Eczacilar.net

Farmasotik Bakım ve Klinik Eczacılık

Farmasotik Bakım ve Klinik Eczacılık

Farmasotik Bakım ve Klinik Eczacılık

Klinik eczacılık, hasta odaklı eczacılık uygulamaları olarak bilinen ve eczacıya yeni sorumluluklar yükleyen bir halk sağlığı bilimidir. Klinik eczacının hasta tedavisinde sorumluluk alması ve hasta odaklı hizmetleri sunması da farmasötik bakım olarak tanımlanmaktadır. Farmasötik bakım ve klinik eczacılık iç içe geçmiş kavramlardır.

Eczacı, mesleğini hasta odaklı icra ettiği takdirde klinik eczacılığı uygulamış olur. Klinik eczacılık sıfatımızı ön planda tuttuğumuz takdirde, mesleğimizin önemi ve farkındalığı ön plana çıkacak bunun sonucu olarak da muvazaa ve zincir eczane kavramları ortadan kalkacaktır.

Bunun dışında, ülkemizde geliştirilmeye çalışılan ve belli konularda uzmanlaşmış olan klinik eczacıların, hastanelerde belli servislerde yaptığı klinik eczacılık halka verilen sağlık hizmetinin standardını yükseltecektir. Bu yüzden, uzman klinik eczacılar yetiştirmek için lisansüstü eğitim programları, üniversiteler bünyesinde açılmalı, klinik eczacılık anabilim dalı haline getirilmelidir.

Reçeteli ilaçlarla tedavi; hasta, hekim, eczacı ve diğer sağlık çalışanları ile işbirliği sürecidir.

Farmasotik Bakım ilkeleri, İyi Eczacılık Uygulamaları kavramı içinde yer almaktadır.

Farmasotik Bakım; hasta ve eczacı arasında profesyonel bir ilişkinin oluşturulması ve sürdürülmesini gerektirir.

Farmasotik Bakım; hastaya verilen ilaçların kaydının tutulmasını ve hastanın onayı ile hastaya özgü ek bilginin toplanmasını, organize edilmesini, kaydedilmesini, gözlenmesini ve saklanmasını gerektirir.

Farmasotik Bakım; hastaya özgü bilginin değerlendirilmesini ve reçeteli ilaç  kullanımının söz konusu olduğu durumlarda hastayı ve eczacıyı içeren bir tedavi planı geliştirilmesini gerektirir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ