İlaçların bebek üzerinde yan etkisi olur mu

  • Haberin Tarihi: 6 Şubat 2015
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İlaçların bebek üzerinde yan etkisi olur mu

İlaçların bebek üzerinde yan etkisi olur mu

Annelerin en çok sordukları sorulardan biri de bu. İlaçların bebek üzerinde yan etkisi var mı?

İlaçların yan etkileriyle ilgili ilk bilgiler hayvan deneylerinde elde edilmektedir. İlaçlar piyasada yaygın kullanılmaya başlamadan önce çeşitli aşamalardan geçer. Bunlardan en önemlisi hayvan deneyleridir. Yeni üretilen ilaçların yan etkileriyle ilgili bilgiler, henüz yaygın olarak insanlarda kullanılmaya başlamadan önce, hayvan deneyleri sonucu elde edilir. Geçmişte birkaç ilaç hayvanlar üzerinde hiçbir yan etkiye neden olmamasına karşın insanlarda kullanıldığında bebeklerde anomaliye neden olmuştur. Mide bulantısını gidermek için kullanılan bu ilaç tarihe “Talidomid Faciası” olarak geçmiştir. Özellikle gebelik bulantısını önlemede kullanılan bu ilaç birçok yenidoğanda gelişim kusuruna neden olmuştur.

Uzun süredir kullanılmakta olan ilaçlar ile ilgili bilgiler ise kullanan hamile bayanlardan elde edilmiş ve risk oranları belirlenmiştir. Böylece ilaçlar hamilelik döneminde kullanıldığında olası riskler nedeniyle çeşitli sınıflara ayrılmıştır.  Buna göre A ve B grubunda yer alan ilaçlar rahatça kullanılabilir. C grubu ilaçların hamilelerde kullanımı için yeterli bilgi yoktur, ancak zorunlu hallerde kullanılabilir. D ve X grubu ilaçlar ise bebekte anomaliye yol açabilirler ve kullanılmamalıdırlar. Her yıl yenilenen bilgiler bir kitapta toplanarak yayınlanır. Hekimler bu kitap ya da yeni yayınlar/internet yardımıyla ilaçların yan etkilerini takip edebilirler.

Bir önceki makelemiz olan Hamilelikte Şeker Hastalığı konulu makalemizi buradan inceleyebilirsiniz

Özet
Makale Adı
İlaçların bebek üzerinde yan etkisi olur mu
Yazar
Açıklama
İlaçların bebek üzerinde yan etkisi olur mu

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın