Eczacilar.net

Obezite için hangi doktora gidilir? Obeziteye hangi bölüm doktoru bakar?

Obezite için hangi doktora gidilir? Obeziteye hangi bölüm doktoru bakar?

Obezite için hangi doktora gidilir? Obeziteye hangi doktor bakar? Obeziteye hangi bölüm bakar?

Modern çağın en önemli ve yaygın hastalıklarından birisi olan obezite, önü alınamayan ve sürekli kilo alan hastalar için konulmuş bir tanıdır. Günümüzde, bu alanda yapılan çalışmaların ve tedavi yöntemlerinin oldukça fazla sayıda olması ile birlikte, bu alanda tedavi görmek isteyen hastaların en sık sorduğu sorulardan birisi; obeziteye hangi bölüm bakar? Sorusudur.

Obezite, vücudun iç yağlanma oranının yüksekliği ile alakalı bir rahatsızlık olduğu için, dâhiliye alanının ilgi alanına girmektedir. Bu alanda hizmet veren hekimlerin yaptıkları araştırmalar sonucunda, morbid obezite denilen tehlikeli seviyeye ulaşan hastalar için cerrahi müdahale seçeneği gündeme getirilebilir.

Ancak alternatif yöntemler ile de giderilebilen bu hastalık, dâhiliye uzmanının uygun bulması halinde, diyet ve egzersiz programları ile de desteklenebilir. Böyle bir durumda ise, yardımcı olmak amacıyla diyetisyenlere ve fizyoterapistler de devreye girebilmektedir.

Hangi Doktor Bakar?

Ülkemizde En sık görülen rahatsızlıkların başında gelen obeziteye hangi doktor bakar? Yukarıda da bahsedildiği gibi, obezite hastalıklarına dâhiliye (iç hastalıkları) uzmanları bakmaktadır. Gerek iç organlara hasar veren bir yapıda olması, gerekse de cerrahi operasyon seçeneğinin meydana geleceği durumlarda, mide ve bağırsak üzerinde bu operasyonun gerçekleşmesi, bu hastalığın dâhiliye uzmanları tarafınca incelenmesini gerektirmektedir. Ayrıca, operasyon sonucunda takılan mide tüpü, mide balonu veya katlama mide gibi uygulamaların geri döndürülebilmesi ve iyileşme sürecinde, herhangi bir organ hasarının olup olmadığının anlaşılması da bu alanda ki doktorların uzmanlık alanına girmektedir. Elbette, tedavi sürecinde belirtilen uygulamalara destek olabilecek alanlarda görev yapan uzmanlar da bu hastalık için tedavi destek birimi olarak sürece katılmaktadır.

Hangi Doktora Gidilir?

Obezite hastalığının tedavisi ve etkilerinin araştırılması, pek çok alanı kapsayan bir süreçtir. Bu sebeple, kan ve diğer değerlerin ölçülmesi, ortopedik bir bozukluğun olup olmadığının anlaşılması, hastalar için ameliyat öncesinde bir zorunluluk olan solunum yolları için araştırma yapılması gibi araştırmalar için, bu alanlarda görev yapmakta olan uzmanlar tarafından kontrol yapılmaktadır. Yine daha önce de belirtildiği gibi, sürecin daha sağlıklı işleyebilmesi amacıyla yapılacak destek yöntemleri için de uygun alanlara yönlendirmeler yapılabilir. Ancak bütün bu alanlarda toparlanan verilerin hepsi, obezite tedavisinde esas sorumlu olan dâhiliye uzmanında toplanmaktadır. Yani obezite için hangi doktora gidilir? Sorusunun cevabı, dâhiliye doktoru olmaktadır.

Böylece, her geçen gün tedavi olanakları artan obezite rahatsızlığı için;

  • Hangi Bölüm Bakar?
  • Hangi Doktor Bakar?
  • Hangi Doktora Gidilir?

Bir önceki makalemiz olan Uyku getiren ilaçlar konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.NET

Özet
Obezite için hangi doktora gidilir? Obeziteye hangi bölüm doktoru bakar?
Makale Adı
Obezite için hangi doktora gidilir? Obeziteye hangi bölüm doktoru bakar?
Açıklama
Obezite için hangi doktora gidilir? Obeziteye hangi doktor bakar? Obeziyete hangi bölüm bakar?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ