Eczacilar.net

Zayıflamada doğru bilinen yanlışlar

kilo vermek için neyi doğru yapmalıyım

Zayıflamada doğru bilinen yanlışlar

Türk insanının en önemli sorunlarından kilo. Haliylen de o kiloları verebilmek için binbir tür yöntem izliyoruz. Bu yöntemlerin çoğunun yanlış uygulandığı gerçeğiyle yüzleşmemizin zamanı geldi. İşte Zayıflamada doğru bilinen yanlışlar…

Yanlış: Kilolu kişilerin metabolizması yavaştır.

Doğru: Hipotiroid ya da cushing sendromu gibi birkaç hormon hastalığı dışında kilolu insanların metabolizmaları genelde daha hızlı bile olabilir. Sadece biraz daha fazla yerler.

 

Yanlış: Göbek etrafındaki yağlar tehlikeli değildir.

Doğru: Fazla kilolu olmayan ama tüm kilosu göbeğinde toplanmış kişilerin organlarının etrafı yağlarla sarılmış olacağından cok daha fazla kilolu ama kilosu eşit dağılmış kişilerden daha sağlıksız durumdadırlar.

 

Yanlış: Spor yapınca  kaslar yağa, yapmayınca yağlar kasa dönüşür.

Doğru: İkisi de aynı dokulardır, spor kas kütlesini artırır ve hareketsiz yaşamda kas kütlesi azalır.Belli kurallara göre spor yapılınca da yağlar erimeye başlar, ancak sporun hızı ve süresi önemlidir.

 

Yanlış: Sporu bırakınca kaslar sarkar.

Doğru: Uzun süre kullanılmayan kaslar küçülür, sarkan ise kası saran deri dokusudur. Kasın sarkık bir görünümü olmaz. Ayrıca bu da sporu bırakır bırakmaz olacak şey değildir.

 

Yanlış: Laktik asit yorgunluk yapar.

Doğru: Spor sırasında kas hücreleri glikoz ya da glikojeni laktik aside çevirir. Daha sonra kas içindeki mitokondriler bu laktik asit moleküllerini enerji kaynağı olarak kullanırlar. Laktik asiti en iyi kullanabilen sporcu başarılı olur.

 

Yanlış: Dairesel hareketler boyun için zararlıdır.

Doğru: Boyun ani hareketle geri giderse zararlı olabilir, kas kontrolü sizdeyken yapılan hareketler yani dairesel çevirme hareketleri zarar vermez.

 

Yanlış: Ağırlık çalışmak esnekliği azaltır.

Doğru: Herhangi bir eklemi iyi çalıştırmak için sadece gerdirme yapmak yeterli değildir. Eklemi çevreleyen kaslarda güçsüzlük varsa bunları küçük açılı hareketlerle çalıştırmak ve sonrada ağırlık çalışmaları ile etrafındaki diğer kasları güçlendirmek ve beyne korkacak bir şey olmadığı mesajını iletmek gerekir.Kısacası esneklik azalmaz, düzelir

 

Yanlış: Göbek ve kalçanın incelmesi için o bölgeleri çalıştıran egzersizler yapılmalıdır.

Doğru: Ancak bazı öneriler önemlidir.

-Günlük kalori alımını azaltın.

-Yeterli protein sağlayan dengeli bir beslenme alışkanlığı edinin.

-Ağırlık kaldırın ki kilo kaybederken yağ kitlesi azalsın ve kas kitlesi olsun.

-Size uygun kardiyo yapın

-Genel olarak hareketli olun; arabayı uzağa park edin, her fırsatta yürüyün

 

Yanlış: Koşarken eller ve ayaklara ağırlık eklemek daha çok kilo kaybettirir.

Doğru: Böyle bir şey sakatlık riskini artırabilir.Ağırlık çalışmaları kontrollü ve en fazla 12 tekrar şeklinde olmalıdır.

Özet
Zayıflamada doğru bilinen yanlışlar
Makale Adı
Zayıflamada doğru bilinen yanlışlar
Açıklama
Kilo vermek için neyi doğru yapmalıyım
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ