Bebek doğduktan sonra ilk ne yapılmalı

  • Haberin Tarihi: 28 Şubat 2015
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bebek doğduktan sonra ilk ne yapılmalı

Bebek dünyaya geldikten sonra ilk ne yapılmalı, bebek doğduğu anda yapılması gerekenler…

Bebek için, rahim içi hayatı, ideal bir ortam oluşturur. Çünkü beslenme, korunma ve ısınma gibi ihtiyaçlar kendiliğinden temin olur. Rahim dışı hayat başlayınca bu işler, mutlaka bir başkasının yardımını ister. Ayrıca tecrübe, ilgi, sevgi ve fedakarlık gerektirir. Doğum olayı anne ve çocuk için büyük bir iştir. Her iki vücud önemli bir travma geçirmiştir. Başka memleketlerde her yeni doğan bebeğe tıbbi muayene mecburiyeti koyulmuştur. Bunun iki faydası vardır.

1- Anomalilerin erken teşhisi, gerekli tedavinin ve müdahalenin yapılması

2- Bulguların ışığında muhtemel hastalıkların erken teşhisi

Yeni doğan çağı hayatın ilk 4 haftasına denir. Bebek ölümlerinin büyük bir kısmı bu devrede olur. Onun için çok önem taşır.

Yeni doğan bebek 37 derecede ki gayet muhafazalı bir ortamdan sıcaklığı 10-15 derece daha az yeni bir ortama girer. Bebeğin ilk bakımı için özel ısıtılmış bir yer önceden hazırlanır. Bu odadaki herşey steril olmalıdır. Temizliğe çok dikkat edilmelidir. Hastaneden mikrop bulaşma ihtimali en aza indirilmelidir. Bu arada bebeğin kimlik tespiti en modern yöntemlerle yapılmalıdır. Rahim içi hayattan normal hayata uyum, 1-1,5 gün ister. Bu zaman içinde bebeğe K vitamini yapılır. K vitamini yeni doğan bebeği kanamalardan koruduğu gibi bir çok koruyucu etkene de yardımcı olur. Bizce yapılması gereken bir iş de; çocuğu daha ilk günlerde sünnet ettirmektir. Bunun sayısız fayfası vardır. Fakat genelde bu iş ileri yaşlara bırakılmaktadır.

Özet
Makale Adı
Bebek doğduktan sonra ilk ne yapılmalı
Yazar
Açıklama
Bebek dünyaya geldikten sonra ilk ne yapılmalı, bebek doğduğu anda yapılması gerekenler...

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın