Eczacilar.net

Bebek doğduktan sonra ilk ne yapılmalı

Bebek doğduktan sonra ilk ne yapılmalı

Bebek dünyaya geldikten sonra ilk ne yapılmalı, bebek doğduğu anda yapılması gerekenler…

Bebek için, rahim içi hayatı, ideal bir ortam oluşturur. Çünkü beslenme, korunma ve ısınma gibi ihtiyaçlar kendiliğinden temin olur. Rahim dışı hayat başlayınca bu işler, mutlaka bir başkasının yardımını ister. Ayrıca tecrübe, ilgi, sevgi ve fedakarlık gerektirir. Doğum olayı anne ve çocuk için büyük bir iştir. Her iki vücud önemli bir travma geçirmiştir. Başka memleketlerde her yeni doğan bebeğe tıbbi muayene mecburiyeti koyulmuştur. Bunun iki faydası vardır.

1- Anomalilerin erken teşhisi, gerekli tedavinin ve müdahalenin yapılması

2- Bulguların ışığında muhtemel hastalıkların erken teşhisi

Yeni doğan çağı hayatın ilk 4 haftasına denir. Bebek ölümlerinin büyük bir kısmı bu devrede olur. Onun için çok önem taşır.

Yeni doğan bebek 37 derecede ki gayet muhafazalı bir ortamdan sıcaklığı 10-15 derece daha az yeni bir ortama girer. Bebeğin ilk bakımı için özel ısıtılmış bir yer önceden hazırlanır. Bu odadaki herşey steril olmalıdır. Temizliğe çok dikkat edilmelidir. Hastaneden mikrop bulaşma ihtimali en aza indirilmelidir. Bu arada bebeğin kimlik tespiti en modern yöntemlerle yapılmalıdır. Rahim içi hayattan normal hayata uyum, 1-1,5 gün ister. Bu zaman içinde bebeğe K vitamini yapılır. K vitamini yeni doğan bebeği kanamalardan koruduğu gibi bir çok koruyucu etkene de yardımcı olur. Bizce yapılması gereken bir iş de; çocuğu daha ilk günlerde sünnet ettirmektir. Bunun sayısız fayfası vardır. Fakat genelde bu iş ileri yaşlara bırakılmaktadır.

Özet
Bebek doğduktan sonra ilk ne yapılmalı
Makale Adı
Bebek doğduktan sonra ilk ne yapılmalı
Açıklama
Bebek dünyaya geldikten sonra ilk ne yapılmalı, bebek doğduğu anda yapılması gerekenler...
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ