Eczacilar.net

Ayak Uyuşması Neden Olur

Ayak Uyuşması Neden Olur

Ayak uyuşması tedavisi, Ayak uyuşması nasıl geçer, Ayak parmağı uyuşması

Ayak Uyuşması Neden Olur?

Ayak uyuşması birçok kişinin yaşadığı sağlık sorunlarından bir tanesidir. Bazen kısa sürede geçen ayak parmağı ya da ayak uyuşması bazen çok daha uzun süreler boyunca devam edebilir. Genel olarak ayak bölgesinde olması gereken miktardan daha az miktarda kan olması ayakların uyuşmasına neden olan etkenlerdendir. Çok önemli bir sorun rahatsızlık gibi görünmese de ayak uyuşmasının sebebi çok daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Her zaman olmayan ve olduğunda da kısa sürede geçen ayak uyuşukluğu çok büyük bir soruna yol açmaz ancak uzun sür boyunca devam eden ayakların uyuşması için doktora başvurmalı ve doktor tarafından verilen ayak uyuşması tedavisi aksatılmadan yürütülmektedir.

Ayak Uyuşmasına Sebep Olan En Yaygın Etkenler Nelerdir?

Ayaktaki sinirlerin hasar görmesi ya da ayaktaki kan miktarının azalması ile ayaklarda bir uyuşukluk görülebilir. Ancak bu iki durumdan ayrı olarak meydana gelen ayak uyuşuklukları da olabilir. Ayak ya da ayak parmağı uyuşması önemli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden uyuşmanın sebeplerini bilmek kişilere fayda sağlayabilir. Ayak uyuşmasının nedenleri arasında yaygın olarak karşılaşılan etkenlerden birisi vücut duruş bozukluğudur. Uzun süre boyunca hiç kıpırdamadan aynı pozisyonda durulması ayaklardaki kan dolaşımını engellediği için uyuşma ve karıncalaşmaya neden olur. Genellikle halk arasında yere uzun süre oturarak uzun süre kalkmayan ve bu yüzden ayaklarının uyuştuğunu söyleyen kişiler muhakkak olmuştur. Bu durum ciddi bir sorun değildir ve kişinin pozisyonunu değiştirmesi ile kolayca çözülür. Ayaklarda uyuşma sorununa yol açan başka bir etken ise şeker hastalığıdır. Şeker hastası olan kişilerin sinirleri zarar gördüğü için zamanla ayak parmaklarında ya da ayaklarında uyuşmalar olabilir. Bu yüzden şeker hastalarının bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir.

Kan dolaşımının zayıf olması ayaklarda uyuşmalara neden olur. Kan dolaşımının bozulmasını sağlayan çok sayıda hastalık vardır ve bu hastalıkların tedavi edilmesi zamanla ayaklardaki uyuşma sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar. Yaygın olarak karşılaşılan ayak uyuşması nedenleri arasında sinir sıkışması gelir. Ayak bileğinin arka kısmındaki bir sinirin sıkışması durumunda ayaklarda uyuşma olabilir. Bazen iltihap sökücü ilaçlar bazen ise soğuk kompleks gibi tedaviler ile sıkışan sinir rahatlatılabilir ancak bazı zamanlarda ameliyat ile sinirlere işlem yapılması gerekir. Kişilerin ayaklarını rahatsız eden ayakkabılar giymesi de ayakların uyuşmasına neden olur. Ayağın rahat olmadan hareketini engelleyen ayakkabıların uzun süre giyilmesi ayak tabanına baskı yapacağı için zamanla uyuşma sağlar.

Ayak Uyuşmasını Engellemek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Tedbirler Nelerdir?

Farkı bir rahatsızlık yok ise, ayaklardaki uyuşma dikkat edilecek bir kaç davranış ile engellenebilen bir durumdur. Peki, ayak uyuşması nasıl geçer? Ayak uyuşmasını engellemek için dikkat edilmesi gereken en önemli konu ayaklardaki kan dolaşımının düzenli bir şekilde sağlanmasıdır. Kan dolaşımının hızlandırılması için ayaklara düzenli olarak masaj uygulanabilir. Hangi pozisyonda olunursa olunsun mutlaka uzun süre aynı şekilde kalmamaya özen göstermek gerekir. Yapılan iş gereği aynı şekilde durmak gerekse bile belirli aralıklarla pozisyonun değiştirilmesi kan dolaşımını sağlayacağı için ayaklardaki uyuşmanın da önüne geçer. Duruş bozuklukları ayakların uyuşmasına neden olan bir durumdur. Bu yüzden vücut pozisyonunun düzeltilmesi sinirlere uygulanacak olan baskıyı ortadan kaldıracağı için ayak uyuşmasının da önüne geçer. Ayakkabı tercihinin iyi yapılması ve ayakların her ortamda rahat olabilecek ayakkabılar içinde olması ayaktaki uyuşmalar için alınacak olan önlemlerdendir. Ayrıca sigara alışkanlığı da dolaşım sorunlarını tetiklediği için sigaradan uzak durmak gerekir. Sigara içilmemesi ayakların uyuşmasını engelleyen önlemler arasındadır.

Bir önceki makalemiz olan Geri ödemesiz burs veren kurumlar konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Ayak Uyuşması Neden Olur
Makale Adı
Ayak Uyuşması Neden Olur
Açıklama
Ayak uyuşması tedavisi, Ayak uyuşması nasıl geçer, Ayak parmağı uyuşması
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ