Eczacilar.net

İstanbulda burs veren kurumlar

İstanbulda burs veren kurumlar

İstanbulda burs veren kurumlar, İstanbulda burs veren yerler

Öğrenci ve Burs. Birbirine en çok yakışan iki kelime. Üniversite öğrencisi demek burs demek, burs demek alınması gereken en önemli şey demek.Bir öğrencinin gözünden “burs” kavramını bu şekilde özetleyebiliriz.

Özellikle büyük illerde üniversite kazanmış ve eğitim görmeye hak kazanmış kişiler için durum biraz daha çetrefilli sayılabilir. Büyük bir ilde üniversite okumanın ekonomik olarak hem artısı hem de eksileri mevcuttur. Kısaca özetlemek gerekirse metropol şehirlerde okuyan bir öğrencinin diğer illere göre burs bulabilme ihtimali hatırı sayılır derecede fazladır.Bu pozitif bir durum olarak görülebilir fakat fazla da sevinmemek gerekir çünkü büyük illerdeki yaşam şartları, geçinebilmek için gereken asgari gereksinim bir anadolu şehrine göre de bir o kadar fazladır ve bu da olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkar.

Peki Ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul’da durum ne? İstanbulda burs veren kurumlar hangileri? İstanbulda burs veren yerler nereleri ? Bu sorulara makalemizde cevap bulmaya çalışacağız…

İşte İstanbulda öğrencilere burs veren yerler:

1) Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV)

Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV), Süleymaniye Külliyesinde yer alan köklü vakıflardan biridir. Birçok fakülteden öğrenciye burs veren KOCAV’ın burs verdiği fakülteler arasında çok geniş bir yelpaze bulunmaktadır.Başvurular Ekim-Kasım ayı arasında vakıf merkezine gidilerek başvuru öğrenci tarafından yapılmaktadır.

2) Çamlıca Vakfı

Çamlıca Vakfı, “ÜLKER” grubunun kurmuş olduğu bir vakıftır. Üniversitede eğitim gören ve maddi yardıma muhtaç kişilere burs vermektedir. Hemen hemen fakülte ayrımı yapmadan her fakültede okuyan öğrenci buraya başvuruda bulunabilir

Başvurular vakıf merkezine gidilerek yapılmaktadır.

3) Bereket Vakfı

Bereket Vakfı, üniversite öğrencileri arasında hızla ün yapmış bir vakıf olarak karşımıza çıkmakta. Fakülte ayrımı yapmaksızın her yıl binlerce üniversite öğrencisine burs yardımı yapmaktadır. Burs veren kurumlar arasında en yüksek miktarlarda burs ödemesi yapan kurumlar arasında başı çeken Bereket Vakfı’ndan burs alabilmek de pek kolay olmamaktadur. İstenilen şartlar arasında maddi ihtiyaç sahibi olmak ve eğitim ortalamasının belli bir not ortalamasının üstü olması koşu vardır. Bursların devamı için alttan ders bırakmama şartı vardır. Öğrenci alttan ders bıraktığı takdirde bursu kesilir. Başvurular ise eylül ayının sonlarında internet üzerinden olmaktadır.

4) ETİ Bursu

ETİ Şirketinin sosyal sorumluluk amacı ile kurmuş olduğu vakıftır. Özellikle TIP öğrencileri olmak üzere üniversitelerde eğitim gören öğrencilere burs yardımı yapmaktadır.Başvurular kurumun internet sitesi üzerinden yapılmaktadır

5) ANADOLU VAKFI

1-30 Eylül tarihleri arasında vakfın web sitesi üzerinden başvuruları almaktadır. Öğrenci Bursları 9 ay süreli olup, ayda 200,-TL. olarak 3’er aylık dönemler halinde (Ocak, Nisan, Ekim aylarında) peşin ödenmektedir.

6) SABANCI VAKFI

Bu vakıf üniversiteyi yeni kazanmış ve puanı vakfın belirlediği taban ve tavan puanlar arasında olan maddi sıkıntı yaşayan öğrencilere burs vermektedir. Başvurular 11 Eylül – 11 Ekim tarihleri arasında yapılmaktadır. Taban ve tavan puanlar ise her yıl Ağustos ayının son haftası duyurulmaktadır. Vakıf ikinci öğretim, ara sınıf ve lisansüstü öğrencilerine burs vermemektedir

7) YEKÜV ( 21.YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI )

YEKÜV tarafından devlet üniversitesi öğrencilerine eğitim bursu verilmektedir. Burs başvuru tarihleri 29 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında olup başvuru formuna vakfın web sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca geçen yıl YEKÜV bursu alan arkadaşlar için kayıt yenileme tarihleri 15-16 Ekim’dir. Kayıt yenilemesi yapacak öğrencilerden istenen belgeler: Öğrenci Belgesi, Transkript, Sabıka Kaydı

8) KURŞUN KALEM VAKFI

Burs başvuru tarihleri 15 Eylül – 15 Ekim arasında. Başvurular www.kursunkalem.org.tr  web sitesi üzerinden form doldurularak yapılacaktır.

9) ELGİNKAN VAKFI

Bu vakıf 12 ay boyunca ödeme yapan nadir vakıflardandır. Geçen seneki burslar 320 TL/AY şeklindeydi. Ara sınıf öğrencileri için burs, alt yıl veya yarıyıl normal eğitim-öğretim programının derslerinden başarısız dersi olmayan ve eklemeli başarı not ortalaması 4 üzerinden yapılan değerlendirmede en az 2.50/4.00 olan öğrencilere verilmektedir.

10) 1884 EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI

Devlet üniversitelerinde okuyan öğrencileri burs veren vakfın başvuru tarihleri 15 Eylül – 15 Ekim arasındır. Başvurular internet üzerinden yapılacaktır.

11) TÜRK EĞİTİM VAKFI

Türk Eğitim Vakfı, başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, Üniversite, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yükseköğrenim bursları vermektedir. Bursiyerleri öğretim kurumlarınca oluşturulan burs komisyonları TEV’in burs şartları doğrultusunda seçmektedir. Seçimlere TEV’den de bir temsilci katılmaktadır. Burslara başvuru tarihi öğrenim yılı başında ilan edilecektir. Burs başvurusunda bulunmak için TEV Burs Başvuru Form vakfın web adresinden doldurulup, yazıcıdan çıktısı alınarak ek istenilen belgelerle birlikte öğrenci işlerine teslim edilecektir. Burslar 9 ay süreli olup üniversite öğrencilerine 400 TL ödeme yapılır.

12) Necati Bay Vakfı

Vakfın merkezi Yusufpaşa tramvay durağının orada yer almaktadır. Vakıf daha çok giresun kökenli olup istanbulda eğitim gören üniversite öğrencilerine burs vermektedir.

Başvurular her ay eylül ayı içerisinde alınmakla beraber başvuru için vakıf merkezine gidilip form doldurulması gerekmektedir.

Eczacilar.NET / ÖZEL HABER

Özet
İstanbulda burs veren kurumlar
Makale Adı
İstanbulda burs veren kurumlar
Açıklama
İstanbulda burs veren kurumlar, İstanbulda burs veren yerler
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ