu nedenle sıvı gıdalara yönelmek gerekir. Basit önlemleri aldıktan sonra ikinci planda basit, ateş düşürücü, parasetamol, ibuprofen gibi ilaçlarla ateşini düşürebilirsiniz.

Ateşinin yanında eşlik eden başka bulgulara da bakılması gerekir. Yani endi başına ateşin yüksek olması hastalığın çok ağır olduğu anlamına gelmez. Ateşi 40 derecedir ama basit bir viral enfeksiyondur veya çocuğun ateşi 38,5 derecedir ama menenjit olabilir, kemik iltihabı olabilir, idrar yolu iltihabı olabilir. Bu nedenle ateşi diğer bulgularıyla değerlendirmek gerekir.

Ateşle birlikte gelen bulguları değerlendirin

Ateş varken anne bebeğin aktivitesine bakmalı. Yani hareketlerinde bir yavaşlama var mı, dalgınlığı var mı, beslenmesinde kötüye giden bir durum var mı, çocukta sürekli bir uyuklama var mı veya vücudunda döküntü var mı?

Bebeğin hareketlerine bakıp olumsuz hiçbir bulgu yoksa, aktivitesi gecenin 3’ünde ateşi çıktığı zaman basit önlemler alınabilir. Ertesi günü doktorun anneye soracağı birkaç soru le durumun acil olup olmadığına karar verilir. Doktorun kararına göre durum evden de takip edilebilir ya da doktoru hemen görüp ona göre karar verilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ