Eczacilar.net

Hamilelikte hangi ilaçlar kullanılır, hangileri kullanılmaz

Hamilelikte hangi ilaçlar kullanılır, hangileri kullanılmaz

Hamilelikte hangi ilaçlar kullanılır, hangileri kullanılmaz

Hamilelikte hangi ilaçlar kullanılır

Hamileliğin başlarında en sık kullanılan ilaçlar bulantı/kusma önlemek amacıyla kullanılanlardır. Bu ilaçların pek çoğu artık güvenle kullanılmaktadır, ancak yine de hekime danışılmalıdır.

Mide yanmasını önlemede kullanılan anti-asit olarak adlandırılan ilaçların günümüze kadar ciddi bir yan etkisi bildirilmemiştir, kullanılabilirler.

Hamileliğin ilk 3 ayında vitamin takviyesi olarak sadece folik asit önermekteyiz. Diğer vitaminlerin bu dönemde kullanılmasına gerek olmadığı bilinmektedir, 3. aydan sonra ise multi-vitamin adı verilen ve birden fazla vitamini içeren ürünler kullanılabilir.

Depresyonu önlemede kullanılan ilaçların büyük çoğunluğu gebelikte kullanılmamaktadır. Ancak çok gerekli görülen durumlarda dikkatli seçilecek bir ilaç düşük dozda ve kısa süreli olarak kullanılabilir.

Ağrı kesiciler genellikle ilk 3 ayda kullanılmazlar. Gerekli olan durumlarda en sık parasetamol içeren ve ülkemizde de yaygın olarak kullanılan ürün kullanılmaktadır. Özellikle hamileliğin son dönemlerinde ağrı kesicileri yüksek doz kullanmak bebeğin kalp-damar sisteminde probleme neden olabilir.

Antibiyotikler ülkemizde çok yaygın kullanılan ilaçlardır. Penisilin türevi olan antibiyotikler yıllardır gebelikte de yaygın kullanılmaktadır ve ciddi bir yan etkileri görülmemiştir. Yeni geliştirilen antibiyotikler yerine gebelikte penisilin türevi olanları tercih edilmektedir. Burada önemli olan gereksiz yere antibiyotik kullanmaktan kaçınmaktır. Birçok hamile bayanın virüslerin neden olduğu gribal enfeksiyonlarda doktora danışmadan hemen antibiyotik kullanmaya başladığını görmekteyiz. Bu davranış bebeği gereksiz riske attığı gibi mikropların direnç geliştirerek antibiyotiklerin etkisinin kaybolmasına da neden olmaktadır.

Bazı durumlarda bayanlar hamile olduklarını bilmeden ilaç kullanmakta ve bunun sıkıntısını yaşamaktadır. Böyle durumlarda ilacın detaylı olarak hangi süreyle, hamileliğin hangi döneminde ve hangi dozda kullanıldığı belirlenir ve buna göre bir risk belirlenmektedir. Bu risk belirlenmeden hemen gebeliği sonlandırmaya karar verilmemelidir.

Hamilelik döneminde kullanımı en sakıncalı ilaçlar kemoterapötikler olarak adlandırılan ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar bebekte çok ciddi sorunlara yol açabileceğinden kesinlikle kullanılmamalıdırlar.

İlaçlar bu yazıya sığdıramayacağımız kadar geniş bir grubu oluşturmaktadır. Sonuç olarak hamilelik döneminde mutlaka doktorunuza danışarak ilaç kullanınız ve gereksiz ilaç kullanımından mümkün olduğunca özellikle gebeliğin ilk 3 ayında kaçınınız.

Bir önceki makalemiz olan Hamilelikte epilepsi konulu makalemizi buradan inceleyebilirsiniz

Özet
Hamilelikte hangi ilaçlar kullanılır, hangileri kullanılmaz
Makale Adı
Hamilelikte hangi ilaçlar kullanılır, hangileri kullanılmaz
Açıklama
Hamilelikte hangi ilaçlar kullanılır, hangileri kullanılmaz
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ